4MEDi: dva měsíce po otevření bez jasného nájemce
Stavba biotechnologického parku 4MEDi v Ostravě stála přes miliardu korun, z velké části byla přitom financována z veřejných peněz. Dva měsíce po slavnostním otevření budovy stále není zřejmé, k čemu konkrétně bude tento projekt sloužit. Redakce MT zjistila, že firma PrimeCell Therapeutics a. s., která je vlastníkem projektu 4MEDi, se snaží část své firmy prodat.
Začátkem října nabídla PrimeCell Therapeutics a.s. odkup části své firmy společnosti Hartenberg Capital, která však o tuto transakci neměla zájem.
Redakce MT oslovila společnost PrimeCell Therapeutics a. s. s dotazem, proč se rozhodla prodat část společnosti a zda tyto kroky znamenají, že vedení firmy již nechce ve své dosavadní podnikatelské činnosti pokračovat. Mluvčí společnosti Andrea Gutová se k otázce nabídky odkupu části společnosti PrimeCell Therapeutics a. s. vůbec nevyjádřila, místo toho odpověděla: „Je nám velmi líto, že nikdo z redaktorů Medical Tribune nepřijal pozvání na slavnostní otevření 4Medical Innovations Ostrava. Zde byste o 4MEDi získali informace.“
Společnost PrimeCell Therapeutics a. s. je mateřskou společností firem Národní centrum tkání a buněk (NCTB) a 4MEDi – Centrum buněčné terapie a diagnostiky a. s., ve kterých má minoritní podíl ministerstvo zdravotnictví. Mluvčí ministerstva naznačila, že firma PrimeCell ministerstvo o těchto záměrech neinformovala. „Ministerstvo těmito informacemi nedisponuje. Tento dotaz by měl být položen společnosti PrimeCell Therapeutics a. s.,“ odpověděla mluvčí Štěpánka Čechová na dotaz, zda firma PrimeCell svůj záměr s ministerstvem konzultovala.
Prázdný areál za miliardu
Firma PrimeCell Therapeutics a. s. nabídla k odkupu část své firmy právě v době, kdy za účasti prezidenta republiky slavnostně otevřela biotechnologický park v Ostravě. „Jde o unikátní středisko pro klinický vývoj a výrobu léčivých přípravků, které těsně souvisejí s obory regenerativní medicíny a tzv. moderní terapie,“ uvedl při otevření budovy majoritní vlastník skupiny PrimeCell Michal Zahradníček. Od přestřižení pásky však uplynuly už téměř dva měsíce. Kdo tedy bude v této supermoderní budově pracovat? To není jasné ani dnes.
„Už jsme dohodnuti s několika nájemci. V den slavnostního otevření jsme podepsali smlouvu s jedním z nich,“ řekl v září pro MF Dnes Michal Zahradníček. Kteří konkrétní nájemci to jsou, už firma uvést odmítla. Novináře odkázala na to, že veškeré podrobnosti jsou k dispozici v tiskových zprávách společnosti.
Spadia Lab ani Zdravotní ústav ve 4MEDi zřejmě nebudou
Několik na sobě nezávislých zdrojů redakci uvedlo, že prostory v areálu 4MEDi by si měla pronajmout firma Spadia Lab. Ta však nabízí komerční laboratorní služby a spolupráci s 4MEDi nepotvrdila. „Společnost SPADIA LAB, a. s., v současné době nevede žádné jednání o tom, že by měla působit v nově otevřeném biomedicínském parku 4MEDi v Ostravě,“ uvedl právník firmy JUDr. Martin Vojtíšek.
Dalším subjektem, který se měl do 4MEDi údajně stěhovat, byl Zdravotní ústav v Ostravě, jehož ředitelem je RNDr. Petr Hapala. Podle informací redakce ústav spolupráci s 4MEDi plánoval již dlouho. „Nejprve se měla do 4MEDi přesunout podstatná část ústavu. Poté se plány změnily a nyní se mají stěhovat jen některé provozy,“ uvedl zdroj blízký zdravotnímu ústavu. Vedení ale tvrdí, že ústav ve 4MEDi působit nebude: „Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě nyní neplánuje přesídlení některých svých pracovišť do nově otevřeného parku 4MEDi,“ odpověděl na dotaz MT mluvčí Daniel Rojan.
Spolupráce s FN Ostrava
Jediným konkrétním partnerem pro spolupráci s 4MEDi má být FN Ostrava. Ani v tomto případě ale není vůbec zřejmé, co konkrétně bude nemocnice v superčistých provozech dělat.
Letos v srpnu odpověděl náměstek FN Ostrava MUDr. Václav Procházka, že se do nového areálu bude stěhovat Ústav hematoonkologie. Podle jeho vyjádření měla FN Ostrava využívat v nové budově „tři místnosti pro kryoprezervaci buněčných štěpů“. Krátce po otevření 4MEDi se redakce MT dotázala náměstka Procházky znovu. Z jeho odpovědí překvapivě vyplynulo, že plánování spolupráce FN Ostrava s biotechnologickým parkem je stále na počátku. „V současné době stále probíhají výběrová řízení pro další fázi i instalace technologií. Nemocnice zatím neví, jak bude vypadat definitivní vybavení budovy. V příštím roce proběhne teprve validace technologií, pak lze regulérně po provedení všech kontrol něco začít vyrábět,“ odpověděl náměstek Procházka.
Za předčasné považuje vedení nemocnice také úvahy o tom, jak velké prostory v rámci 4MEDi bude FN Ostrava využívat a jaký bude platit měsíční nájem za pronájem těchto prostor. „Zatím nemáme informace o tom, jak bude vypadat finální technologické vybavení, tudíž probíhající předběžná jednání jsou orientační a bude záležet na technologiích a podmínkách jejích využití.“ Otázkou také zůstává, jaké přístroje bude FN Ostrava využívat a kolik bude za jejich pronájem platit.
Vedení FN Ostrava už nepotvrdilo ani původní informaci o tom, že by měl ve 4MEDi působit Ústav hematoonkologie. Na dotaz, které obory se do nového parku přesunou, odpověděl MUDr. Procházka: „Nejedná se o působení oborů, budova je zaměřena na regenerativní medicínu. Do tohoto oboru patří imunologické analýzy, genetické analýzy, imunofenotypizace, kontrola čistoty finálních produktů moderní terapie, mikrobiologické analýzy, mikroskopie, kryobanking produktů pro hematoonkologii a výroba produktů pro regenerativní medicínu. Nejedná se o novou nemocnici ani nové oddělení FNO, to je základní omyl ve vnímání čistých prostor pro výrobu produktů pro moderní terapii,“ uvedl náměstek FN Ostrava.
Do jaké míry je běžné, že je nejprve otevřena budova financovaná z veřejných peněz, a teprve poté se shánějí subjekty, které se mají do budovy nastěhovat? Redakce pro srovnání oslovila prof. RNDr. Václava Hořejšího, šéfa Ústavu molekulární genetiky AV ČR, jehož ústav se stěhoval do moderních prostor před sedmi lety. Jak říká, budovu zaplnili pracovníci ihned po kolaudaci:
„Nová budova Ústavu molekulární genetiky AV ČR se začala plánovat v roce 2003 a stavěla v letech 2005–2006 v areálu biomedicínských ústavů Akademie věd ČR v Praze‑Krči. Téměř 350 zaměstnanců ústavu se do ní nastěhovalo počátkem roku 2007, okamžitě po kolaudaci. Stála asi 650 milionů Kč. Splnil se tak sen tří generací badatelů, aby ústav sídlil v jediné, moderní, dobře vybavené budově. Nově postavená budova byla dimenzována právě na potřebný počet pracovníků, takže okamžitě po nastěhování byly všechny prostory zaplněny,“ uvedl pro Medical Tribune prof. RNDr. Václav Hořejší.
PrimeCell platí FN Ostrava nájem
Redakce MT se bude nadále zajímat o to, za jakých podmínek bude nakonec spolupráce Fakultní nemocnice Ostrava s 4MEDi probíhat. Budova totiž stojí na pozemku, který patří nemocnici. Stavbu zahájil investor v roce 2009. Tou dobou byl ředitelem nemocnice současný ministr Svatopluk Němeček. Zároveň tehdy působil jako předseda představenstva firmy Centrum buněčné terapie a diagnostiky a. s., která se loni v listopadu přejmenovala na společnost 4MEDi – Centrum buněčné terapie a diagnostiky a. s. FN Ostrava pronajímá firmě PrimeCell Therapeutics a. s. pozemek o rozloze cca 3 650 m2. Podle informací mluvčího FN Ostrava Tomáše Oborného platí společnost PrimeCell Therapeutics a. s. nemocnici za pronájem pozemku roční nájemné ve výši 477 081 Kč, což v přepočtu znamená, že PrimeCell Therapeutics a. s. zaplatí fakultní nemocnici zhruba 11 korun za metr čtvereční měsíčně.
Fakta a čísla o 4MEDi
Podle informací vedení 4Medical Innovations představuje projekt „technologicky vyspělé biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny“. Centrum je zaměřeno na co nejefektivnější využití výsledků základního a aplikovaného výzkumu v klinické praxi. Specifickými obory centra jsou buněčná manipulace, biotechnologie, biofarmacie a diagnostika pro lidské buňky a genetiku.
Budova disponuje celkovou podlahovou plochou 6 500 m2, z toho je 3 050 m2 laboratorních a výrobních prostor a 1 400 m2 superčistých prostor. Mezi specifické laboratorní vybavení by měly patřit GMP laboratoře pro vývoj a výrobu alogenních a autologních buněčných přípravků regenerativní medicíny, Centrum in‑vitro buněčného testování, Laboratoř buněčné biologie, mikrobiologie, molekulární biologie a genetiky, Laboratoř aplikované nanotechnologie a mikrotechnologie, Laboratoř klinické farmakologie a toxikologie, Laboratoř elektronové mikroskopie, Centrum programování biomodelů, Odběrové sály autologních buněk, Automatizované pracoviště pro vývoj a výrobu léčivých přípravků na bázi lidských buněk.
Zdroj: Medical Tribune