Léčit onemocnění s prodlužující se prognózou je velmi motivující
Nejen o ideální léčbě mnohočetného myelomu, klinickém testování a registru monoklonálních gamapatií jsme hovořili s prof. MUDr. Vladimírem Maisnarem, Ph.D.
| Jak byste si představoval ideální léčbu mnohočetného myelomu na základě aktuálních dat z klinických studií?
Zásadní rozhodnutí závisí na věku postiženého. Autologní transplantaci kostní dřeně provádíme nemocným do 65, výjimečně do 70 let věku. Jedná se o pacienty, které můžeme léčit naplno s kurativním záměrem. Z hlediska farmakoterapie bych si potom vybral kombinaci karfilzomibu s lenalidomidem, ev. pomalidomidem a dexamethasonem. Do budoucna bude zajímavé také použití monoklonální protilátky proti CD38 – daratumumabu, která je momentálně v klinickém testování. Již dnes je ale jasné, že klíčem k léčbě MM je kombinační léčba. Karfilzomib vykázal ve studii ASPIRE vůbec nejdelší PFS, jaký byl v léčbě MM zaznamenán. Látka se tak jeví velmi slibně jak v rámci indukční terapie, tak k použití například s lenalidomidem v rámci udržovací terapie. Na studie ASPIRE a ENDEAVOR navazují další práce, které v současné době sledují například možnost úpravy terapeutické dávky a dávkování. V současné době je doporučeno podávání karfilzomibu během léčebného cyklu dvakrát týdně, zkoumá se ale podávání jednou týdně s větším komfortem pro nemocného.
| Mnohočetný myelom je stále vnímán jako vzácné onemocnění. Promítá se to nějak do klinického testování?
V tuto chvíli funguje klinické testování na standardních principech a získaná data jsou tak velmi důvěryhodná.
| Jaké nové možnosti se očekávají do budoucna?
Výzkum terapie MM je v současnosti velmi dynamický a hodnoceno je asi sto nových molekul. Několik klinických studií probíhá i na našem pracovišti, kromě již zmíněné analýzy dávkovacího schématu karfilzomibu je to například primární léčba daratumumabem nebo udržovací léčba ixazomibem. Česká republika je momentálně v klinickém výzkumu léčby MM velmi aktivní a do studií je zapojeno kolem čtyř set našich nemocných. Nabízíme totiž farmaceutickými firmami vyhledávanou kombinaci kvalitních dat a vysokého standardu péče.
| Kolik lékařů a jiných odborníků se v ČR věnuje MM?
V republice máme sedm velkých center pro MM, v každém pracuje asi tak pět až osm lékařů, kteří se touto problematikou zabývají. Dohromady tak máme asi padesát až šedesát specialistů.
| Co všechno lze vyčíst z registru monoklonálních gamapatií?
Tento registr je širší než Národní onkologický registr. Kromě základních dat máme k dispozici také léčebné výsledky v jednotlivých liniích terapie, pomocí nichž můžeme sledovat efektivitu léčby novými léky na reálné české populaci. Tím dostáváme velmi validní argument pro zdravotní pojišťovny, neboť naše data se neomezují jen na kontrolované prostředí klinických studií, ale poskytují skutečné výsledky.
| Jaký pocit je pracovat na onemocnění, jehož prognóza se tak dramaticky prodlužuje?
Je to samozřejmě velmi motivující. Na začátku své praxe jsem věděl, že nemocného, kterého jsem právě oddiagnostikoval, nebudu léčit déle než tři roky. V současnosti se starší nemocní dožívají více než pěti let a mladší mají medián přežití osm let s tím, že se někteří mohou úplně vyléčit. Mnohočetný myelom tak již může být po právu vnímán jako chronické onemocnění.
Zdroj: