Přeskočit na obsah

Jak budou využity úspory po revizi léků

„Dokončení hloubkové revize považuji za přelomovou událost. Revizí prošlo všech bezmála deset tisíc kódů SÚKL. Díky enormnímu úsilí našich zaměstnanců byla zdravotnímu systému nabídnuta dosud nevídaná možnost snížit zátěž veřejného zdravotního pojištění o téměř devět miliard korun, za předpokladu stejného objemu a struktury preskripce jako v roce 2010. Bylo by škoda, kdyby systém tento potenciál k úsporám dostatečně efektivně nevyužil,“ říká v rozhovoru pro MT PharmDr. Martin Beneš, ředitel SÚKL (rozhovor čtěte ZDE ).

Využití uvedeného potenciálu úspor však v praxi vyžaduje změny na několika úrovních. Týkají se otázky preskripčních návyků lékařů nebo chování pacientů, kdy je množství léků předepsáno na jejich vyžádání. Změny by se musely dotknout také ohodnocení lékárníků, jejichž příjmy jsou závislé na objemu prodaných léků, takže motivace k vydávání levných léků není vysoká, což je mimo jiné i důvod, proč generická substituce v praxi příliš nefunguje.

Z předběžných vyjádření jak zástupců ministerstva, tak zdravotních pojišťoven lze usuzovat, že nesdílejí podobný optimismus týkající se výše úspor jako SÚKL.

Podle tiskového mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP) Mgr. Jiřího Roda disponuje pojišťovna analýzou, která výši „úspor“ prezentovanou Státním ústavem pro kontrolu léčiv nepotvrzuje. VZP považuje podle něj uvedená čísla za nadhodnocená. SÚKL pravděpodobně nevycházel z dat, jimiž disponují plátci (zdravotní pojišťovny), nekalkuloval tedy s financemi reálně proplacenými za léky.

„Časové prodlevy v zahájení i průběhu revize ze strany SÚKL suplovaly od roku 2009 novely zákona zavádějící dočasná plošná snížení výše úhrad o 7 %. Současně nebyl naplněn zákonný termín pro dokončení všech revizí. Náklady VZP vykazovaly v této době nárůst, v roce 2010 po zmíněném 7% plošném snížení úhrad ze zákona a i díky prvním výsledkům revizí úhrad nastal zlom a meziročně v období let 2009 až 2010 VZP zaznamenala pokles nákladů na léky o 9 %, což činilo cca 3 miliardy korun.

Mezi roky 2010 až 2011 však již náklady opět rostly o 3 až 4 %. V roce 2012 očekává VZP v souvislosti se zvýšením DPH na léky a novou metodikou přepočtu úhrad na SÚKL další růst úhrad i celkových nákladů na léky ve výši minimálně 4 až 5 %,“ upozorňuje Mgr. Rod.

VZP podle něj předpokládala, že revize úhrad léků ze strany národní autority SÚKL bude primárně odborným procesem s rostoucím důrazem na medicínu založenou na důkazech, zdravotní ekonomiku a HTA, jak je ve vyspělých zemích běžné. Očekávala a nadále očekává pečlivé a transparentní hodnocení na základě klinických a farmako‑ekonomických důkazů, tj. zda výše úhrady u toho kterého léku skutečně odpovídá medicínskému benefitu pro pacienty, tedy posouzení „poměru cena/výkon“.

Také zástupci Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP) považují údaje o úsporách prezentované SÚKL za nadhodnocené. „Jelikož nebyl naplněn zákonný termín pro dokončení všech revizí, je do výsledné kalkulace naopak potřeba započítat i značné ztráty z prodlení někdy i více než tří let. U 310 léčivých substancí s konkrétní silou se lišily ještě v prosinci 2011 úhrady v takové míře, že pokud by byla provedena revize, ušetřily by pojišťovny SZP skoro jednu miliardu korun.

Rovněž nelze plně započítávat úspory u ještě nedokončených správních řízení, která mohou trvat i řadu let. Je pravdou, že systém stanovování úhrad v tomto rozsahu nemá v Evropě obdoby, ale je potřeba uvést, že 58 % odvolání k vydaným rozhodnutím SÚKL o stanovené úhradě bylo nadřízeným orgánem (MZ ČR) shledáno odůvodněnými a vráceno k novému projednání,“ uvádí se v tiskové zprávě SZP.

Svaz zdravotních pojišťoven ČR oceňuje, že se revizí cen v uplynulých letech dařilo postupně částečně tlumit nárůst nákladů na léky.

Zveřejňování přehnaně optimistických úspor však vytváří zcela mylný dojem, že systém veřejného zdravotního pojištění získává nějaké disponibilní zdroje. Podle zástupců SZP je však třeba znovu připomenout, že systém je dlouhodobě v defi‑ citu, náklady dále rostou a je třeba na všech stranách usilovat o další úspory.

MZ ústy svého tiskového mluvčího Vlastimila Sršně dodává, že potenciální úspora se bude částečně podílet na zvýšení objemu centrové péče, který podle úhradové vyhlášky vzroste až na 103 % roku 2010, svou větší částí však přispěje na dorovnání chybějících prostředků v dalších oblastech, zejména v lůžkové péči, kde se počítá s nárůstem objemu finančních prostředků o 2 až 3 %, zejména kvůli rostoucím mzdovým požadavkům zdravotníků a zvýšení DPH.

-------

autor:ton/ Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…