Přeskočit na obsah

Studie o pozitivním vlivu ryb zpochybněna

V roce 1971 publikovali dánští lékaři Bang a Dyerberg v časopise The Lancet dnes už klasickou studii, v které vysvětlili nízký výskyt kardiovaskulárních onemocnění u eskymáckých lovců, rybářů a jejich rodin z Grónska konzumací velkého množství ryb. Srovnání s dánskou populací dávalo jasný signál, že konzumace rybího masa s vysokým podílem tuku má na kardiovaskulární onemocnění silné preventivní účinky. Studie je dodnes považována za klíčovou pro formulaci dietetických doporučení.

Tým vedený předním kanadským kardiologem Georgem Fodorem z University of Ottawa nyní publikoval v Canadian Journal of Cardiology studii, která závěry Banga a Dyerberga vážně zpochybňuje. Autoři došli k závěru, že grónští Eskymáci trpí kardiovaskulárními chorobami se stejnou četností jako kanadská populace evropského původu.

Bang a Dyerberg ve skutečnosti nesledovali výskyt kardiovaskulárních onemocnění u grónských Eskymáků. Jejich studie se zabývá stravovacími návyky tohoto etnika, ale na výskyt kardiovaskulárních onemocnění usuzují autoři z ročních zpráv ředitele resortu zdravotnictví pro Grónsko o příčinách úmrtí v této správní oblasti Dánska. Data z těchto zpráv jsou ale krajně neúplná, tedy i nespolehlivá. Přinejmenším třetina grónské populace žije v oblastech mimo jakoukoli lékařskou péči a úmrtní listy tam byly vystavovány bez toho, že by lékař vyšetřil tělo.

Fodor a jeho tým nashromáždili podstatně kompletnější údaje a z nich vyplývá, že mezi Eskymáky se vyskytují kardiovaskulární onemocnění stejně často jako u neeskymáckého obyvatelstva. Naopak u Eskymáků zjistili nečekaně vysoký výskyt úmrtí na cerebrovaskulární příhody. Střední délka života je u Eskymáků o 10 let nižší než u typické dánské populace a celková mortalita je ve srovnání s neeskymáckou populací dvojnásobná.

„S ohledem na velmi špatný zdravotní stav Eskymáků je s podivem, že jejich dieta nebyla hodnocena jako škodlivá pro zdraví a místo toho byla formulována hypotéza, že příjem tuků z mořských organismů snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a redukuje rozsah aterosklerózy,“ říká George Fodor.

Celá řada současných rozsáhlých a kvalitně koncipovaných studií odhalila pouze nevýznamné kardioprotektivní účinky nebo dokonce negativní efekty u omega‑3 polynenasycených mastných kyselin a potravinových doplňků z tuků z ryb. Fodor v metaanalýze napočítal takových studií více než 5 000.

„Tyto publikace, stejně jako miliardový obrat průmyslu, který vyrábí a prodává kapsle s rybím tukem, se opírají o hypotézu, která byla od samého počátku chybná,“ konstatuje George Fodor.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené