Přeskočit na obsah

Němci mají nejnižší porodnost na světě

Autoři studie varovali, že stárnutí pracující populace by mohlo mít na německou ekonomiku negativní dopady. Podíl lidí v produktivním věku (mezi 20 a 65 lety) na celkové populaci je nyní 61 procent. Do patnácti let by však počet produktivních Němců mohl podle odborníků klesnout až na 54 procent.

Studii provedla auditorská firma BDO a hamburský Institut pro mezinárodní ekonomii (HWWI). „Bez silného pracovního trhu si Německo nemůže z dlouhodobého hlediska udržet svou hospodářskou sílu," řekl pro BBC spoluautor studie Arno Probst. Země podle něj potřebuje mladé pracovníky z řad imigrantů a větší počet žen mezi pracujícími.

Podle studie činila porodnost v Německu v posledních pěti letech v průměru 8,2 dětí na 1000 obyvatel. V Japonsku, které mělo dosud nejnižší porodnost na světě, se za stejné časové narodilo 8,4 dětí na 1000 obyvatel. Portugalsko a Itálie jsou na druhém a třetím místě mezi zeměmi s nejnižší porodností v Evropě s průměrem 9,0, resp. 9,3 dětí na tisíc obyvatel. Ve Francii a Spojeném království tato hodnota činila shodně v průměru 12,7 porodů na 1000 obyvatel.

Česká republika je na tom v otázkách porodnosti o něco lépe než Německo. Podle údajů  Světové banky z roku 2013 se rodí 10,2 dítěte na 1000 obyvatel. Počet obyvatel České republiky se však po předloňském poklesu loni vrátil k růstu. Na konci roku 2014 v Česku žilo téměř 10,538.300 lidí, což bylo zhruba o 25.900 více než v předchozím roce. Je to nejvyšší přírůstek po roce 2010. Obyvatel přibylo hlavně kvůli přistěhovalcům, jejich počet byl loni nejvyšší za šest let. Více lidí se také narodilo, než zemřelo.

ivb, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené