Přeskočit na obsah

Záchrance mohou chybět lékaři, kvůli zákoníku jich je potřeba víc

Záchranné službě v Česku by mohly chybět desítky lékařů. Kvůli maximálně dvanáctihodinovým směnám, které stanovila od ledna novela zákoníku práce, by záchranka totiž potřebovala přinejmenším dvakrát víc doktorů.

ČTK to řekl předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý. Podle něj nedostatek lékařů trápí záchranky dlouhodobě, provoz zajišťují pomocí externistů. I s jejich nasmlouváním ale začíná být problém.

"Místa kmenových lékařů nejsme schopni obsadit. Slouží proto externisté na dohodu. Nasmlouváváme lékaře, kde můžeme. Vždycky se nějak s přijatými změnami legislativy porveme. Sotva je ale zvládneme, přijdou další," uvedl Slabý.

Jihočeská záchranka, kterou vede, má 40 kmenových lékařů. Při přechodu na dvanáctihodinové směny by jich potřebovala 86.

Podle Slabého někde může být problém ale i s hledáním externistů. Doktorů je totiž nedostatek, a to třeba v příhraničí. Potíže nemusí naopak mít regiony, kde jsou fakultní nemocnice a dost lékařů, podotkl Slabý.

Na konci roku 2010 měla záchranka v ČR podle statistik asociace 592 kmenových lékařů, dalších 551 jich pracovalo na dohodu. Ve Středočeském kraji zaměstnávala 90 lékařů, externích bylo 227. Na Vysočině pracovalo na dohodu 17 lékařů a interně 40, v Ústeckém kraji bylo 13 externích a 47 kmenových doktorů.

Podle šéfa asociace by snadným řešením bylo snížení počtu posádek, což by ale mohlo znamenat riziko pro pacienty. Tomu, aby lékaři k záchrance nastupovali, nenahrává podle Slabého ani systém vzdělávání. Příprava totiž trvá. Atestace z lékařského oboru zabere pět let, teprve pak je možné udělat si tříletou atestaci z urgentní medicíny.

V Pardubickém kraji má nyní záchranka 14 interních doktorů, měla by jich mít ale dvakrát tolik. "Hledáme 14 nových lékařů," řekl krajský radní pro zdravotnictví Martin Netolický (ČSSD). Podle něj nedostatek lékařů nemá na fungování služby vliv, v noci v ní pracují externisté.

Zdravotnická záchranná služba na Vysočině má podle ředitelky Vladislavy Filové dost lékařů na to, aby pokryla všechny posádky. Potřeba je kolem sedmi desítek lékařských úvazků. "V pracovním poměru máme kolem čtyř desítek lékařů, dalších 80 lékařů vykonává službu na dohodu. Ti mají smlouvu přibližně na půl úvazku," řekla Filová.

Ředitel záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek řekl, že záchranáři zatím nové lékaře nesháněli. "Personalisté ze všech záchranek v ČR se do konce měsíce sejdou a budou jednat o společném postupu, do té doby žádná opatření nebudeme přijímat," řekl.

Pro záchranáře v Olomouckém kraji se s novelou zákoníku nic nemění. "My jsme jednou z mála záchranek, které mají dvanáctihodinové pracovní směny stanoveny již několik let, zhruba od roku 2005. Žádná nová situace pro nás tudíž nenastala," řekl ředitel ZZS Ivo Mareš.

Středočeské záchrance žádné potíže nevznikly. "My jsme víceméně vyhovovali i předtím, než novela začala platit. Nám se hlásí hodně doktorů z Prahy a jako jedna z mála záchranek s lékaři zase tak zásadní problém nemáme," uvedl šéf středočeské služby Martin Houdek.

Dost lékařů k naplnění novely má i záchranka Karlovarského kraje. Má 18 vlastních a 25 externích lékařů. Podle mluvčí Barbory Silné se ale do budoucna má tento poměr změnit. Vedení Karlovarské krajské nemocnice, které nyní v podstatě řídí i záchrannou službu, chce víc zapojit lékaře z oddělení intenzivní péče.

Záchranka Libereckého kraje by podle ředitele Stanislava Mackovíka potřebovala další čtyři kmenové lékaře. Nyní zaměstnává 32 doktorů, dalších 70 vypomáhá externě. "Lékařů je nedostatek, důvodem je špatný a neefektivní systém vzdělávání," míní Mackovík. Podle něj záchranka funguje díky přesčasům.

"Naši lékaři za rok vyčerpají všechny přesčasové hodiny, které zákoník dovoluje. Jakmile někdo onemocní či nám posádku někdo napadne a lékaře vyřadí ze služby, je to problém," uvedl Mackovík. V Libereckém kraji jezdí od roku 2004 sanitky jen se záchranáři a lékař přijíždí k případům, kde je to nutné.

Podle šéfa záchranky Zlínského kraje Antona Vaňa je málo i externistů. Lékaři se do záchranné služby navíc nehrnou. "Lidé si nás totiž volají kvůli čím dál větším nesmyslům. Měli by si uvědomit, že se jednou člověku nedostane pomoci, když se bude dít něco vážného, protože záchranka bude na výjezdu u něčeho nedůležitého," řekl Vaňo.

Podle ředitele ústecké záchranky Ilji Deyla kmenoví lékaři chybí dlouho, nový zákoník situaci v kraji o tolik nezhorší. Deyl uvedl, že by pro zavedení plnohodnotného směnného provozu bylo potřeba víc než dvojnásobek nynějších 50 kmenových lékařů.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…