Přeskočit na obsah

Ablace katetrem se zlatým hrotem

Síňový flutter je častou komorbiditou s fibrilací síní (AF) a vedle AF je druhou nejčastější tachyarytmií. Počtem zahrnutých pacientů, který dosáhl 463, se studie AURUM 8 stala největší mezinárodní randomizovanou, kontrolovanou studií na světě zabývající se ablací typického síňového flutteru a použitím katetrů se zlatým hrotem místo katetrů s platinově-iridiovým hrotem.

"Studie AURUM 8 ukázala, že u typického síňového flutteru vedou katetry se zlatým hrotem k vyšší úspěšnosti ablace," řekl Thorsten Lewalter, přednosta oddělení kardiologie nemocnice Marien-Hospital Bonn a profesor medicíny na univerzitě v Bonu (Německo).

"Technologie katetrů se zlatým hrotem významně snižuje výskyt příškvarů na hrotu a sraženin, což je ukazatelem vyšší bezpečnosti pro pacienty." Při ablaci typického síňového flutteru s běžným katetrem s 8mm hrotem je téměř v 5 % případů třeba k dokončení zákroku katetr vyměnit. Ve studii AURUM 8 připadalo na každý katetr se zlatým hrotem 10 vyměněných kontrolních katetrů, což znamená, že díky technologii zlatého hrotu společnosti BIOTRONIK prakticky odpadá výměna katetrů v důsledku příškvarů a sraženin.

Tím se snižuje riziko pro pacienty a klesají náklady pro nemocnice. "Klinika kardiologie IKEM v Praze byla jedním z center, která významnou měrou přispěla k provedení studie AURUM 8, a má proto s technologií katetrů se zlatým 8mm hrotem vlastní zkušenosti. Lze potvrdit, že ve srovnání s konvenčním katetrem s 8mm hrotem z platiny a iridia jsou účinnější. Lze také předpokládat, že i katetry s chlazením pomocí fyziologického roztoku (tzv. irigované katetry), které se nyní stále častěji používají, budou mít v provedení se zlatým hrotem lepší účinnost a bezpečnost. Svědčí pro to experimentální data.

V nejbližších dnech budeme mít možnost s těmito katetry pracovat ve spojení s robotickým systémem," uvedl prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., FESC, přednosta Kliniky kardiologie IKEM.

Výsledky studie AURUM 8 doplňuje také práce profesora Hirošiho Nakagawy z Univerzity Oklahoma. Ten v roce 2009 publikoval v časopisu Circulation abstrakt týkající se míry výskytu trombů při použití irigovaných katetrů se zlatým hrotem. Uvedl, že významné omezení tvorby trombů jasně zvyšuje bezpečnost pacienta při levostranné ablaci pro fibrilaci síní ve srovnání s běžně používanými irigovanými katetry.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené