1. LF UK v Praze v předvečer volby nového děkana
Po dvou funkčních obdobích odchází z pozice děkana 1. LF UK prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., a 25. dubna tohoto roku se uskuteční nové volby. Do nich vstupují dva kandidáti – prof. MUDr. Richard Češka, CSc., a prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.
Prof. R. Češka, CSc. (55 let), promoval na pražské FVL UK v roce 1982 a od promoce působí na III. interní klinice 1. LF UK a VFN v Praze. Má dvě atestace a nejvyšší kvalifikaci v oboru vnitřního lékařství. V roce 1992 získal titul CSc. (Farmakoterapie hyperlipoproteinémie), v roce 2002 byl habilitován a v roce 2006 jmenován profesorem v oboru vnitřní lékařství.
Jako žák prof. Šobry se začal již během studia věnovat problematice genetiky, diagnostiky a terapie poruch tukového metabolismu a této problematice zůstal věrný dosud. Problematikou hyperlipoproteinémií se zabýval i během svého pobytu v Gladstone Institute for Cardiovascular Disease v San Francisku v rámci Fulbrightova stipendia.
V současné době je zástupcem přednosty III. interní kliniky 1. LF UK a VFN a vedoucím jejího Centra preventivní kardiologie. Výuce studentů, především v klinické propedeutice a vnitřním lékařství, se na klinice věnuje již déle než 20 let. Jako školitel dovedl k úspěšné obhajobě šest studentů Ph.D., dva další by měli obhajovat v tomto roce. Účastní se též postgraduálního vzdělávání v oborech kardiologie a vnitřní lékařství.
Je autorem čtyř a spoluautorem šesti monografií, publikoval více než 100 vědeckých prací.
Je předsedou České společnosti pro aterosklerózu a České internistické společnosti ČLS JEP, členem European Atherosclerosis Society. Po dvě volební období byl členem Akademického senátu 1. LF UK.
Ve svém předvolebním vystoupení mj. prof. Češka zdůraznil, že je nutné nejen mít vizi do budoucna, ale také vracet se ke kořenům, a že vedení fakulty musí umět naslouchat všem členům akademické obce a na základě toho stanovovat priority, realizovat nejlepší ideje a prosazovat vždy maximum možného.
Prof. A. Šedo, DrSc. (51 let), promoval na FVL UK v Praze v roce 1986, v roce 1990 získal titul CSc. v oboru lékařská chemie a biochemie a v roce 2000 titul DrSc. v oboru onkologie. V roce 1996 se habilitoval v oboru lékařské biochemie a profesorem pro obor biochemie a patobiochemie byl jmenován v roce 2002. V letech 1994 až 1995 byl vědeckým pracovníkem Institut Curie, INSERM, v Paříži. V letech 1992 až 1993 působil jako Visiting Scientist a Visiting Professor v Ústavu diferenciace a mutageneze CNR v italské Pise. Absolvoval řadu kratších odborných pobytů a stáží (Berlín, Brusel, Heidelberk, Cincinnati aj.). V letech 1999 až 2001 pracoval v korporátním oddělení výzkumu a vývoje Procter & Gamble ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Spolupracuje a spolupracoval s řadou zahraničních pracovišť, například univerzitními pracovišti v Palermu, Antverpách a New Yorku, Dana Farber Cancer Institute, firmou Exxon Mobil, Belgie, Ferring Research Ltd., Probiodrug AG, Point Pharmaceuticals. Od roku 1997 vede Laboratoř biologie nádorové buňky, společné pracoviště Fyziologického ústavu AV ČR a 1. LF UK. Od roku 2007 je přednostou Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK v Praze a od roku 2005 proděkanem pro grantovou problematiku a rozvoj 1. LF UK. Je členem vědecké rady rozvojového infrastrukturálního projektu Kampus UK, rady Biotechnologického a Biomedicínského centra Vestec, projektu Operačního programu Evropská centra excelence, expertního panelu „Ochrana a podpora lidského zdraví“ pro přípravu národních priorit výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a přípravného výboru neuroonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP. Je též členem International Committee on Proteolysis, European Association of Neuro‑Oncology, European Tissue Repair Society, České společnosti pro biochemii a molekulární biologii, Učené společnosti prof. J. V. Koštíře aj. Jeho vědeckým zaměřením jsou biochemie, experimentální onkologie; regulace a signalizace buněčné proliferace a diferenciace; membránové proteázy a jejich nehydrolytické funkce; využití proteáz v diagnostice a léčbě některých nádorových onemocnění. Má několikaleté zkušenosti v oblasti průmyslového výzkumu, technologického transferu a ochrany duševního vlastnictví. Na svém kontě má několik desítek publikací s IF, cca 500 ohlasů dle WoS, spoluautorství patentů, včetně zahraničních atd.
Z předvolebního vystoupení prof. Šeda vyplynulo mj., že chápe akademický svět jako dynamický, nikoli petrifikovaný. Struktury řízení by podle něj měly zodpovídat za synergii vztahů mezi lidmi, profesemi, disciplínami a generacemi, i za stimulování vědeckých škol. Podmínkou prosperity je potenciál a soulad akademické obce jako celku. A ideálem je fakulta, kde se nejen učí podle knih, ale kde se také knihy píší, a dokonce fakulta produkující výsledky, podle nichž knihy vznikají.
Medical Tribune jší
Zdroj: Medical Tribune