Přeskočit na obsah

20 let nakladatelství Galén

Velkým koncertem v paláci Akropolis v Praze, na němž byly mimo jiné představeny nové knihy a hudební alba několika našich písničkářů, vyvrcholily 18. prosince 2013 oslavy dvacátého výročí vzniku nakladatelství Galén – jednoho z našich nejúspěšnějších vydavatelů především (ale nejen) lékařské a zdravotnické literatury.

Galén podle Karla Čapka

Nakladatelství Galén vzniklo v roce 1993 jako odborný nakladatelský dům v oblasti medicíny. Jméno si našlo v historii a ponechalo si počeštěnou variantu z Čapkovy Bílé nemoci. Během téměř dvacetiletého fungování vydalo více než 1 100 publikací, jeho ediční záměr se navíc rozšířil i do jiných oblastí. Páteří publikační činnosti nakladatelství Galén jsou nicméně odborné zdravotnické publikace, kterých od doby vzniku vyšlo více než osm set. Záběr katalogu je široký: obsahuje učební texty pro studenty lékařských fakult i zdravotnických škol, monografie, atlasy, slovníky, oborové publikace, sborníky z kongresů, ale i periodika, CD a DVD. Kromě knižních publikací vydává Galén i odborná periodika, např. Acta chirurgiae orthopaedicae et traumatologiae Čechoslovaca, Česká radiologie, Česká a slovenská psychiatrie, Česká urologie. Galén u nás zavedl mimo jiné například tradici knižních sborníků z kongresů, připravil a uvedl na svět první souborné informování o zdravotnické literatuře pod názvem Lékařský kompas, včetně stejnojmenného e‑shopu, a vydal i první polistopadové Lékařské repetitorium. Nyní se dokončuje jeho už třetí, aktualizované a doplněné vydání. Nakladatelství bylo u nás jedno z prvních, které zpřístupnilo část svého katalogu formou e‑books; téměř všechny novinky za poslední dva roky jsou samozřejmě „podobojí“, tedy tištěná kniha i její digitální verze.

Makropulos, Almanach medicíny, „Faust“ a ti další

Ve chvíli, kdy vydávání literatury odborné už pokračovalo jakýmsi samospádem, zrodila se myšlenka na vydávání literatury vědecko‑populární. Proto vznikly samostatné edice a řady, které přistupovaly k medicíně z jiného úhlu než odborné monografie.

Edice Makropulos vydává a nabízí publikace populárně‑vědecké, mapující převážně zdravotnická témata; začaly v ní vycházet knihy Koukolíkovy, pak autorů, kteří měli v nakladatelství zkratku „3H“ (Haškovcová, Höschl, Hořejší), a po nich i dalších.

Řada Almanach medicíny přinesla několik desítek biografií našich lékařů a vzpomínkové knihy na významné osobnosti let minulých. Jen zásluhou Galénu jsou zachovány vzpomínky například prof. MUDr. Jana Bělehrádka, prof. MUDr. Josefa Charváta, prof. MUDr. Ctirada Johna, prof. MUDr. Vratislava Schreibera, prof. MUDr. Otakara Poupy, prof. MUDr. Zdeňka Mařatky, prof. MUDr. Oty Gregora a dalších. Díky Galénu vyšla i celá řada vědecko‑populárních knih Františka Koukolíka, Cyrila Höschla a dalších.

Od roku 2002 vychází péčí nakladatelství i knižní řada pozoruhodných rozhovorů s názvem Křeslo pro Fausta.

Dialogy Jaroslava Hořejšího s předními osobnostmi ze světa vědy a kultury probíhají v Akademickém klubu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy pod záštitou děkanů.

Galén dále vydává publikace, které čtenářům pomáhají orientovat se v oblastech zdraví, životního stylu, výchovy, diet, psychologie, a zejména jde o oblíbené rady v nemoci.

Výlety za hranice medicíny

V nakladatelství Galén se však rozvíjejí i projekty nemedicínské – tím nejrozsáhlejším je ediční program Olivovníky, který systematicky mapuje oblast nezávislé hudební a kulturní scény 70. a 80. let. Najdeme zde vzpomínkové publikace, romány, rozhovory, sbírky básní, písňových textů, hudební nosiče. Tento projekt je doslova srdeční záležitostí Lubomíra Houdka; vyrůstal totiž v letech normalizace v Plzni v úzkém kontaktu s nezávislou kulturou a některými jejími představiteli, z nichž dva – Jiří Dědeček a Vladimír Merta – dokonce nepřímo rozhodli o jeho budoucí kariéře (nasměrovali ho totiž k oboru knihovnictví a informace na Filozofické fakultě UK). Po dvaceti letech si tedy dr. Houdek řekl, že je na čase splácet této autorské generaci dluh a publikacemi v edici Olivovníky mapovat to, co jej vždy silně ovlivňovalo.

Vychází v roce 20. narozenin nakladatelství Galén

Své dvacetiletí se nakladatelství Galén rozhodlo oslavit tradičně, knihami; všechny jeho publikace vydané v roce 2013 proto mají v tiráži skromnou poznámku – „Vychází v roce 20. narozenin nakladatelství Galén“. Pro jubilejní rok připravil Galén především několik medicínských monografií a učebních textů – najdeme zde tituly jako Gerontopsychiatrie, české vydání Harperovy ilustrované biochemie, Akutní poranění ruky, Malý atlas dětské endokrinologie, Dětské zlomeniny, Molekulární hematologie, Léčba zlomenin pánve a acetabula, studenty napsanou knihu Příprava ke zkoušce z vnitřního lékařství, druhé vydání Dermatovenerologie, třetí vydání jedné z vlajkových lodí nakladatelství – Zimovy Laboratorní diagnostiky.

Lékařskou beletrii zastupují závěrečný svazek Kášovy šestidílné řady Z Aeskulapovy kapsy a střípky ze života dvou generací lékařů Dědeček, napsané právníkem ČLK Janem Machem.

„Nelékařské“ čtenáře jistě oslovily publikace Korespondence Václava Havla s Karlem Hvížďalou, vzpomínková kniha Jana Šmardy Ivan Blatný v mých vzpomínkách s CD obsahujícím unikátní nahrávku básníka recitujícího svoje verše, biografie Franze Kafky Amšel od Romany Nejdlové, nové knižní i audio vydání slavné novely Ruský týden Františka Ringo Čecha, dvojalbum vyprávění Zdeňka Mahlera Antonín Dvořák v Americe a rovněž kniha sloupků Cyrila Höschla Stručně a jasně… Velkou nadílku připravila i řada Olivovníky.

Nakladatelství a jeho autoři získali řadu ocenění za jednotlivé publikace i za přínos oboru, například letošní Cenu Aesculap Akademie za celoživotní práci v oblasti vydávání lékařských a zdravotnických publikací pro ředitele nakladatelství Lubomíra Houdka. Galén rovněž pokračuje v třiadevadesátileté tradici slavného Tožičkova zdravotnického knihkupectví v Lípové ulici, které již několik let provozuje.

Popřejme tedy nakladatelství Galén, jeho pracovníkům a autorům: „Ad multos annos.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené