Aesculap Akademie bilancovala a jmenovala nové členy vědecké rady
Málokterá vzdělávací instituce podporovaná zdravotnickým průmyslem se těší takovému renomé a zájmu o své vzdělávací akce jako Aesculap Akademie. Její akce jsou vyhledávané pro svůj odborný kredit, aktuálnost a unikátní možnost prakticky si vyzkoušet celou řadu postupů. Vzdělávací instituce koncernu B. Braun takto naplňuje hlavní poslání komunikované v logu společnosti, Sharing Expertise, tedy sdílení znalostí, zkušeností a dovedností.
Středa 20. května byla pro Aesculap Akademii výjimečným dnem. V odpoledních hodinách se v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě konalo zasedání vědecké rady Aesculap Akademie, na kterém byli po dvou letech jmenováni noví členové rady z řad významných osobností českého a slovenského zdravotnictví. Večer bylo slavnostně otevřeno první samostatné vzdělávací centrum této instituce pro Českou a Slovenskou republiku. Centrum sídlí v Pavilonu B. Braun Dialog, jehož název byl zvolen symbolicky – pavilon by měl být prostorem pro diskusi mezi společností, která vyvíjí a vyrábí zdravotnické prostředky, a zdravotníky, kteří tyto prostředky používají. Komplex rovněž zahrnuje dialyzační středisko a odborné ambulance B. Braun Avitum pro pacienty s onemocněním ledvin. Ambicí nového centra je mezinárodní spolupráce napříč zdravotnickými obory.
Česká republika na stříbrném stupínku
RNDr. Martin Kalina, Ph.D., MBA, manažer Aesculap Akademie, krátce připomněl historii vzdělávání v koncernu B. Braun. Jeho kolébkou je německé město Tuttlingen, kde vzdělávací centrum funguje již od roku 1995. Odtud se Aesculap Akademie rozšířila do 40 zemí světa a od roku 2002 je její významnou součástí i Česká republika. Té se podařilo rozvinout Aesculap Akademii tak, že před dvěma lety, kdy bylo poslední hodnocení národních poboček, získala druhé místo za německou Aesculap Akademií. Evaluace zahrnovala jak počet proškolených odborníků, tak i kvalitu, spektrum a multidisciplinaritu vzdělávacích akcí.
„Snažíme se, aby naše akademie byla skutečnou akademií, tedy aby všechny akce měly vysokou edukační úroveň a pravidla odlišující vzdělávací akci od produktové prezentace. Akce jsou pořádány v korporátní identitě Aesculap Akademie jako součást celoživotního vzdělávání akreditovaného odbornou asociací, vyučují externí lektoři, kursisté platí účastnický poplatek a platí i další neměnná pravidla. Dále je důležité říci, že vzdělávání se týká jak lékařů, tak sester a dalších nelékařských profesí ve zdravotnictví,“ upřesnil RNDr. Kalina. „Sester vzděláváme kvantitativně nejvíce, je to dáno tím, že kursy pro ně nejsou tak náročné na vybavení a nejsou tolik limitované počtem účastníků,“ dodal RNDr. Kalina.
Noví členové vědecké rady přijali novou funkci s velkým odhodláním
Významný host zasedání vědecké rady, paní Felicitas Janssenová, Managing Director Global Aesculap Academy, ve svém úvodním krátkém projevu ocenila, že Česká a Slovenská republika v roce 2014 přispěly svými téměř deseti tisíci účastníky k celkovému počtu osmdesáti tisíc účastníků ve světě a třiceti tisíc v Evropě. Vyzdvihla i zásluhy vědecké rady o inovaci a vytvoření nových kursů a nové vědecké radě popřála hodně úspěchů v její práci.
Členové nové vědecké rady Aesculap Akademie na období 2015–2017 přijali certifikát z rukou RNDr. Martina Kaliny. Jejich hlavní úlohou bude diskutovat směry vzdělávání, přinášet nové nápady, rozvíjet edukaci na svých pracovištích a podílet se také na odborném vedení kursů. Při této příležitosti měli možnost říci několik slov o tom, kde vidí svoji příležitost v rozvoji vzdělávání ve zdravotnictví či konkrétně s Aesculap Akademií.
