Přeskočit na obsah

Na které další kauzy by si policie měla „posvítit“?

Důkazy o korupčním chování Davida Ratha sbírala policie šest měsíců. Díky odposlechům získala konkrétní informace o propojení byznysu a politiky. Na jaké další představitele českého zdravotnictví by se měla policie na delší dobu „pověsit“, aby získala usvědčující materiály v kauzách, pro které zatím není dostatek konkrétních důkazů?

David Rath rozhodně není jediný, koho by měla policie stíhat v souvislosti s korupcí ve zdravotnictví. Shodují se na tom oslovení představitelé zdravotnictví. Jaké další kauzy by měla policie prošetřit? „Těch případů je mnoho, ale za všechny budu jmenovat kauzu Krajské zdravotní – policie šetří tento případ takřka tři roky, státní zástupce příliš nekoná, a čím déle se bude případ vléci, tím méně se vyšetří,“ odpovídá na dotaz MT senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz). Policie by podle ní měla vyšetřit také nákupy přístrojové techniky do specializovaných center v rámci Integrovaných operačních programů. „Dále by mělo být zahájeno trestní stíhání v kauzách IZIP, prověřit by se měly též nákupy v IKEM skrze firmu Kardioport, pronájem železničních zdravotnických zařízení ČD, a. s., či nákup vakcín proti prasečí a ptačí chřipce,“ poznamenává Dernerová. Senátorka dodává, že pozornost by si zasloužil též vývoj situace kolem vzniku takzvaných metropolitních nemocnic.

Další výčet nevyřešených kauz

Ludvík Hovorka, člen odborné komise KDU‑ČSL pro zdravotnictví, doplňuje výčet nevyřešených kauz ještě o další případy. „Určitě se jedná o spor s Diag Human, dále okolnosti rozhodnutí vlády Mirka Topolánka o nákupu podílu státu ve společnostech Národní tkáňové centrum, a. s., a Centrum buněčné terapie a diagnostiky, a. s., a dotace na budování těchto zařízení, okolnosti odnětí skladování a distribuce očkovacích látek KHS v roce 2009 a přidělení této činnosti privátním subjektům, rozhodnutí o tom, že vakcíny musejí být nakupovány přímo lékaři od privátních distribučních firem. Proces prosazení očkování proti pneumokokům do tzv. Janotova úsporného balíčku a cílené snahy o prosazování úhrady dalších očkovacích látek,“ říká Hovorka.

Poukazuje dále také na podezřelé ekonomické vztahy mezi zdravotními pojišťovnami. „Je třeba prošetřit okolnosti udělení licence ZP Agel v roce 2008 a povolení sloučení ZP Agel s Hutnickou ZP a ČNZP, měly by být prověřeny všichni členové správních rad zmíněných pojišťoven. Dále jsou nejasné okolnosti udělení licence ZP Média, neplnění dohledu ministerstva nad touto pojišťovnou, nestanovení nucené správy a likvidace pojišťovny, okolnosti jejího sloučení s VZP a 500milionový dluh vytvořený touto pojišťovnou, okolnosti odpovědnosti zakladatele na vytvoření tohoto dluhu,“ domnívá se Hovorka.

Mezi další podezřelé případy řadí bývalý poslanec rovněž okolnosti rozhodování o pronájmu krajských nemocnic Olomouckého kraje, okolnosti rozhodování o pronájmu železničního zdravotnictví ČD, a. s., velmi nestandardní proces prosazení změny stanovování úhrad léčiv a cen léčiv v roce 2007 s dalekosáhlými dopady na ekonomiku zdravotního systému, do kterého byli podle Hovorky osobně zainteresovaní nejvyšší politici. Otazníky visí také nad prosazováním tzv. centrálního úložiště dat ze strany ministerstva zdravotnictví a SÚKL bez zákonného zmocnění a nezákonné shromažďování dat a svévolné vynakládání veřejných prostředků na zakázku pro SÚKL.

Vztahy pojišťoven

Podle Miloše Volemana, člena představenstva České lékařské komory, by měla policie především prověřit vedení zdravotních pojišťoven. „Z dlouhodobého hlediska je nejzávažnější trvalé vysávání prostředků z fondů veřejného zdravotního pojištění. Zatímco ‚prostá‘ korupce je spojena hlavně s nejrůznějšími investičními akcemi a je dohledatelná a stíhatelná, pak drancování fondů všeobecného pojištění cestou velmi neprůhledného financovní zdravotní péče je věc dlouhodobá, prakticky nedohledatelná a bohužel zatím není ani protiprávní. V první řadě by měla být prověřena činnost vedení zdravotních pojišťoven. IZIP je totiž pravděpodobně jen špička ledovce,“ odpovídá na dotaz MT Miloš Voleman.

Nedostatek důkazů

Redakce oslovila také poslance TOP 09 a člena správní rady VZP Jana Farského, který je zároveň starostou Semil s pověstí bojovníka proti korupci na obecní úrovni. Jaké korupční kauzy ve zdravotnictví by měla podle něj policie začít prošetřovat? Stejně jako ministr Leoš Heger (TOP 09) i on se domnívá, že policie by měla začít šetřit okolnosti IZIP. O ostatních případech podle svých slov neví. „Kdybych o nějakých případech věděl, už bych trestní oznámení podal. Pokud bych měl dostatek důkazů, abych pojal podezření, že byl spáchán trestný čin, trestní oznámení podat musím. A kdybych ho nepodal, byl bych spolupachatelem. Ale já takové důkazy nemám,“ uvedl Farský.

Kompletátoři v obklíčení?

Podle aktuálních informací zadržela policie v souvislosti s Rathovou kauzou také šéfa dodavatelské firmy Puro‑Klima Martina Jireše. Policejní odposlechy tak podle informací některých médií zřejmě ukázaly i jednání středočeského hejtmana či ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové o dodávkách zdravotnických přístrojů do středočeských nemocnic. Podle neověřených informací se policie zajímá i o nákupy zdravotnické techniky do dalších specializovaných center v rámci Integrovaných operačních programů. Redakce Medical Tribune se problémům předražené zdravotnické techniky věnovala obsáhle již v minulosti. Upozornila mimo jiné na možnou aktivní podporu ministerstva zdravotnictví kompletátorským firmám.

 

Medical Tribune     Iva Bezděková

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené