Psychiatr: Schizofrenií může trpět až 40 procent bezdomovců
Asi 20 až 40 procent bezdomovců může podle psychiatra Ivana Davida trpět schizofrenií a jinými psychózami. Přitom v běžné populaci se toto závažné duševní onemocnění objevuje asi u jednoho procenta lidí. Zda touto nemocí trpí i zachránce novorozence z kontejneru bezdomovec Miroslav Szamszeli, nechtěl David ČTK potvrdit, ale ani vyvrátit. O diagnóze v úterý novináře informoval pražský radní Jiří Janeček (ODS).
"Nevím, kde se pan radní o diagnóze dozvěděl, já jsem mu nic neřekl," řekl David, ředitel bohnické léčebny, která se od pátku stará o Szamszeliho. Jako lékař a zástupce ošetřující nemocnice je David na rozdíl od radního Janečka vázán mlčenlivostí. Podle Ladislava Hejlíka z Úřadu na ochranu osobních údajů radní tím, že veřejně mluvil o nepotvrzené diagnóze, zákon sice neporušil, nicméně pacient by ho mohl teoreticky zažalovat, pokud by se cítil poškozený.
Janeček na úterní tiskové konferenci řekl, že Szamszeli údajně trpí schizofrenií, ale jeho stav se prý zlepšuje a do tří týdnů se může i vyléčit. Podle odborníků asi u čtvrtiny pacientů může skutečně dojít k úplnému uzdravení, spíše ale v řádu měsíců než týdnů. David ČTK potvrdil, že se stav zachránce miminka zlepšil, neřekl ale, jak dlouho zůstane v léčení. Jen naznačil, že může jít o týdny.
Podle Davida na ulici žije hodně lidí, kteří jsou duševně nemocní, aniž o tom vědí. Jejich bezdomovectví prý není dobrovolně přijatý životní styl, ale důsledek řádně neléčeného onemocnění. Do léčebny se tito lidé dostanou až náhodně po nějakém incidentu, když už je ale nemoc v takové fázi, že s ní téměř nejde nic dělat.
Když se tito bezdomovci objeví v léčebně, je jim kvůli nemoci uznána plná invalidita, na invalidní důchod ale nemají nárok, protože nemají odpracována léta. V Bohnicích pak zůstávají léta, protože prakticky nemají kam jinam jít. Jediné, co jim zbývá, je návrat na ulici.
David již dříve ČTK řekl, že v Česku je nedostatek sociálních zařízení pro chronicky duševně nemocné lidi. V léčebně se tak starají asi o tři stovky lidí, jejichž stav nevyžaduje akutní psychiatrickou, ale spíše dlouhodobou sociální péči. Problém je podle psychiatrů v nedostatku doplňkových služeb: ambulantních zařízení, stacionářů a sociálních bydlení. Hlavní město spravuje tři ústavy pro chronické pacienty o celkové kapacitě 499 lůžek. Všechny leží mimo území Prahy - v Krásné Lípě, Svojšicích nebo Terezíně, tedy v severních nebo středních Čechách.
Ředitel Bohnic považuje aktivitu magistrátu v péči o duševně nemocné a bezdomovce za nedostatečnou. Případ Szamszeliho by ale mohl nakonec vést ke sblížení pohledů. V pondělí se David setkal s ředitelem magistrátního Centra sociálních služeb a domluvil se na školení sociálních pracovníků v léčebně. Vedení léčebny se s magistrátem také dohodlo na speciálním výjezdním zasedáním zdravotního výboru zastupitelstva v dubnu přímo v prostorách léčebny.
Schizofrenie se projevuje množstvím různých příznaků. Je velmi těžké ji přesně určit, diagnostika může trvat i měsíce. Schizofrenici v akutní fázi například slyší hlasy, které o nich mluví ve třetí osobě nebo jim něco přikazují. Můžou mít také pocit, že se o nich mluví na ulici i v televizi, bojí se, že jim okolí bere myšlenky, cítí se být terčem posměchu. Lidé postižení schizofrenií mohou pociťovat sníženou motivaci, neochotu mluvit, mívají narušené sociální vztahy a bývají apatičtí.
Zdroj: ČTK