Studie: Žáci se učí kouřit od spolužáků, a to často v restauraci
Nejsilnější vliv je u těch, kteří častěji chodí s vrstevníky do barů a restaurací a pijí tam alkohol.
Sněmovna by měla příští týden projednávat zákon, který má zakázat kouření v restauracích.
Mladí Češi patří podle evropské školní studie ESPAD spolu se svými vrstevníky z Dánska a Německa k rekordmanům v pití alkoholu a umisťují se na předních příčkách i v kouření cigaret. Podle studie institutu IDEA má výběr střední školy významný dopad nejen na znalosti, ale i na to, jestli student bude kouřit a pít alkohol, tedy na jeho budoucí zdraví a délku života.
Vliv na to, zda děti začnou po přechodu ze základní na střední školu kouřit, mají jejich vrstevníci. Názor spolužáků hraje roli u chlapců, u dívek ne. Pokud se hoch tedy dostane do třídy, kde polovina studentů kouří, zvýší se podle výsledků studie o deset procent pravděpodobnost, že sám také bude kouřit. Podstatné je i to, zda mladí chodí do restaurací a barů. Tam je totiž vliv vrstevníků silnější.
"Pokud student chodí do hospody se spolužáky, kteří kouří, má výrazně vyšší pravděpodobnost se od nich kouření naučit než student, který do hospody nechodí," uvádí studie. Podle ní tak kouření mladých "do značné míry" podporuje právě popíjení v podnicích a tento závěr by měl být pro debatu o případném zákazu kouření zásadní. Materiál ale poukazuje na to, že se diskuse týká spíš škodlivosti aktivního i pasivního kouření či omezování práv vlastníků restaurací, kouření mladých opomíjí.
"V této hře nejde ani tak o dospělou populaci, ale hlavně o mládež. Zejména jde o to, jak snadno se kouření mezi mladými lidmi rozšiřuje, kde se mládež obvykle schází a jak snadno si cigarety pořídí," uvádí studie.
IDEA vycházela z výsledků studie ESPAD, která každé čtyři roky mapuje kouření, pití alkoholu a užívání drog u šestnáctiletých. Autoři brali v potaz třeba kouření spolužáků před nástupem na střední školu, kouření starších spolužáků při výběru školy či zkušenosti s kouřením a pitím před nástupem do školy. Výsledkem je odhad vlivu vrstevníků na pravděpodobnost, že bude prvák kouřit.
Podle výsledků poslední studie ESPAD z roku 2011 za svůj život víc než čtyřicetkrát pila alkoholické nápoje polovina šestnáctiletých Čechů a téměř třetina stejně starých Češek. V posledním měsíci se víc než desetkrát napila skoro pětina šestnáctiletých školáků a desetina školaček. Cigaretu si denně zapálilo 27 procent chlapců a 24 procent dívek. Víc než deset cigaret denně vykouřila desetina chlapců a přes šest procent dívek. Polovina dotázaných uvedla, že většina jejich přátel kouří. Dvě pětiny školáků pak odpověděly, že většina jejich přátel se občas opije.
Podle studie by se v boji proti kouření u mladých mělo s vlivem vrstevníků počítat.
ČTK
Zdroj: