Přeskočit na obsah

Přímá katetrizační trombektomie může nahradit bridging trombolýzu

 

 „Pokud se akutní ischemický iktus způsobený okluzí velké arterie neléčí, vede až u poloviny pacientů ke smrti a u dalších 40 až 50 procent pacientů má za následek trvalou disabilitu,“ řekl hlavní investigátor profesor Petr Widimský, vedoucí Kardiocentra 3. LF UK. „Jinými slovy, bez léčby jen málo pacientů s velkým ischemickým iktem přežije bez závažných následků.“

V roce 2015 několik randomizovaných studií prokázalo, že 45 až 50 procent pacientů může přežít a být funkčně nezávislými díky provedení katetrizační (endovaskulární) mechanické trombektomie. V případě, že se intervence provede brzy (do tří hodin od nástupu symptomů iktu), výsledky jsou ještě lepší – až 70 procent pacientů se může vrátit do normálního každodenního života. Proto je katetrizační trombektomie nyní doporučována u všech pacientů s akutní ischemickou CMP vyvolanou okluzí velké arterie.

Nicméně zůstalo mnoho otázek, z nichž dvě byly zkoumány v této pilotní studii. Za prvé, zda direktní (bez trombolýzy) katetrizační trombektomií (d‑CBT) lze dosáhnout výsledků srovnatelných s trombektomií provedenou po intravenózní („bridging“) trombolýze. A za druhé, zda katetrizační trombektomií prováděnou na katetrizační jednotce lze dosáhnout výsledků srovnatelných se zákrokem na oddělení intervenční neuroradiologie.

„Cílem studie bylo zhodnotit proveditelnost a bezpečnost d‑CBT prováděné v úzké spolupráci kardiologů, neurologů a radiologů – opravdového interdisciplinárního přístupu,“ poznamenal prof. Widimský.

Do studie PRAGUE‑16 bylo zařazeno 103 pacientů, kteří se dostavili do šesti hodin od nástupu středně těžké až těžké akutní ischemické CMP. Službu konající neurolog rozhodl, zda pacientovi bude provedena d‑CBT, nebo bridging trombolýza spolu s CBT, na základě klinického obrazu a CT vyšetření. Intervence byla provedena během 60 minut po CT.

Dobrého funkčního výsledku [definovaný jako hodnota mRS ≤ 2 (modifikovaná Rankinova škála) za tři měsíce po intervenci] bylo dosaženo u 41 procent pacientů s obdobnými výsledky u obou skupin.

„V naší studii bylo dobrého klinického výsledku dosaženo u 41 procent pacientů, kteří se podrobili direktní katetrizační trombektomii. To je srovnatelné s docílením tohoto výsledku u 48 procent pacientů, kterým byla poskytnuta intervence na odborných neuroradiologických odděleních v rámci sedmi randomizovaných studií. Avšak naše výsledky jsou signifikantně lepší než u pacientů ve studiích, kterým byla provedena pouze intravenózní trombolýza, neboť jen u 30 procent těchto pacientů bylo dosaženo dobrého funkčního výsledku,“ uvedl prof. Widimský.

„Naše zjištění naznačují, že včas provedená přímá katetrizační trombektomie může být alternativou k trombektomii po bridging trombolýze. Kromě toho v regionech, které nedisponují službami intervenční neuroradiologie, může být moderní léčba iktu zajištěna prostřednictvím intervenční kardiologie v úzké spolupráci s neurology a radiology. Nicméně oba tyto předběžné závěry by měly být potvrzeny větší multicentrickou studií,“ uzavřel.

 

 

 

Zdroj: MT

Doporučené