Přeskočit na obsah

eRecept – aneb držte si klobouky, legrace za naše peníze pokračuje...

A je to tady, na prvním programu dávají další díl nekonečného seriálu na téma „Je elektronizace zdravotnictví přínosem pro dodavatele, nebo i pro společnost?“ Zdá se, že scénárista ani protentokráte neosvědčil příliš mnoho fantazie, takže ani nový díl nebude pro věrného diváka velkým překvapením.

Vsuvka pro ty, co přišli k obrazovce až v tuto chvíli. I když byl dán elektronickému receptu pevný rámec již v roce 2007 (zákon 378/2007 Sb. s účinností k 31.12.2007), byl ve skutečnosti český systém eRecept představen až v květnu 2011. To ovšem nebránilo SÚKLu, aby bleskurychle neutratil desítky milionů Kč již v roce 2008, zhusta ve výběrových řízeních s jediným účastníkem a často za situace, že mezi vypsáním výběrového řízení a odevzdáním finálního díla neuplynuly ani dva měsíce. Vzpomeňme také zásah Úřadu na ochranu osobních údajů vedoucí k nutnosti zničit nashromážděná data a zaplatit pokutu (v kontextu celkových nákladů se však jistě jedná o částku virtuální, kdy jedna státní instituce platí druhé).

Ani další vývoj nemá charakter hollywoodského thrilleru, ale spíše upoceného seriálu o české hospodě. Využití systému eRecept – který nenabízel nic než možnost poslat data do lékárny elektronicky – bylo toliko sporadické. A jak tedy prosadíme systém, který nikdo nechce a který nikomu nic nepřinese? Pochopitelně, politicky – tedy silou. A pokus tu byl – zákonem 70/2013 Sb. byla uložena povinnost používat eRecept od 1.1.2015. Rok se s rokem sešel a ejhle – problém není třeba řešit, stačí ho posunout (ideálně na další volební období, to dá rozum). V tuto chvíli je tak předpokládána povinnost používat eRecept od 1.1.2018.

Mýlil by se ten, kdo by očekával nějaké změny pod kapotou eReceptu. Co třeba možnost nahlížet do preskripce ostatních lékařů? Co třeba kontrola interakcí? Co třeba zpětná kontrola vyzvedávání léčiv? Kdepak, co SÚKL slíbil v roce 2011, to není k disposici ani na sklonku roku 2015. A nebude – alespoň tak mi to asi před třemi měsíci sdělil SÚKL na přímý dotaz. Požadavek na zavedení nových funkcí systému by prý musel přijít z ministerstva zdravotnictví, SÚKL v tom nic činit nebude. A je to.

A to je vše? Ale ne. Pod kapotou je klid, ale v hloubce podpalubí se dějí věci zajímavé. Zjevně celou tu dobu. Objevují se různí dodavatelé, kteří dodávají různé, pro chod eReceptu jistě nezbytné komponenty. A účet bobtná a bobtná. Mnou již dříve odhadovaná miliarda (kterou na přímý dotaz novinářů SÚKL nikdy ani příliš nerozporoval, byť sám uvádí čísla mezi 100 a 200 miliony) tak asi byla již dávno překročena. Ale komu by to mělo vadit, že, když máme ten eRecept, který bude od roku 2018 povinný, že?

Akorát že v současnosti ten systém tak trochu nemáme. I když přesné informace o podstatě sporu o autorská práva má pouze SÚKL a Tronevia, jedna věc je v tuto chvíli zřejmá - systém eRecept byl po předběžném opatření soudu odstaven z provozu. A jen tak na okraj – první smlouva s Tronevií je až z roku 2012, tedy rok po skutečném spuštění eReceptu. Věřím tedy, že role tohoto dodavatele je pro chod systému jistě nezbytná, pouze nemám dost fantazie, abych pochopil k čemu (když žádné nové funkce od roku 2011 až do současnosti nepřibyly).

Situace je takto zvenku ne nepodobná tahanicím kolem Opencard. Opakovaně tak dochází k tomu, že státní moc si za naše peníze koupí něco, co nakonec tak úplně není její.

V příští díle tak jistě uvidíme, jak firma získá další zakázku a my se už předem můžeme těšit na tahanice zhruba kolem června roku 2017. To už bude povinnost zavedení zase za humny, systém bude umět to samé co v současnosti (tedy skoro nic), pouze aktuální účet bude zase o něco větší.

A co bude pak? Nechme se překvapit, scénář zatím neznám, ale očekával bych něco z kapitoly „odlož“, „připlať“ nebo kombinaci obojího.

 

MUDr. Jan Bruthans, Ph.D.

autor je tvůrcem jediného existujícího přehledu nákladů a potenciálních výnosů systému eRecept, který byl dosud vytvořen a publikován

související články:

Elektronický recept v ČR – náklady převýší 800 milionů korun

Diskuse o eReceptu v ČR – aneb další pokus, jak oživit nenarozené dítě

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.