Stovky záchranářů nacvičovaly zásah po útoku sarinem v metru
Útok, který se inspiroval událostmi z tokijského metra z počátku 90. let, začal několik minut po 01:00. Po rozbití nádoby byl aktivován poplašný systém, který by měl chemické látky, jako je sarin, rozpoznat. Jak systém funguje, nechtějí zástupci záchranných složek nebo dopravního podniku z bezpečnostních důvodů komentovat.
Po několika minutách na místo dorazily první hasičské vozy a sanitky, které brzy téměř zaplnily autobusové nádraží Na Knížecí. Hasiči se rychle převlékli do protichemických obleků a vyrazili na první průzkum do stanice metra. Brzy je doplnili další kolegové, kteří na místě postavili dekontaminační pracoviště, přivezeny byly i výjezdové chemické laboratoře.
Po několika desítkách minut z podzemí začali hasiči vyvádět či vynášet první cestující. Po tak zvané suché dekontaminaci, kdy byli ještě ve vestibulu metra vysvlečeni do spodního prádla a očištěni proudem vzduchu, je autobusy a sanitky začaly rozvážet do nemocnic. Jejich krizové štáby mezitím povolaly lékařské posily a zařídily dostatečný počet lůžek.
Hasiči během noci nezasahovali pouze na stanici Anděl, jejich jednotky také kontrolovaly sousední stanice, kam odjely soupravy metra, které mohly být nebezpečnou látkou také zasaženy.
Do cvičení, které bylo největší za posledních několik let, se zapojilo více než 800 lidí, včetně několika desítek figurantů. Na místo dojeli i detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nebo více než desítka vojáků z liberecké protichemické jednotky. Ti podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové postavili v areálu vojenské nemocnice speciální dekontaminační stan.
Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz byl s průběhem cvičení spokojen. "Můžu srovnávat se zahraničím a myslím si, že Praha se v tomhle nemá za co stydět. Probíhá to jako všude jinde, dokonce v něčem jsme napřed," řekl novinářům. "Důležité je, že se cvičí součinnost, že si to ti lidé ohmatají, že vidí, jak by to bylo v reálu," dodal.
Cvičení uvítal i náčelník generálního štábu Petr Pavel. "Jsem rád, že se podobné cvičení koná. Podobná situace se může stát kdykoli a kdekoli," poznamenal.
Cílem cvičení bylo vyzkoušet nasazení a součinnost složek záchranného systému. Jeho výsledky se nyní budou vyhodnocovat, známy by měly být do konce listopadu.
ČTK
Zdroj: ČTK