Přeskočit na obsah

Policie odložila případ bývalého primáře klatovské pediatrie

ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Jana Tomková. Na lékaře si stěžovali rodiče malých dětí kvůli údajně trýznivým léčebným zákrokům, jimž na přelomu let 2012 a 2013 podroboval jejich děti. Policie se případem zabývala dříve, už jednou jej odložila.

"Ve věci nejde o podezření z trestného činu a věc nelze vyřídit jinak, protože znalci dospěli na základě provedených znaleckých posudků z oblasti psychiatrie k závěru, že lékař nebyl schopen rozpoznat škodlivost svého jednání a své jednání ovládat. Proto nebyly naplněny zákonné/povinné znaky skutkové podstaty trestného činu," uvedla mluvčí. Usnesení o odložení věci podle ní dosud nenabylo právní moci. Je proti němu přípustná stížnost, která má odkladný účinek, dodala.

Na policii přišlo asi deset stížností na Havránka. Rodiče si stěžovali, že neadekvátními zákroky způsobil jejich dětem bolestivá zranění - například opakovanými pokusy o zavedení kanyl. Proti jeho postupům se ozvali i někteří zdravotníci z nemocnice. Bývalý primář byl podle dřívějšího vyjádření nemocnice zastánce invazivních výkonů, jako bylo zavádění centrálních žilních katétrů, které ale v klatovské nemocnici nedělají. Až po čase vedení nemocnice zjistilo, že lékař je psychicky nemocný a že o své chorobě při nástupu do práce v roce 2012 mlčel. Nemocnice ho donutila nastoupit léčení, pak se s ním dohodla na odchodu.

Klatovská nemocnice se už k věci nechce vyjadřovat. "Toto rozhodnutí nebudeme komentovat, teď už se týká pouze lékaře. Nemocnice se s rodinami pacientů, které měl poškodit, vypořádala loni," řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška. Nemocnice mimosoudní cestou odškodnila sedm rodin, i kvůli nim nechce o vyplacené částce mluvit. "I s ohledem na to, že i současné rozhodnutí policie je nepravomocné, byla aktivita nemocnice dohodnout se s rodinami na místě," dodal Kokoška.

Policie Havránka prověřovala od roku 2013 pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, kauzu ale nejdříve odložila, neboť lékař trpící psychickou chorobou nebyl podle znalců v době svého počínání příčetný, tedy ani trestně odpovědný. Státní zástupce ale později případ znovu otevřel. Bývalý primář obvinění vždy odmítal.

ČTK

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…