Přeskočit na obsah

Hospimed a Puroklima získaly stamiliony od fakultek. Bude policie prověřovat i je?

Před dvěma lety ministerstvo zdravotnictví tvrdilo, že nákupy nákladné zdravotnické techniky od kompletátorských firem v rámci operačních programů z evropských fondů jsou pro fakultní nemocnice výhodné. Vrchní ředitel Úseku přímo řízených organizací Zdeněk Kabátek tehdy v rozhovoru pro Medical Tribune uvedl, že ministerstvo zdravotnictví nakupuje přístroje do center za nejnižší možné ceny. Na dotaz, proč nemocnice nenakupují vybavování do center po částech, a namísto toho vypisují výběrová řízení pro jedinou firmu, ředitel Kabátek odpověděl:

„Když se jedná o projekt, kdy je potřeba stavebních úprav, instalace nového operačního sálu, umístění tubusu do sálu, instalace světel, zajištění revize, propojení systémů, je lepší zvolit firmu, která zajistí toto celé jako balík, než nesmlouvávat jednotlivé dodávky zvlášť…  Ministerstvo zdravotnictví dělá všechno pro to, aby nemocnice nakupovaly za nejnižší možnou cenu. Pokud mi najdete člověka, který umí při těchto nákupech ještě více ušetřit, okamžitě ho zaměstnám.“

Podmínky výběrových řízení na nákup přístrojů do specializovaných center za miliardy korun byly přitom v roce 2009 stanoveny tak, že se jich mohl účastnit pouze jediný uchazeč kvůli příliš specifickým kvalifikačním kritériím výběrových řízení (viz -). Tendry, kterých se účastní tak málo uchazečů, však nemohou podle odborníků vysoutěžit výhodnou cenu. Ministerstvo zdravotnictví tehdy postup fakultních nemocnic hájilo a neshledávalo na nich nic závadného.

„Nejsem schopen organizovat účast firem v obchodních soutěžích. Nemůžu obvolávat firmy a říkat jim, aby se účastnily výběrových řízení. My pouze vytvoříme podmínky, které jsou ověřitelné. Ministerstvo zdravotnictví dělalo audity opakovaně a vždy vyšlo, že všechny nákupy byly v pořádku,“ uvedl pro Medical Tribune ředitel Kabátek v létě roku 2010 – několik měsíců po ukončení první etapy vybavování specializovaných center v přímo řízených organizacích.

Tématem cen přístrojů ve zdravotnictví se média od té doby začala průběžně zabývat. Informace o nevýhodných nákupech shromažďovali nejen novináři, ale také někteří politici – Libor Ježek (někdejší místopředseda kontrolního výboru sněmovny), Ludvík Hovorka (někdejší poslanec KDU-ČSL) a Alena Dernerová současná senátorka Severočeši.cz.

Audit za 8 milionů bez konkrétních čísel

V reakci na tuto sílící kritiku si loni nechalo ministerstvo zdravotnictví vypracovat “Audit realizace projektů 1. Výzvy oblasti intervence 3.2 Integrovaného operačního programu” od firmy KMPG. Kontrola touto renomovanou společností stála ministerstvo 8 milionů korun. Stejně jako ve všech ostatních případech audit uzavřel, že všechny nákupy proběhly dle zákona.

„Z analýzy vyplývá, že ačkoli došlo v dílčích případech k nákupu přístrojů za ceny vyšší, než bylo v dané době a čase dle odborného posouzení obvyklé (zejména u výrobců či výhradních distributorů), nepovažuje KPMG tuto skutečnost s ohledem na výše uvedené tržní vlivy za podstatné či za pochybení MZ jako implementačního orgánu. Naopak stanovení položkových cenových limitů v procesu schvalování projektových žádostí lze považovat v dané době a situaci za správný krok, který výrazně omezil negativní vliv jednorázové navýšení poptávky na českém trhu přístrojové techniky,“ uvádí zpráva KPMG.

Objektivní porovnání cen přístrojů přitom tento nákladný audit nezveřejnil. Ani MZ, ani jednotlivé fakultní nemocnice dosud nepředložily tabulku jednotlivých přístrojů pořizovaných do nemocnic v rámci operačních programů. Tabulka, která by neobsahovala balíčkové ceny tzv. kompletních dodávek, ale výpis cen jednotlivých přístrojů a služeb.

Informace o cenách přístrojů stále odmítají zveřejnit i nemocnice. Medical Tribune se po dvou letech opět pokusila získat tato data například od Fakultní nemocnice Motol, která hojně spolupracovala právě s firmou Puroklima, jejíž vedení prověřuje policie.

V roce 2009 ve veřejné zakázce „Modernizace a obnova přístrojového vybavení traumatologického centra FN v Motole“ zaplatila nemocnice firmě Puroklima celkem 86 milionů korun.  Vedení FN Motol nechce poskytnout „ceník“ všech přístrojů a prací v rámci výše uvedeného operačního programu ani dnes. „Jedná se o veřejnou zakázku s účastí evropských fondů, není v našich možnostech podklady v tomto termínu poskytnout.“

Policie prošetřuje firmu Puroklima na základě podezření, že firma uplácela zřizovatele nemocnic ve středočeském kraji, aby získala pro firmu výhodné, ve finále však předražené zakázky. Jak již bylo řečeno, od firmy Puroklima nakupovala také například Fakultní nemocnice Motol. Obává se její vedení toho, že by policie mohla prošetřovat nákupy také v této nemocnici? „Vzhledem ke kontrolám, které v naší nemocnici v poslední době proběhly, jsme přesvědčeni, že v této oblasti je vše v pořádku,“ odpověděl na dotaz MT ředitel FN Motol Miroslav Ludvík.

MZ: Dnes jsou zakázky otevřenější

Ministerstvo samotné však dnes opatrně připouští, že nákupy v roce 2009 nebyly z hlediska obchodí soutěže tak otevřené, jak by mohly být. „Dnes jsou všechny zdravotnické přístroje nakupované za přispění evropských fondů několikrát kontrolovány, do kontroly je zapojena rovněž fakulta biomedicínská ČVUT. Oproti nákupům z roku 2009 je tedy dnes mechanismus kontroly odlišný s vyšším důrazem na otevřenost soutěže,“ uvedl pro MT mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Po dvou letech změnil názor na vybavování nemocnic prostřednictvím tzv. kompletátorů také vrchní ředitel Zdeněk Kabátek. „Využití tzv. kompletátora - vyššího dodavatele - má význam v případě složitého technologického celku charakteristického řadou vzájemných interakcí (např. realizace novostavby technologicky náročného provozu), v případě nákupů souboru strojů a zařízení je výhodnější dělení na jednotlivé funkční celky, tedy postup zpracovaný do příkazu ministra - protikorupční strategie a princip aplikovaný od roku 2010 pro všechny přímo řízené organizace,“ odpověděl ředitel Kabátek na dotaz Medical Tribune.

V tuto chvíli přitom probíhá šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který podezřívá společnosti Hospimed a Puro-Klima z kartelu při zadávání veřejných zakázek a vede s nimi správní řízení. Celkem už analyzoval v předběžném šetření a následně zahájeném řízení řádově několik set zakázek, mj. i ze Středočeského kraje.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…