Adalimumab ve světle nových doporučení
Novinkami v doporučených postupech se zabývala doc. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D., z LF UK a FN Plzeň a MUDr. Martina Kojanová z 1. LF UK a VFN Praha. Obě doporučení vešla v platnost v závěru minulého roku.
BRITSKÁ DOPORUČENÍ (BAD)
Podle slov dr. Cetkovské jsou britská doporučení velmi precizně vypracována a dávají dobrý návod, jak léčit biologiky i pro české dermatology. Znění doporučení bylo uveřejněno v British Journal of Dermatology, vycházela z literatury publikované od června 1990 až do roku 2009, z velmi kvalitních metaanalýz randomizovaných studií, které byly zaměřeny pouze na biologika. Doporučení představují aktualizovanou verzi z roku 2005, odborníci se dohodli na každoroční revizi s tím, že další aktualizace proběhne v roce 2012. Kritéria pro podání biologik shrnuje tabulka.
Doporučené postupy rozebírají jednotlivá biologika z hlediska hodnocení jejich účinnosti, např. pro adalimumab platí hodnocení účinku po třech až čtyřech měsících, podání 80 mg s.c. v týdnu 0, 40 mg v týdnu jedna a následně každý druhý týden s tím, že je možné dávku zvýšit i na podání každý týden (tato frekvence je mimo jiné závislá na úhradě). Je možné přerušení léčby a současné podání metotrexátu.
Jako odpověď na léčbu se bere buď PASI 50 či více nebo pokles body surface area o 50 %, nebo zlepšení dle dotazníku kvality života o více než pět bodů anebo dosažení PASI 75. Doporučení říkají, že zakládat data do registru je zapotřebí jedenkrát za šest měsíců, posuzovat závažnost nemoci za tři měsíce od nasazení biologika a dále pak jednou za půl roku. Pomocí podrobné anamnézy je zapotřebí hodnotit kontraindikace léčby a nežádoucí účinky a také pomocí klinického vyšetření včetně vyšetření kůže pátrat po nemelanomových nádorech, lymfadenopatiích a hepatosplenomegalii ve třech až šestiměsíčních intervalech. U pacientů s anamnézou srdečního selhání druhé a třetí třídy jednou za tři až šest měsíců provádět echokardiogram, při neurologickém vyšetření vyloučit demyelinizační onemocnění, kontrolovat jednou za tři až čtyři měsíce osoby s rizikem tbc, drogově závislé, s chronickými infekcemi, totéž platí pro malignity. Každý půlrok by měl pacient projít krevními testy, popř. analýzou moči a rtg vyšetřením plic, pakliže to klinický nález vyžaduje.
Doporučení pro zvláštní případy
Doporučení rovněž pamatuje na zvláštní případy, kterými jsou děti nad osm let se závažnou psoriázou, u nichž se může podávat etanercept. U žen plánujících těhotenství se biologika nepodávají, při léčbě by měly ženy užívat antikoncepci, a pokud otěhotní, je třeba zvážit přerušení terapie, během léčby se ndoporučuje kojit.
Pacient, který jde na operaci, by měl přerušit terapii na dobu čtyř poločasů, což např. pro adalimumab představuje šest až osm týdnů. Biologická léčbá by se neměla podávat u pacientů HbsAg pozitivních , kdežto u chronické hepatitidy C lze event. podat etanercept.
U jiných forem psoriázy se biologika nepodávají v případě palmoplantární pustulózy, u acrodermatitis continua Hallopeau, pustulózní generalizované psoriázy a erytrodermické psoriázy je možné biologickou léčbu zvážit, pokud selže standardní systémová terapie.
Výběr optimálního přípravku
Při výběru optimálního preparátu biologické léčby se vychází z aktuální manifestace onemocnění.
- při stabilní chronické ložiskové psoriáze jsou léky první volby adalimumab či etanercept,
- při nutnosti rychlého zvládnutí nemoci to jsou adalimumab či infliximab,
- při nestabilní či generalizované pustulózní psoriáze infliximab.
- u nedostatečné odpovědi na první anti TNF přípravek by měl být zvážen přechod na druhý anti TNF lék, teprve v další linii přechod na jiný mechanismus účinku (díky krátkodobým bezpečnostním datům v době přípravy britských doporučení u nového preparátu ustekinumabu).
Doporučení se dále věnuje přechodu z jednoho typu léčby na druhý, říkají, že standardní systémová léčba, s výjimkou metotrexátu, by měla být přerušena čtyři týdny před zahájením biologické léčby, důvodem je zvýšené riziko infekce. Léčba metotrexátem, je-li to nutné, může pokračovat v minimálním dávkování. Pokud je přerušení léčby spojeno s rizikem zhoršení onemocnění, je souběžná systémová léčba odůvodněná a měla by se ukončit ihned, jakmile začne být účinná biologická léčba. Pokud pacient přechází od jedné biologické léčby ke druhé, nemělo by dojít k jejich překrývání (doporučený interval je čtyřnásobek poločasu léku).
Očkování při anti TNF léčbě
Před započetím terapie biologiky je třeba u pacienta zkontrolovat všechna povinná očkování, dva týdny před nasazením léčby, během ní ani šest měsíců po jejím skončení neočkovat živými vakcinami, inaktivované lze podat současně, ale kvůli optimální imunitní odpovědi lépe dva týdny před zahájením biologické terapie, pacienti by měli být přeočkováni proti pneumokokům a každoročně proti chřipce.
Před zahájením terapie musí mít pacienti provedeny testy na tbc, rentgen hrudníku a Mantoux test a až šest měsíců po skončení terapie je třeba aktivně pátrat po tbc infekci. U vysoce rizikových pacientů při biologické léčbě trvající déle než jeden rok a negativním vyšetření před začátkem léčby je možné vyšetřovat tbc jedenkrát ročně in vitro testy (Quantiferon).
EVROPSKÁ DOPORUČENÍ (S3)
Evropská doporučení S3 vycházejí z britských, nizozemských a německých pokynů a jsou doplněna vyhledáváním literatury do poloviny října 2007 (hodnoceno 678 studií, z nichž požadavky kvality splnilo 114). Zahrnují doporučení k systémové standardní terapii metotrexátem, retinoidy, estery kyseliny fumarové, k biologické léčbě a k fototerapii. Zaměřují se na indukční léčbu, nikoli na léčbu udržovací (hodnotí se zlepšení PASI po 12 až 16 týdnech).¨
Jako nový terapeutický cíl stanovili dosažení PASI 75, podle kterého hodnotí jednotlivou léčbu:
- léčba je doporučena, pokud při ní dosáhlo více než 60 % pacientů PASI 75 ( u BL = adalimumab, infliximab),
- léčba je možná, pokud tomu tak bylo u 30 až 60 % pacientů (u BL = etanercept),
- při nižší odpovědi se nenavrhuje (u BL = efalizumab).
Léčba se hodnotí po 10 až 16 týdnech a poté po osmi týdnech, jako minimální účinnost se bere PASI 50. Pokud je léčba úspěšná po deseti až šestnácti týdnech, je možné všechny tři blokátory TNF zvážit rovněž pro následnou udržovací terapii, a to v nejnižším dávkování.
ZÁVĚR OBOU DOPORUČENÍ
Jak britské, tak evropské doporučené postupy se shodují na tom, že adalimumab lze doporučit jako lék první volby u pacientů se středně těžkou až těžkou psoriázou, kde je nutné rychlé zvládnutí onemocnění a u pacientů s chronickou stabilní psoriázou nebo tam, kde pacienti mají vedlejší nežádoucí účinky na stávající systémové terapii, nebo mají takové komorbidity, které zamezují použití klasické systémové terapie.
Pokud dojde k primárnímu nebo sekundárnímu selhání anti TNF léčby, je doporučeno podat jako druhý další anti TNF preparát. Volba, který blokátor TNF použít jako první, je závislá na klinické situaci a individuálním zhodnocení poměru rizika a prospěšnosti.
Adalimumab je bezpečný
V druhé části symposia se MUDr. Andrea Pavelková z Revmatologického ústavu Praha věnovala léčbě adalimumabem z hlediska její bezpečnosti.
Nežádoucí účinky anti-TNF léčby se pohybují od velmi málo závažných reakcí až po život ohrožující komplikace. Může to být reakce v místě vpichu, patří sem infekce, běžnými onemocněními trpí kolem 20 % pacientů užívajících biologickou léčbu, závažnými kolem 1 %, tuberkulóza má v této populaci pacientů incidenci 0,6 na tisíc pacientů. Nemocní jsou ohroženi rozvojem malignit a dále pak zhoršením srdečního selhání, vznikem demyelinizačního onemocnění, herpes-like syndromem, elevací transamináz či hematologickými komplikacemi.
Data o nežádoucích účincích se získávají v rámci klinických studií, národních registrů anti-TNF léčby, z farmakovigilance v rámci farmaceutické firmy a národních registrů výskytu nádorových onemocnění a povinně hlášených infekcí. V neposlední řadě také v jejich depistáži pomáhají retrospektivní metaanalýzy klinických studií.
Desetiletá bezpečnostní data používání adalimumabu u revmatologických onemocnění říkají, že nejčastěji se vyskytujícími závažnými nežádoucími účinky jsou závažné infekce, nicméně jejich frekvence byla srovnatelná s frekvencí u pacientů s revmatoidní artritidou bez biologické léčby. Riziko malignit při léčbě adalimumabem nebylo obecně vyšší než u běžné populace. U pacientů s revmatoidní artritidou bylo riziko lymfomů v porovnání s běžnou populací dvakrát vyšší bez ohledu na léčbu a rostlo s vysokou aktivitou onemocnění. Pacienti léčení blokátory TNF mají mírně zvýšené riziko rozvoje nemelanomových kožních nádorů (OR = 1,5 na anti-TNF léčbě OR = 2,3).
Při dlouhodobé léčbě adalimumabem u revmatických onemocnění je lehce vyšší výskyt běžných infekcí, častější jsou infekce kůže a měkkých tkání. U pacientů zejména s revmatoidní artritidou je vyšší výskyt lymfomů, u pacientů s psoriázou dlouhodobě léčených adalimumabem toto pozorováno nebylo. Pokles incidence TBC infekce na biologické terapii je důsledkem pečlivého screeningu a vyšetřování během léčby. Výskyt nežádoucích účinků při léčbě adalimumabem nestoupá s délkou incidence. Mortalita (SMR) u pacientů léčených ADA u šesti diagnóz byla nižší než jedna v porovnání se zdravou populací.
Adalimumab je dlouhodobě účinný a bezpečný lék u revmatických onemocnění i psoriázy.
---------------------------------
Tabulka
Kritéria pro podání biologik (dle BAD doporučení)
- Závažná psoriáza: PASI > 10 nebo BSA > 10 % a DLQI > 10 (výjimečně – postižení způsobující značné funkční a psychické obtíže)
Plus
- Splnění alespoň jednoho z následujících kritérií:
- Fototerapie nebo jiná standardní systémová léčba kontraindikována
- Standardní systémová léčba netolerována
- Standardní systémová léčba neúčinná
- Komorbidity předem vylučující možnost použití např. CsA nebo MTX
- Závažná, nestabilní, život ohrožující psoriáza
Kritéria u onemocnění kůže a koubů
- Aktivní psoriatická artritida nebo psoriáza splňující definovaná kritéria Britské revmatologické společnosti, resp. Britské dermatologické společnosti
- Závažná psoriáza a psoriatická artritida, u kterých selhala léčba MTX nebo není možná
(ija)
Zdroj: Medical Tribune