Loono spouští kampaň onkologické prevence
Nezisková organizace Loono, za níž stojí studentky a studenti medicíny, spouští kampaň zaměřenou na prevenci rakoviny u mladých lidí. Její součástí jsou také workshopy, při nichž se na speciálních modelech prsou a varlat učí ženy i muži správné technice samovyšetřování.
Ve snaze získat peníze na nákup těchto modelů byla spuštěna veřejná sbírka na crowdfundingovém portálu Hithit. Jejím cílem je vybrat 157.500 korun. ČTK o kampani informovala Marie Fialová, mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Právě tato fakulta převzala odbornou garanci nad tímto veřejně prospěšným projektem. Podle děkana Aleksiho Šeda organizace Loono za více než rok od svého vzniku prokázala užitečnost a životaschopnost. "Lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky - společného pracoviště 1. LF UK a Nemocnice na Bulovce - pomohou rozvinout projekt po odborné stránce," doplnil Šedo.
Za vznikem Loona stojí studentka šestého ročníku 1. lékařské fakulty Kateřina Vacková, které před dvěma lety diagnostikovali nádor na vaječníku. "Bylo mi 22 let, studovala jsem už čtvrtým rokem medicínu a byla jsem naprosto zdravá. Pak mi ale našli zhoubný nádor. Následovala operace. Moje první. Seděla jsem na posteli a ptala se sama sebe proč, proč já, proč tak mladá, proč teď," popsala svou zkušenost.
Pod jejím vlivem se rozhodla ukázat mladým lidem, že by už v tomto věku měli myslet na své zdraví. Společně s dalšími mediky proto spouští kampaň na webu s lehce provokativním názvem www.prsakoule.cz.
Rakovinou prsu v ČR ročně onemocní bezmála 7000 žen. U žen do 35 let jsou to přibližně tři procenta, v kategorii mezi 35 a 45 lety až 12 procent.
"Preventivní vyšetření prsů pohmatem nespadá v současné době do obsahu preventivních prohlídek u žádného lékaře. Samovyšetřování alespoň jednou měsíčně je přitom první možnou cestou ke zjištění závažného onemocnění prsu. Platí to zejména u mladších žen, které věkem nespadají do kategorie zákonného mamografického screeningu (zpravidla od 45 let)," uvedl Karel Rauš z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice na Bulovce. Rakovina varlat je méně častá. Ročně jí v ČR onemocní přibližně 500 mužů.
ČTK
Zdroj: ČTK