Přeskočit na obsah

Lékárníci vyzývají k zavedení pevné ceny doplatků za léky

Česká lékárnická komora (ČLnK) chce příští rok zajistit pevné ceny doplatků za léčiva na recept ve všech lékárnách. Je to jeden z hlavních úkolů komory pro příští rok, řekl po ukončení XXIV. sjezdu České lékárnické komory, který se konal 7. až 8. listopadu v Benešově, její prezident PharmDr. Lubomír Chudoba.

Hlavními body sjezdu byly aktuální situace v lékárenství, zejména absence pevných a předvídatelných doplatků pacientů za léčiva, kompenzace rušených regulačních poplatků za recept, nový systém odměňování poskytované lékárenské péče a nedostatek některých léčiv na trhu v České republice v důsledku reexportů. Jedním z témat sjezdu bylo i zpřístupnění léčiv z konopí také pacientům s některými kožními nemocemi a jejich hrazení zdravotními pojišťovnami.

Podle PharmDr. Chudoby nyní ani lékař, ani pacient nevědí, kolik se bude za lék doplácet, informaci o ceně se pacient dozví až v lékárně. „Ceny léků se mění neuvěřitelně průběžně a opravdu ve všech zemích, kde jsme si dělali průzkum v rámci Evropské unie, jsou pevné ceny léků na předpis. Takže víte, že tento lék stojí 100 korun a ve všech lékárnách stejně, nebo že budete doplácet třeba 30 korun za tento lék a zase ve všech lékárnách stejně. Absence pevných a předvídatelných doplatků v České republice je v rámci EU naprostou anomálií,“ řekl ČTK PharmDr. Chudoba.

Stát se v této oblasti podle lékárníků zcela zříká své odpovědnosti regulátora a není schopen zajistit dostupnost lékárenské péče všem pacientům za stejných podmínek. Delegáti sjezdu v této souvislosti upozornili také na to, že si na tuto situaci stěžují i pacienti v lékárnách. Stížnosti pacientů dokládají i dříve provedené reprezentativní průzkumy, v nichž se vyjádřilo vždy téměř 90 % oslovených respondentů pro stejné doplatky na léčiva ve všech lékárnách v ČR. Delegáti sjezdu proto vyzývají stát, aby nastavil při tvorbě cen a úhrad léků taková pravidla, která zajistí pacientům stejné a předvídatelné doplatky za léky ve všech lékárnách v České republice. Česká lékárnická komora bude o tomto problému od začátku příštího roku jednat s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami.

V posledních letech se také stává poměrně vážným problémem nedostupnost některých léčiv na trhu v důsledku jejich reexportu některými distributory léčiv. Lékárníci na tuto situaci opakovaně upozorňují státní instituce, Česká lékárnická komora dokonce připravila v uplynulém období i návrh zákona, který by významně omezil vývoz některých špatně dostupných léčiv. Zatím však nebyl přijat, nicméně lékárníci jsou i nadále připraveni spolupracovat se státní správou na takové právní úpravě, která by současný neuspokojivý stav zásadně zlepšila. Představitelé ČLnK tak doufají, že novela, kterou ministerstvo připravuje na první pololetí příštího roku, už bude obsahovat zákaz reexportu ve vybraných případech. Orgánem, který by měl na tento problém dohlížet, má být Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jeho úkolem by podle představ lékárníků mělo být porovnávání množství léků, které se na český trh dostává, s předpokládanou spotřebou tak, aby mohl včas upozornit ministerstvo na možné výpadky v distribuci. Ministerstvo by pak mohlo operativně zakázat vývoz konkrétních léků. Kvůli nízkým cenám léků v ČR a jejich reexportu do zahraničí podle PharmDr. Chudoby některé farmaceutické firmy začaly omezovat dodávky léků do lékáren. „Chceme, aby všechny léky, které jsou na předpis, měla možnost objednat každá lékárna,“ dodal Chudoba.

Delegáti sjezdu ve svých vyjádřeních požadovali také plnou kompenzaci regulačních poplatků za recept, které budou zrušeny na počátku příštího roku. Hlavním viníkem zavedení marketingových aktivit vedoucích k obcházení zákonné povinnosti vybírání regulačních poplatků totiž nejsou podle delegátů sjezdu lékárníci, ale stát a kraje. Stát tuto situaci umožnil a prostřednictvím svých kontrolních orgánů i posvětil, kraje ji potom masivně uvedly do praxe. Ostatní lékárny se pak musely zachovat stejně jako lékárny v krajských zařízeních, aby nepřišly o své pacienty. Proto podle lékárníků není spravedlivé jim nyní vyčítat, že pacientům poplatky nahrazují, a zdůvodňovat tím omezení kompenzace ztrát ze zrušení regulačních poplatků. Stále totiž platí, že lékárny regulační poplatky vybírají, kompenzace pacientům poskytují ze svých prostředků a zrušení poplatků je citelně postihne.

Právě to vede lékárníky k požadavku, aby ministerstvo napravilo chybu předchozího vedení a řešilo situaci stejně, jako je tomu u ostatních poskytovatelů zdravotní péče, tedy kompenzovalo poplatky v plné výši.

Na sjezdu se diskutovalo také o distribuci léčebného konopí. „Klíčový bude zájem pacientů. Dokud ovšem nebude tento typ přípravku alespoň částečně hrazen zdravotní pojišťovnou, pacienti o ně nebudou mít, vzhledem k současné vysoké ceně, příliš zájem,“ myslí si PharmDr. Chudoba. Přípravky s obsahem konopí smějí předepisovat onkologové, neurologové, revmatologové, psychiatři či infekcionisté, a to hlavně pacientům s chronickou neztišitelnou bolestí. Jsou indikovány také k potlačení spasticity a třesu dolních končetin u nemocných s roztroušenou sklerózou a na potlačení nechutenství u pacientů s nádorovým onemocněním nebo AIDS. Podle lékárníků by měli mít možnost užívat konopné přípravky ve formě mastí také lidé s kožními nemocemi, například s psoriázou.

Delegáti sjezdu se věnovali také problematice bezpečnosti pacientů, zejména v souvislosti s množícími se případy obtížně rozlišitelných názvů léčivých přípravků a tím riziku chybně vydané síly nebo délky terapie.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené