Aesculap Akademie – 10 let světa vzdělávání zdravotníků
Právě před deseti lety začala v České republice a na Slovensku své aktivity rozvíjet Aesculap Akademie – celosvětově působící vzdělávací instituce, jejímž prostřednictvím přispívá k širší a kvalitnější edukaci ve zdravotnictví společnost B. Braun. Při příležitosti tohoto jubilea se pod záštitou prezidenta České lékařské společnosti J. E. Purkyně prof. MUDr. J. Blahoše, DrSc., uskutečnila v Praze 12. června tohoto roku výroční konference Aesculap Akademie na téma „Kam směřuje vzdělávání ve zdravotnictví“.
Aesculap Akademie v České republice je součástí celosvětové instituce v oblasti vzdělávání lékařů, farmaceutů a zdravotnických pracovníků, jakož i manažerů v oblasti zdravotnictví, jejímž prostřednictvím přispívá koncern B. Braun k širší a kvalitnější edukaci ve více než 40 zemích světa. Mezinárodní Aesculap Akademie věnuje pozornost zejména oblastem chirurgie, neurochirurgie, spinální a cévní chirurgie, problematice endoprotéz, artroskopie a laparoskopie, dále pak gynekologii, urologii, kardiologii, anestezii a intenzivní péči, a konečně též problematice hojení ran a dezinfekce a hygieny, infekcí či péče o diabetiky. Další témata jsou určena pro řídící pracovníky nemocnic a zdravotníky – klasifikační systém DRG, řízení materiálně‑technického zabezpečení, zajištění kvality, personální management atd. Celosvětově již prošlo kursy a dalšími školicími akcemi Aesculap Akademie na 85 000 účastníků.
V České republice a na Slovensku působí Aesculap Akademie díky podpoře společnosti B. Braun Medical od roku 2002, za tu dobu prošlo jejími kursy a dalšími vzdělávacími aktivitami téměř 60 000 účastníků (jen v loňském roce se uskutečnilo více než 300 vzdělávacích akcí, jichž se zúčastnilo téměř 12 000 lékařů a zdravotníků), a patří tak spolu s německou a britskou ke třem nejúspěšnějším v celosvětovém měřítku.
Portfolio vzdělávacích akcí zahrnuje širokou paletu teoretických kursů, praktických cvičení a workshopů, seminářů i mezinárodních konferencí; tyto akce jsou přitom akreditovány příslušnými odbornými lékařskými společnostmi a mezinárodními organizacemi, a volbu témat i výběr řečníků garantuje vědecká rada akademie, složená z předních odborníků různých lékařských oborů a zástupců z oblasti ošetřovatelství a managementu zdravotnických zařízení. Všechny vzdělávací akce Aesculap Akademie jsou zařazeny do systému celoživotního vzdělávání lékařů a pracovníků nelékařských zdravotnických oborů.
Kam směřuje vzdělávání ve zdravotnictví?
V průběhu konference se přední odborníci, představitelé řady institucí, organizací a vzdělávacích ústavů pokoušeli odpovědět na otázku „Kam směřuje vzdělávání ve zdravotnictví“. Po zahájení konference manažerem Aesculap Akademie RNDr. M. Kalinou, Ph.D., náměstkem ministra zdravotnictví MUDr. F. Polákem, Ph.D., prezidentem České lékařské společnosti J. E. Purkyně prof. J. Blahošem, DrSc., a ředitelem a jednatelem společnosti B. Braun Medical PharmDr. J. Lukešem si tedy mohli účastníci vyslechnout názory na směry a trendy ve vzdělávání lékařů, farmaceutů, zdravotnických pracovníků i manažerů ve zdravotnictví z pohledu MZ ČR (Mgr. A. Šmídová za problematiku ošetřovatelství a dalších nelékařských povolání, Mgr. Z. Podhrázký za povolání lékařská), z pohledu odborných společností a vzdělávacích institucí (za ČLS JEP prof. J. Blahoš, za Českou asociaci sester Mgr. D. Jurásková, Ph.D., za IPVZ MUDr. Vladimír Pavelka, za Českou lékařskou komoru PhDr. et MUDr. Radek Ptáček, jenž hovořil o celoživotním vzdělávání lékařů), z pohledu vysokých škol a specializačního vzdělávání lékařů a zdravotníků (prof. MUDr. V. Palička z LF UK Hradec Králové, prof. Ing. J. Kott z Fakulty zdravotnických studií v Plzni) i z pohledu právní problematiky (JUDr. P. Šustek z Právnické fakulty UK). Účastníky konference pozdravili též představitelé Aesculap Akademie z dalších zemí – Felicitas Janssenová (Německo), která současně stojí v čele Mezinárodní Aesculap Akademie, Brian Chapman (Velká Británie) a Jelena Svetličnaja (Rusko). Současnost a perspektivy Aesculap Akademie v České republice a na Slovensku představil její manažer dr. M. Kalina.
Díky takto širokému spektru řečníků a pohledů se téměř čtyřhodinový program dotkl snad všech neuralgických bodů vzdělávání v českém zdravotnictví, které je nutno pojímat nejen jako základ výkonu povolání lékaře a zdravotníka, nýbrž i jako součást kultury jako takové.
V tomto smyslu bylo zajímavé ohlédnutí do minulosti ve sdělení prof. Blahoše; ten totiž připomněl stále platné základní principy, jež při svém zvolení za předsedu Spolku lékařů českých definoval na jeho valné hromadě 16. července 1862 Jan Evangelista Purkyně. Podle něj musejí základ vzdělání tvořit vědecké poznatky a zkušenosti, ale také empatie a cit, které dělají z medicíny jako vědy současně umění; důležitý je dále individualizovaný přístup ke každému nemocnému a respektování faktu, že zdraví i nemoc ovlivňuje také sociálně deontologické zázemí; konečně poslední princip se týká jasné, stručné a srozumitelné komunikace.
Také z vynikajícího přehledu minulosti, současnosti a výhledů specializačního vzdělávání ve zdravotnictví, předneseného děkanem LF UK v Hradci Králové prof. V. Paličkou, vyplynula nutnost poněkud rozkolísaný systém po všech dosavadních proměnách a turbulencích stabilizovat, kultivovat a přizpůsobovat potřebám moderní medicíny nového tisíciletí. K tomu pochopitelně vedle předávání znalostí patří i etika a umění kontaktu a komunikace s nemocným. „Musíme,“ řekl prof. Palička, „učit novou medicínu.“ Ředitelka mezinárodní Aesculap Akademie Felicitas Janssenová vyjádřila totéž jinými slovy, když hovořila o nutnosti „návratu ke kořenům“. I když v době, která je plná turbulencí a přináší více otázek než odpovědí, to není snadné, je třeba reagovat na bouřlivý rozvoj medicíny a jednotlivých oborů, jejich pokračující specializaci a subspecializaci, a usilovat o integrační pohledy a interdisciplinární přístupy. Vzhledem k tomu je třeba vyřešit i to, jaká bude role jednotlivých subjektů (ministerstva zdravotnictví, IPVZ, univerzit, ČLS JEP a jednotlivých odborných společností, ČLK, organizací, jako je Aesculap Akademie), i českých a slovenských lékařských autorit.
Ceny Aesculap Akademie
Kromě edukace zdravotníků usiluje Aesculap Akademie rovněž o jejich odborný rozvoj – proto se rozhodla na základě podnětů členů Vědecké rady udělovat ceny akademie za mimořádné přínosy v oblasti vzdělávání ve zdravotnictví (literární či etické počiny, mimořádné projekty apod.). Kandidáti jsou nominováni členy Vědecké rady, která též nakonec hlasováním rozhoduje o vítězi. Prvním nositelem Ceny Aesculap Akademie se v roce 2009 stal doc. MUDr. Jan Šváb, CSc., jenž stál v čele kolektivu autorů unikátní publikace „Chirurgie vyššího věku“, letos pak byly uděleny dvě ceny – v kategorii lékařů ji získal přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace FN v Praze‑Motole prof. MUDr. Karel Cvachovec, CSc., za mimořádné přínosy v oblasti vzdělávání v anesteziologii a resuscitaci a emeritní ředitel a šéfredaktor nakladatelství Medical Tribune Jaroslav Hořejší za celoživotní přínos popularizaci lékařské vědy.
Zdroj: Medical Tribune