Aby z chlupatých kaktusů zase byla holátka…
Vypadá‑li žena jako svá prapraprababička z dob, kdy budoucí lidstvo ještě sídlilo na stromech a snilo o jeskyních, málokterý muž si v duchu okouzleně zanotuje, že „chlupatý kaktus má tak rád“… Ale zdaleka nejde jen o přitažlivost mezi pohlavími. Hirsutismus sice ani nebolí, ani se na něj neumírá, zato mívá vážné zdravotní dopady psychické i tělesné.
Žijeme v době, kdy kosmetickým salonům i domácím koupelnám vládnou depilátory i mnohá jiná „holítka“, i ženy s ochlupením v množství pro své pohlaví typickým se holí naprosto po celém těle, neboť móda si to žádá, a kdy i zarostlí muži připomínají svým výskytem pověstné jehly v kupce sena. Depilovat, depilovat, depilovat… však u hirsutismu není řešením. Pomineme‑li, že mnohá nešťastnice by se udepilovala, potíže s tímto onemocněním spojené zahrnují i závažnější projevy, například úbytek vlasů s tvorbou „mužných koutů“, v horších případech poruchy metabolismu tuků a cukrů, zvýšené riziko diabetu 2. typu či aterosklerózy. Komplikace mnohdy tragické pak hirsutismus coby jeden z projevů syndromu polycystických ovarií přináší v podobě poruch menstruačního cyklu a mnohdy i neplodnosti. Jako by si jednoduše řekl: „Když potrápit, tak pořádně!“
Na druhé straně dnešní medicína nabízí účinné zbraně i v případě ženského boje s hirsutismem. Se znalostmi a účinnou pomocí přispívá dlouhý zástup specialistů z různých oborů medicíny – dermatologové, gynekologové, endokrinologové, často bohužel i psychologové či psychiatři. Za nejhorší možnou variantu lze považovat bohužel častý případ, kdy takto bezpochyby závažně nemocná žena zůstává pouze v rukou zaměstnanců kosmetických salonů, ač sebelepších, či bylinkářů, byť sebevzdělanějších. A tak se čas od času můžeme setkat například i se zprávou o studii skupiny tureckých lékařů, která na jedenadvaceti pacientkách s hirsutismem testovala účinky odvaru z máty, přičemž údajně zjistila, že pravidelné popíjení dvou šálků mentolového nápoje snižuje účinky mužských pohlavních hormonů, a omezuje tak i růst nežádoucího ochlupení. Ač nutno přiznat, že popíjením odvaru z máty se jistě příliš nezkazí, kromě faktu, že povzbuzuje chuť k jídlu, čímž k jednomu problému může ženě přinést další, ženy s hirsutismem si jednoznačně zaslouží kvalifikovanou pozornost lékařů.
Nicméně třeba by studie podobné výše zmíněné přece jenom bylo možné odborně využít – jako další důvod, proč si znovu uvědomovat, že hirsutismus není pouhým problémem kosmetickým, ale závažným onemocněním. A že jeho problematika si ze všech výše uvedených důvodů rozhodně nezaslouží jakékoli podcenění, ba naopak. I v širší lékařské obci by měla získat to postavení, jež si svými projevy i dopady zaslouží. Právě toto přesvědčení a právě tento cíl vedly našeho předního endokrinologa prof. MUDr. RNDr. Luboslava Stárku, DrSc., k sepsání publikace, která odborníkům napříč obory medicíny otevírá obzory a nabízí odpovědi na nejrůznější otázky. Autor používá velmi srozumitelný styl a klade velký důraz především na každodenní léčebně preventivní praxi.
Maxdorf 2011, 104 str., Edice Farmakoterapie pro praxi, ISBN: 978‑80‑7345‑261‑2, 110 × 190 mm, brož., 195 Kč
Medical Tribune esr
Zdroj: Medical Tribune