Každý člen vědecké rady má před sebou úkoly vyplývající z jeho specializace
Prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D., přednosta Gynekologicko‑porodnické kliniky FN Olomouc, připomněl, že hlavním mottem ve zdravotnictví je dnes kromě dostupnosti a kvality péče i bezpečnost pacientů, která jde ruku v ruce se vzděláváním mladých kolegů. „Operační postupy není možné se učit přímo na operačním sále. Rád bych se věnoval oblasti gynekologické endoskopie, abychom mohli rezidentům nabídnout kursy seznamující je se základy této operativy. Pilotní kursy s podporou Aesculap Akademie se nám již podařilo rozjet v minulém roce v Hradci Králové a já pevně doufám, že budeme pokračovat i v dalších městech republiky,“ uvedl profesor Pilka.
Doc. MUDr. Miroslav Vaverka, CSc., přednosta Neurochirurgické kliniky FN v Olomouci, vzpomenul svoji dlouhodobou spolupráci s Aesculap Akademií a přínos, který pro něj měla návštěva vzdělávacího centra v Tuttlingenu, a dodal: „Výhodou Aesculap Akademie je, že si lékař může vyzkoušet práci s nástroji, které jsou v praxi nezaměnitelné za nic jiného. Svůj přínos vidím především v rozvoji neurochirurgických kursů.“
MUDr. Jozef Adam, PhD., přednosta Kliniky gynekologie a pôrodníctva FNsP J. A. Reimana v Prešově, se ke spolupráci s Aesculap Akademií dostal tak, že se sám účastnil vzdělávacích akcí; později se zapojil i jako lektor slovenských kursů na téma hemostázy. „V rámci Slovenska jsou velmi malé možnosti vzdělávání právě v problematice, kterou Aesculap Akademie nabízí, kromě hemostázy i laparoskopie. Své poslání vidím v rozšíření těchto kursů na Slovensku a možnosti předání svých zkušeností mladším kolegům,“ prohlásil MUDr. Adam.
Za specializaci nefrologie a dialýza byl do vědecké rady nominován MUDr. Vladimír Vojanec, vedoucí lékař Dialyzačního střediska B. Braun Avitum na pražské Bulovce. Svoje poslání shrnul následovně: „Mým úkolem bude podílet se na tvorbě programů, které budou zajímavé pro lékaře v Avitu i pro ostatní specializace. Vidím velkou příležitost v mezioborové spolupráci a edukaci, tedy ve srozumitelném předání informací lékařům, kteří s námi spolupracují a podílejí se s námi na léčbě společných pacientů. V nefrologii pak rozšíření kursů týkajících se strategie a nových technologií eliminačních metod.“
Nominaci do vědecké rady přijal i prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., zástupce přednosty Kliniky nefrologie IKEM. Zmínil, že je potřeba začít se věnovat zvláštnostem metabolismu a výživy chorob ledvin u pacientů vyššího věku, protože populace dialyzovaných a transplantovaných pacientů stárne. „Rád bych přispěl i k tematice předdialyzační, protože i opatření konzervativní nefrologie mohou významně pomoci stavu pacientů. Často k nám přicházejí pacienti od lékařů z jiných oborů. Pokud budou například praktičtí lékaři tyto znalosti mít, mohou nám významně pomoci,“ je přesvědčen profesor Teplan.
Doc. MUDr. Pavel Těšínský, vedoucí lékař Jednotky intenzivní metabolické péče II. interní kliniky FNKV, poděkoval za šanci šířit informace o klinické výživě mezi lékařskou veřejnost. „Lékař má ve své profesi dvě životní úlohy. Ta první je u lůžka pacienta, ta druhá spočívá v předávání znalostí nabytých od našich učitelů dál mladším kolegům. V tom vidím velkou výzvu a úkol nejen pro sebe, ale pro všechny členy vědecké rady, abychom šířili vědomosti a zkušenosti z našich oborů kolegům, kteří to potřebují a budou nás mimochodem i jednou léčit. Dovolte mi ještě vyjádřit uznání společnosti, která podporuje vzdělávání. Myslím, že by to mělo být součástí dobrých mravů ve farmaceutickém průmyslu. Společnost B. Braun takovou společností je a já si toho nesmírně vážím,“ uzavřel docent Těšínský.
MUDr. Jarmila Kohoutová, vedoucí Oddělení nemocniční hygieny a zkušební laboratoře FN Olomouc, uvedla, že vzdělávání v oblasti hygieny a epidemiologie je směrováno především do oblasti ošetřovatelské péče a do sféry lékařů příliš neproniká. „Tato oblast je důležitá, ale lékaři často opomíjená. Nevím, jestli to není příliš velký cíl, ale z mého pohledu by bylo velice dobré, kdyby se nám v rámci vzdělávacích akcí Aesculap Akademie podařilo oblast prevence nemocničních nákaz, profesionálních infekcí a bezpečné zdravotní péče dostat do povědomí lékařské veřejnosti,“ vyjádřila své přání MUDr. Kohoutová.
RNDr. Kalina přivítal i Mgr. Darju Hrabánkovou‑Navrátilovou, předsedkyni Onkologické sekce ČAS a vrchní sestru hematoonkologického oddělení VFN v Praze, která bude zodpovědná za ošetřovatelskou péči. „Chci se věnovat především onkologické péči. Už nyní spolupracuji na kursech přípravy a aplikace cytostatik a myslím si, že bychom kursy mohli ještě rozšířit. Onkologická onemocnění jsou na druhém místě úmrtí pacientů a je třeba se tomu tématu věnovat v akreditovaných kursech. Vzdělávání sester v tomto směru by jim mělo pomoci v získávání vyšších kompetencí. Další velkou oblastní je manažerské vzdělávání v oblasti řízení personálu,“ uvedla své podněty Mgr. Hrabánková‑Navrátilová.
Novou členkou vědecké rady Aesculap Akademie je i PhDr. Martina Šochmanová, MBA, prezidentka ČAS a současně hlavní sestra IKEM, která konstatovala: „Situace nelékařských zdravotnických pracovníků je velice složitá a jsme rádi, že Aesculap Akademie velmi pomáhá při zajišťování vzdělávacích aktivit. V roce 2012 bylo s přispěním České asociace sester dosaženo 21 309 účastníků kursů, takže doufám, že se v dalších letech na tuto výbornou spolupráci podaří navázat.“
Posledním přítomným členem nové vědecké rady, jenž se ujal slova, byl Ing. Jiří Petráček, předseda České společnosti pro zdravotnickou techniku. Na otázku ohledně spolupráce odpověděl takto: „Moje poslání je jasně dáno tím, že jsem technik. Chtěl bych přiblížit celému spektru lékařů i ošetřovatelskému personálu lékařskou techniku, její provoz, rizika a výhody různých metod. V neposlední řadě bychom rádi povýšili způsob měření fyzikálních veličin v nemocnicích.“
RNDr. Kalina zmínil i zbylé členy nové vědecké rady, kteří se omluvili z důvodu nemoci nebo pracovních povinností. K těmto členům patří prof. MUDr. Milan Kokavec, Ph.D., prof. MUDr. Čestmír Neoral, CSc., prof. MUDr. Sylvie Opatrná, Ph.D., plk. prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc., prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC, doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MUDr. František Hampl, MUDr. Jiří Chrobok, Ph.D., MUDr. Róbert Rusnák, Ph.D., a Mgr. Michal Hojný. Profesor Svačina se později spojil s hosty večerního slavnostního otevření Pavilonu B. Braun Dialog virtuálně v online přenosu a vyslovil přání úzké spolupráce Aesculap Akademie a České lékařské společnosti JEP.
Aesculap Akademie udělila ceny za přínos v oblasti zdravotnictví
V rámci slavnostního večera byly také předány i ceny Aesculap Akademie za rok 2014. Kandidáty na tyto ceny nominují členové vědecké rady a z nich posléze vybírají laureáty. Cenu Aesculap Akademie za nelékařské obory získala Mgr. Bohumila Hajšmanová za dlouhodobý přínos v péči o nevyléčitelně a dlouhodobě nemocné v domácím prostředí a za vzdělávání pracovníků v sociálních službách. Za lékařské obory cenu převzala doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., za celoživotní přínos v oblasti sociálního lékařství, lékařské etiky a gerontologie.
Zdroj: Medical Tribune