Přeskočit na obsah

„Early Health“ – investice, nebo náklad?

Jedním z hlavních témat, o kterém se diskutovalo, je rozvoj a financování modelu „Early Health“, založeného na prevenci, screeningu a časnější diagnostice chorob v presymptomatickém stadiu – to vše s využitím inovativních medicínských technologií.

Výsledky průzkumu Total Healthcare Solutions provedeného loni v srpnu ve dvanácti zemích Evropské unie, včetně České republiky, představila Dr. Susanne Michelová z GE Healthcare – Total Healthcare Solutions. Jeho cílem bylo identifikovat kritické problémy „Early Health“ v Evropě.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO zemře do roku 2015 na celém světě osmdesát osm milionů lidí v důsledku chronických nemocí (nárůst o čtyři procenta). Díky „Early Health“ by se mohlo zabránit osmdesáti procentům předčasných srdečních chorob, mrtvicí a diabetu 2. typu a čtyřiceti procentům nádorových onemocnění. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že by mohlo být během následujících deseti let zachráněno osm milionů životů, z toho by tři miliony tvořili občané mladší sedmdesáti let.

Z průzkumu vyplynulo, že jednotlivé země Evropské unie vynakládají na prevenci chorob deset až dvacet procent z celkového rozpočtu zdravotnictví, na podporu zdraví (různé osvětové kampaně) pak pouhá čtyři procenta. Propastný je rozdíl ve výdajích na zdravotní péči a „Early Health“ na osobu, jak ukazuje tabulka.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2008, strana B4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené