Adiponektin v mateřském mléce ovlivňuje růst dětí
Adiponektin, proteinový hormon produkovaný adipocyty, je spojován s nižším výskytem obezity. Výzkumníci z Ohia a Mexico City, kteří již dříve prokázali přítomnost adiponektinu v mateřském mléce (MM), publikovali koncem roku 2009 překvapivé výsledky studie zaměřené na možný vliv adiponektinu v MM na růst kojených dětí. Specifické složky v mateřském mléce mohou hrát důležitou roli v regulaci růstu a rizika obezity.
Potencionální fyziologické účinky adiponektinu v mateřském mléce jsou pozorovány u hodnot adiponektinu 10 až 20 μg/l. Vyšší koncentrace cirkulujícího adiponektinu jsou spojeny s menším výskytem obezity a diabetu, protože adiponektin signifikantně ovlivňuje inzulinovou senzitivitu a metabolismus tuků.
Cílem studie bylo zjistit souvislost mezi adiponektinem v MM, hmotností a tělesnou proporcionalitou dětí v období prvních šesti měsíců věku, kdy je příjem MM největší. Tato perioda představuje období s rychlým přírůstkem hmotnosti, kdy dítě zdvojnásobí svou porodní hmotnost, a je spojována s rizikem pozdějšího nástupu obezity.
Ve studii amerických autorů byly paralelně vyšetřovány dvě kohorty kojených dětí narozených v letech 1998 až 2005. První skupinu tvořilo 45 párů matka–dítě ze Cincinnati ve státě Ohio a druhou skupinu 277 párů matka–dítě z Mexico City v Mexiku. Obě skupiny tvořili zdraví donošení novorozenci, kteří byli nejméně jeden měsíc kojeni a dokončili šest měsíců sledování. Celkem bylo měsíčně vyšetřeno 1 379 vzorků MM. Koncentrace adiponektinu v MM byla analyzována pomocí radioimunoanalýzy (RIA).
Strukturální forma adiponektinu byla vyšetřena pomocí metody Western‑blot (WB). Antropometrická data dětí (Z skóre hmotnosti k věku, délky k věku, a hmotnost k délce) byla vypočítána podle standardů Světové zdravotnické organizace (WHO). Iniciální koncentrace adiponektinu v MM dosahovala 24,0 ± 8,6 μg/l a nelišila se mezi skupinami. Během šesti měsíců bylo zjištěno, že vyšší koncentrace adiponektinu v mléce byla spojena s nižším Z skóre hmotnosti (‑0,20 ± 0,04, p < 0,0001) a Z skóre hmotnosti k délce (‑0,29 ± 0,08, p = 0,0002), ale neovlivnila Z skóre délky k věku. Adiponektin se v MM vyskytoval převážně v biologicky aktivní vysokomolekulární formě.
Vyšší koncentrace adiponektinu v MM jsou spojeny s výrazně nižší hmotností a štíhlejší proporcionalitou těla v průběhu prvních šesti měsíců života u kojených dětí. Výsledky této studie naznačují, že adiponektin v mateřském mléce může hrát roli v časné regulaci tělesné hmotnosti novorozenců, případně může sloužit jako biomarker pro ostatní bioaktivní faktory v mateřském mléce, které ovlivňují tělesnou hmotnost. K objasnění dalších fyziologických účinků adiponektinu a jeho bioaktivních korelací je třeba další analýza.
Zdroj: Medical Tribune