Přeskočit na obsah

Poslanci schválili povinnou e-preskripci

Jste jedním ze tří poslanců, kteří předložili pozměňovací návrh na zavedení povinné elektronické preskripce. Sněmovna v úterý poslala předlohu do závěrečného schvalování.  Proč jste takto důležité změny předložili teprve minulý čtvrtek?

Jde o pozměňovací návrh připojený k novele zákona o léčivech, která je ve sněmovně ve třetím čtení. Tento pozměňující návrh o povinné elektronické preskripci vznikl mezi skupinou poslanců ODS, TOP 09 a LIDEM, konkrétně byl navržen poslanci Šťastný, Skalický a Rusnok. Pokud bude schválen, od 1. ledna 2015 bude každý recept povinně vystavován elektronicky.

Proč je s novelou o e-preskripci takový spěch?

Znovu opakuji. Návrh novely zákona o léčivech leží ve sněmovně už několik měsíců.

Ale návrh na povinnou e-preskripci ve sněmovně několik měsíců neleží… Ten se objevil až minulý týden.

Toto je pozměňující návrh, který byl přijat na zdravotním výboru minulý čtvrtek.

A proto se ptáme, proč návrh této normy na zavedení povinné e-preskripce prošel sněmovnou s takovou rychlostí. Ve čtvrtek se návrh dostane do sněmovny, další úterý ji schválí podruhé a za tři dny poté je závěrečné hlasování. Jaký je k tomuto spěchu důvod?

Zákon o léčivech byl ve sněmovně řadu měsíců, výbor se novelu zabýval několikrát. Já žádný spěch nevidím. Lhůta mezi prvním a druhým čtením je standardní, jediné, co jsme zkrátili, byla lhůta mezi druhým a třetím čtením na 48 hodin, takže jsme to o několik dnů zkrátili. Jinak bychom o tom hlasovali až příští středu, ale protože se ve středu hlasuje státní rozpočet, tak se toto schvalování posunulo. To je jediné zrychlení.

Já se ale stále ptám na ten návrh o povinné e-preskripci. Jde o velmi zásadní změnu, která se dotkne každého lékaře a lékárníka. A takto důležitou legislativu jste společně s poslanci Rusnokem a Skalickým začlenili do návrhu novely o léčivech na poslední chvíli. Se kterými konkrétními odborníky jste tento návrh zákona konzultovali?

Otázka elektronické preskripce byla diskutována v průběhu posledních pěti let na mnoha fórech. To není věc, která by byla vymyšlena dnes nebo včera. Elektronická prespkripce byla zavedena před pěti lety a od té doby byl dostatek času, aby se celá věc diskutovala, stála dosud stovky milionů korun…

Je ale rozdíl, pokud pět let zdravotníci diskutují o elektronické preskripci obecně nebo pokud jednají o konkrétním zákonu, který má zajistit povinné elektronické předepisování léků. S kým jste tedy projednávali tento konkrétní návrh zákona?

Znovu vám opakuji, že v průběhu pěti let se otázka elektronické preskripce široce diskutovala. To je moje konkrétní odpověď. Netlačte mně do žádné jiné odpovědi.

My chceme pouze vědět, zda jste tento návrh zákona v této podobě před navržením ve sněmovně s někým konzultovali?

Ano, změna elektronické preskripce je široce diskutována v posledních nejméně šesti letech. Tečka.

Jak bude vypadat tento zákon v praxi? Co budou podle vás dělat lékaři, kteří přístup k počítači nemají? S jakými sankcemi počítá zákon v případě, že e-preskripci používat nebudou?

Veškeré záležitosti v této věci jsou uvedeny v zákoně. Od 1. ledna 2015 bude povinnost vystavovat všechny recepty elektronicky s výjimkou případů, které určí vyhláška.

Dnes úložiště receptů spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Navazovala by povinná e-preskripce na toto úložiště?

Ano, elektronická preskripce bude spolupracovat s úložištěm. Povinná e-preskripce pouze naváže na již stávající model, který byl dosud dobrovolný.

Zřízení a údržba centrálního úložiště stála 149 milionů korun. Jsou to adekvátní prostředky vynaložené na to, jak dosud úložiště funguje?

Tato věc je plně v kompetenci SÚKL, naší povinností jako zákonodárce je pouze zajišťovat legislativní rámec pro elektronickou preskripci.

Já se vás ptám jako předsedy zdravotního výboru, který na to určitě nějaký názor má.

Já na to žádný názor nemám, protože o tom také nemám žádné informace. To je záležitost SÚKL.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené