Přeskočit na obsah

Jak je to s poplatky při kontrolách? Právník radí.

Sdělte mi, prosím, právní názor na vybírání regulačních poplatků 30,- Kč při kontrolních ošetřeních, kdy si lékař aktivně opakovaně zve na formální kontroly svého, již ošetřeného, pacienta? Vidím to kolem sebe, jak ostatní lékaři vesele inkasují další a další peníze...Nejde naopak o prakticky jedno vyšetření, při kterém se vybere regulační poplatek na začátku, při prvním vyšetření, a další by měla být již bez placení?

Odpovídá JUDr. Dominik Brůha.

Podle § 16a odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, pojištěnec (anebo za něj jeho zákonný zástupce), je povinen v souvislosti s poskytováním hrazené péče hradit zdravotnickému zařízení, které zdravotní péči poskytlo, regulační poplatek – konkrétně podle písm. a) uvedeného ustanovení ve výši 30 Kč za návštěvu, při které bylo provedeno klinické vyšetření u praktického lékaře, praktického lékaře pro děti a dorost, ženského lékaře, nebo za návštěvu, při které bylo provedeno vyšetření u zubního lékaře.

K praktické aplikaci vybírání regulačních poplatků vydalo Ministerstvo zdravotnictví sérii tří Metodických pokynů – (viz http://www.mzcr.cz/Odbornik/dokumenty/regulacni-poplatky-metodicky-pokyn_1821_1197_3.html ). Podle uvedeného metodického pokynu lze za návštěvu, při které bylo provedeno klinické vyšetření považovat takové vyšetření, které naplňuje obsah komplexního, cíleného, kontrolního nebo konziliárního vyšetření a je vykázáno až na výjimky příslušnými výkony v dané odbornosti podle Seznamu výkonů.

Klinické vyšetření začíná pohovorem s pacientem ke zjištění vývoje jeho zdravotních potíží. Lékař posoudí průběh onemocnění, stanoví a vysvětlí diagnostický a léčebný postup, zajistí další potřebná vyšetření, případně předepíše léky a provede administrativní činnosti související s výkonem. Základní úkony fyzikálního vyšetření jsou pohled, pohmat, poslech a poklep.

V jeden den může pojištěnec absolvovat i více návštěv u různých lékařů, kdy při každé této návštěvě je provedeno klinické vyšetření. Pak pojištěnec hradí za každou návštěvu poplatek ve výši 30,- Kč.

Pokud jde o návštěvu u lékaře ve smyslu ust. § 16a odst. 1 písm. a), b) a c) zákona o veřejném zdravotním pojištění, může být vybrán poplatek ve výši 30,- Kč pouze tehdy, když je provedeno klinické vyšetření.

Klíčový termín „klinické vyšetření“ je ovšem konkretizován i vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami (tzv. Seznam výkonů); přičemž podle této vyhlášky se za klinické vyšetření považuje i tzv. „kontrolní vyšetření“ - tj. vyšetření pacienta, kdy ošetřující lékař kontroluje průběh nebo výsledek léčby. Podle seznamu výkonů je obsahem kontrolního vyšetření především a) anamnéza cíleně zaměřená k průběhu nebo výsledku léčby, b) zhodnocení subjektivních obtíží a jejich změn, c) zhodnocení předcházejících vyšetření klinických, laboratorních a zobrazovacích, d) objektivní vyšetření zaměřené k průběhu nebo výsledku léčby, e) měření výšky, hmotnosti, krevního tlaku, pulsu, dechové frekvence, rychlosti výdechu peakflowmetrem pokud je ve vztahu k průběhu choroby nebo výsledku léčby, f) diagnostická rozvaha a závěr, g) poskytnutí odpovídajících informací nemocnému, rodině nebo zákonnému zástupci, h) edukace pacienta. i) sepsání lékařské zprávy – nálezu … atd.

Z uvedeného je patrné, že výklad pojmu klinické vyšetření je poměrně velmi široký a – aniž znám podrobněji skutečnou důvodnost „formálních“ kontrol zmíněných v dotaze, lze předpokládat, že dotyčný lékař se s velkou pravděpodobností zpravidla „vejde“ pod pojem „klinické vyšetření“, a tudíž většinou vybírá regulační poplatky oprávněně. V případě, že by lékař vybíral poplatek i v případě, kdy k tomu není oprávněn, můžete podat stížnost ke své zdravotní pojišťovně.

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.