Verdikt v kauze údajné korupce exšéfa hradecké záchranky v srpnu
Ve čtvrtek soud jednání odročil, aby mohl vyslechnout jednu svědkyni. Žabku letos v únoru okresní soud potrestal za přijetí úplatku a sjednání výhody při veřejné zakázce ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky. Žabka musí také zaplatit pokutu 50.000 korun. Žabka jakoukoliv vinu odmítá a proti rozsudku se odvolal.
Žabkova advokátka Hana Marvanová dnes navrhla soudu, aby jejího klienta zprostil obžaloby ve všech bodech. "Výběrová řízení měli na starosti podřízení mého klienta. Možné nedodržení interní směrnice nelze pokládat za trestnou činnost. Nikomu žádná škoda nevznikla," uvedla advokátka u soudu. Žabka se dnešního jednání z rodinných důvodů nezúčastnil.
Krajský soud hodlá svůj verdikt vynést až po té, co vyslechne svědkyni, která pracovala pro firmu, jež záchranné službě dodávala zdravotnický materiál. Při jednáních u okresního soudu tato svědkyně nevypovídala.
Podle spisu se Žabka dopustil trestného jednání při soutěži na nákup sanitky a zdravotnického materiálu. Žabka podle obžaloby zorganizoval v roce 2008 pouze formální výběrová řízení na nákup sanitky a na centrálního dodavatele zdravotnického materiálu. Od dodavatele sanitky, jejíž cena byla 2,3 milionu korun s DPH, pak měl podle obžaloby dostat za odměnu zájezd do Dubaje v hodnotě asi 58.000 korun. Hodnota kontraktu na materiál byla téměř čtyři miliony korun.
Podle dřívějšího vyjádření okresního státního zástupce Jiřího Chaloupky byla výběrová řízení zmanipulována a soutěže byly vedené tak, aby z nich byla vyloučena konkurence. "Obžalovaný znemožnil ostatním uchazečům, aby se k výběrovému řízení dostali, tím konkrétní firmy získaly výhodu," uvedl v únoru Chaloupka.
Žabka se u soudů hájil tím, že v inkriminované době neměl výběrová řízení na starosti a tím, že záchranné službě nevznikla žádná škoda. Do Dubaje podle obhajoby Žabka cestoval na odborný veletrh jako odborník na urgentní medicínu.
Okresní soud Žabkův případ řešil dvakrát. Nejprve jej v únoru 2013 potrestal ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky, pokutou 100.000 korun a zákazem činnosti v orgánech společností na pět let. Krajský soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil okresnímu soudu k novému projednání, které skončilo letos v únoru.
ČTK
Zdroj: ČTK