Přeskočit na obsah

14. kongres IFDA – důkazy a praxe

Mezinárodní kongres medicíny pro praxi IFDA z cyklu Důkazy & praxe se 27. září vrátil do hotelu Hilton v Praze, kde se poprvé konal právě před deseti lety. Letošní program byl zaměřen na fenomén stárnutí.

Navzdory mohutnému rozvoji anti‑aging medicíny je stárnutí nevyhnutelné. Otázkou zůstává, jak stárnout úspěšně – tedy udržet si soběstačnost, schopnost pohybu a svěžest myšlení. Všichni známe příklady z praxe, které nás utvrzují v přesvědčení, že to lze, není to však v naší populaci běžné.

„Odborník ví stále více o stále menším počtu věcí, nakonec ví často téměř všechno o ničem…“ uvedl své sdělení nazvané „Úspěšné a neúspěšné stárnutí“ MUDr. Jiří Jenšovský z Interní kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Zvykli jsme si na pojem osteoporóza, ale měli bychom si také zvyknout na pojmy sarkopenie a frailty syndrom. Sarkopenie je primárním důvodem pro stárnutí provázející snížení bazálního metabolického obratu a sníženou potřebu energie, přičemž ženy inklinují k sarkopenii častěji než muži. Procesy úbytku svalové hmoty jsou velmi úzce propojené i s procesy úbytku hmoty kostní, tedy osteoporózou. Skeletální svaly jsou odpovědné za 85 % celotělového inzulinem zprostředkovaného uptake glukózy, nicméně během života člověk ztratí 20 až 30 % svalové hmoty, ve věku nad 90 let je to až 50 %. Navíc se rychleji než svalová hmota snižuje svalová síla a výkonnost. Kromě sarkopenie dochází také k „myosteatóze“. Ženy ztratí jeden kilogram svalové hmoty za dekádu, muži za stejnou dobu až dva kilogramy. Při pobytu na lůžku ovšem ztratí pacient až 1,5 kg LBM (lean body mass) za 10 dnů, což odpovídá 15 % svalové síly! „Až udělá člověk první krůček na Marsu, je docela možné, že skončí se zlomeným kyčelním kloubem…,“ citoval MUDr. Jenšovský D. Mogensena z Evropské kosmické agentury. Proto mají kosmonauti k dispozici speciální pomůcky, které by měly přispět k prevenci těchto fraktur. Speciální oblek pro kosmonauty Pinguin by se však mohl využít i pro imobilizované pacienty na odděleních JIP po CMP v prevenci před následky imobilizace. Dalším novým pojmem je sarkoporóza – myopatie z deficitu vitaminu D.

Frailty syndrom (syndrom křehkosti) patří k základním geriatrickým syndromům. Bývá označován za samotné jádro současné geriatrie. Jeho principem je kumulace deficitů spojená se stárnutím, která vede ke snížené schopnosti odpovídat na zevní stresory a udržovat systémovou homeostázu. Dochází zde ke snižování fyziologických rezerv a zvyšování rizika nepříznivých konsekvencí stárnutí. Prevalence frailty syndromu se odhaduje na 10 až 25 % u osob nad 65 let, u osob nad 85 let narůstá až na 45 %. Frailty syndrom zvyšuje dvojnásobně riziko pádů a trojnásobně riziko hospitalizace. V této souvislosti je třeba připomenout, že frailty cyklus, který vede ke snižování funkční rezervní kapacity dalších systémů, začíná snižováním pravidelné fyzické aktivity. „Musíme si uvědomit, že se nepřestáváme hýbat proto, že stárneme, ale stárneme proto, že se přestáváme hýbat,“ uzavřel své strhující sdělení MUDr. Jenšovský.

Léčit účinně, ale péči indikovat s rozmyslem

Na které problémy by měli lékaři v rámci prevence včas myslet a upozorňovat na ně své pacienty? Jakou roli může hrát hormonální substituce a jaká jsou s touto terapií spojená rizika? Jak reagovat na čerstvý záchyt fibrilace síní či jak začít léčit diabetes 2. typu, jehož prevalence narůstá vinou současného životního stylu, ale i kvůli stárnutí populace? Odpovědi na tyto palčivé otázky se snažila najít MUDr. Lucie Šedivá z Kardiocentra v Nemocnici Na Homolce a doc. MUDr. Martin Prázný, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Se stářím přibývá i nádorových onemocnění, zrádnou oblastí je ORL, kde se nemoc může projevit zduřením na krku nebo chrapotem a někdy i jen vleklým zánětem nosních dutin. Tuto sekci uvedl přednosta Kliniky ORL ÚVN prof. MUDr. Jaromír Astl, CSc., který se věnoval široké diferenciální diagnostice zduření na krku.

Pozvání prezidenta kongresu MUDr. Richarda Stejskala přijali i dva přednášející z Francie – endokrinolog dr. Maurice Chupin z Nantes a dr. Sophie Viennot z Caen. Kromě nich se kongresu účastnili i další kolegové ze země galského kohouta, kteří se v rámci simultánně tlumočených sekcí také zapojili do výměny názorů na medicínské problémy z obou našich zemí z pohledu jak lékařů, tak i pacientů.

Odpolední program byl zaměřen na problematiku, která je možná méně život ohrožující, nicméně pro mnohé pacienty nesmírně obtěžující – atopický ekzém, akné, ale i křečové žíly. Přednášky byly doplněny i ukázkami možné moderní terapie. Závažnou problematikou je oblast CHOPN a fyzické aktivity nebo tiše progredující renální selhávání, které mohou život pacienta omezit zásadně – a kde bychom zejména neměli promeškat možnost ke včasnému terapeutickému zásahu.

Závěrečný diskusní „kulatý stůl“ představil novou iniciativu „Choosing wisely“, která udává příklady z mnoha různých oborů a doporučení, kdy bychom si měli postup dvakrát zvážit a třeba se i poradit s pacientem, zda takové vyšetření nebo terapii vůbec chce podstoupit. Principy této mezinárodní iniciativy vysvětlila MUDr. Kateřina Rusinová z Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a VFN v Praze. Choosing wisely (aneb Vybíráme moudře) je edukační kampaň založená v USA, která podporuje komunikaci mezi zdravotníky a pacienty. Cílem je také více diskutovat o možném nadužívání zdrojů ve zdravotnictví, a to napříč laickou i odbornou komunitou. Výsledkem takové diskuse by měly být jakési negativní guidelines, čili doporučení, co všechno v definovaných situacích nedělat pro naprostou zbytečnost, nebo dokonce škodlivost pro pacienta. Pacienti se nemusejí bát zhoršení dostupnosti lékařské péče, jen by se mělo začít ze „švédského stolu možností“ vybírat opravdu moudře. Proto je hlavní koncepcí této iniciativy podpora vhodně řízené klinické praxe, jejíž součástí jsou klinické postupy založené na důkazech. Mnoho z nich je zavedených např. v primární péči. Jsou spojeny s nízkým rizikem a relativně nízkými náklady, čímž představují významný přínos pro zdravotní systém.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené