Reportéři ČT na stopě IZIPu
Moderátor
IZIP neboli elektronické zdravotní knížky je nešťastně narozené dítě, které má však pozoruhodně tuhý kořínek. Aniž by do zdravotnictví přinesl slibované úspory a více informací o pacientech, stál už více než miliardu korun. Vedení VZP proto dalo IZIPu poslední šanci - buď se ho podaří rozjet, nebo skončí. Naše reportérka Aneta Snopová ovšem vypátrala, že tak snadné to nebude. Majitelé IZIPu, tedy europoslanci Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, totiž své podíly v rychlosti přenechali neznámé švýcarské společnosti, která tak bude mít na IZIP i v budoucnu podstatný vliv. Kdo je vlastníkem firmy, do které potečou peníze pojištěnců, není vůbec jasné. Jisté je jen to, že naše nové informace zaskočily i členy správní rady VZP.
Umíte si vysvětlit, jak je možné, že vám takováto informace zásadní nebyla sdělena?
Jiří Skalický /TOP 09/, poslanec, člen správní rady VZP:
Na to se velmi těžko odpovídá. Připadá mi to nelogické. Nechápu vůbec, proč takhlenc někdo postupoval, a velmi mi to vadí, že tu informaci jsme nevěděli.
A vy jste o tom věděl?
Leoš Heger /TOP 09/, ministr zdravotnictví:
O tomhletom jsem nevěděl.
Připomeňme, co se pod zkratkou IZIP skrývá. Je to elektronická zdravotní knížka, do níž měli lékaři zapisovat údaje o pacientech VZP. Problém je, že od počátku se setkal s nezájmem lékařů i pacientů. Z 6,5 milionu pojištěnců VZP ho užívala jen necelá třetina. Lékaři do něj zapisovali údaje nikoliv systematicky, ale nahodile. Z užitečné pomůcky, která měla šetřit náklady VZP i zdraví pacientů, se stala černá díra na peníze. Proto začala správní rada VZP uvažovat o jeho definitivním zrušení.
Jiří Skalický
Bohužel, přestože stál už víc jak miliardu během těch deseti nebo osmi let.
Leoš Heger
Tak já si myslím, kdyby se to zjistilo... takhle - po téměř deseti letech experimentování, tak že to jistě bude mít dopad na vedení VZP, protože ty peníze, které do toho šly, provozního charakteru, byly dost velké.
Připomeňme také to, že od počátku ležel na projektu stín střetu zájmů. Vymysleli ho poslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, kteří přitom byli členové zdravotního výboru, jenž pojišťovnu kontroluje. Cabrnoch dokonce figuroval v její správní radě. Na IZIP dostali od VZP smlouvu bez výběrového řízení.
Miroslav Ouzký /ODS/, europoslanec:
VZP žádnou pokutu nedostala, byla jaksi omilostněna, ale já i kolega Cabrnoch jsme politicky velmi utrpěli, protože samozřejmě se na nás sesypalo několik vašich kolegů a táhlo se to skutečně několik let - "vy jste dostali peníze z VZP bez výběrového řízení," což není pravda samozřejmě, protože to bylo podle zákona o zadávání veřejných zakázek oslovením jediného zájemce, ale úřad prokázal, že VZP při tom pochybila, ale politické náklady nesla ta protistrana, takže IZIP byl najednou zase poškozen.
Nad utracenou miliardou zřejmě nechtěli členové správní rady jen tak mávnout rukou, proto dali IZIPu ještě poslední šanci. Řediteli VZP Pavlu Horákovi dali za úkol získat v IZIPu většinový podíl a spustit zkušební provoz ve dvou krajích.
Jan Farský /TOP 09/, poslanec, člen správní rady VZP:
Jestli to tak skutečně bude a ty úspory se ukáží, tak pak to má smysl a rozjedeme to. Jestli ne, tak skutečně se může stát to, že ten projekt celý stopneme, než abysme do něj dále pumpovali peníze a nebyli si jisti výsledkem.
Situace ale není zdaleka jednoduchá. Šéf VZP sice splnil úkol a získal v IZIPu majoritu, my jsme teď ale zjistili, že ani s ní nebude mít pojišťovna volné ruce při rozhodování o budoucnosti projektu. Akcionáři IZIPu, tedy europoslanci Ouzký, Cabrnoch a další, VZP předběhli - své podíly neprodali přímo pojišťovně, ale ještě předtím předali neznámé švýcarské společnosti eHealth International. Ta si nechala kontrolní podíl 49 %, zbylé akcie prodala VZP.
Milan Cabrnoch /ODS/, europoslanec:
Já mohu mluvit za sebe, a pokud mohu mluvit za sebe, tak to bylo přesně tak, jak říkáte. Já jsem ty akcie předal švýcarské společnosti s tím, aby je předala Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, která o to projevila aktivní zájem usnesením svojí správní rady.
A když o to projevila aktivní zájem, proč je nepřevzala rovnou od vás?
Milan Cabrnoch:
To opravdu proč, to jsou spekulace, došlo k tomu takhle.
Podle Milana Cabrnocha se akcionáři IZIPu vzdali svých podílů ve prospěch švýcarské firmy zadarmo.
Čili vy jste za to nedostal ani korunu?
Milan Cabrnoch
Ne.
Zjištění Reportérů ČT, že akcionáři postoupili IZIP švýcarské firmě, bylo pro námi oslovené členy správní rady překvapením.
Jiří Skalický
Domníval jsem se, než jsem informaci dostal od vás, že se standardně ty akcie prostě přejímají od firmy IZIP a.s., nebo kupují od firmy IZIP a.s.
Čili od původních akcionářů.
Jiří Skalický
Ano, od původních akcionářů.
To, že v současné době nejen VZP svůj většinový podíl převzala z velké části právě od této švýcarské firmy, ale že ji v tuto chvíli spoluvlastní s touto švýcarskou firmou, 49 % má tato firma, 51 % VZP, to jste taky netušili?
Jiří Skalický
Ne, nevěděli jsme to. A je to pro mě velmi zvláštní a samozřejmě nová situace, aby VZP spoluvlastnila firmu se švýcarskou firmou.
Jiří Rusnok /VV/, poslanec, člen správní rady VZP:
Tak to jsem taky nevěděl. Otázka je, komu ta švýcarská firma patří, ale těžko říct takhle teď najednou. Já osobně jsem o tom nevěděl a nepřipadá mi to teda normální.
Pavel Horák, ředitel VZP:
Prostě já jsem dostal úkol získat majoritu v té společnosti za tu nominální cenu, což se stalo. Ta jednání probíhala s vlastníky, od vlastníků se to nakoupilo. Takže samozřejmě může to být překvapující pro někoho, ale jestliže máte za cíl získat akcie, no tak je musíte získat od toho, kdo je v tu chvíli vlastní.
A proč jste jim neřekli - IZIP v tuto chvíli, 49 % vlastní tato společnost, nakupujeme od ní? Proč tato informace nezazněla na správní radě?
Pavel Horák
No, tak jako všichni věděli, že nakupujeme akcie od vlastníků, tak nikdo ze správní rady se neptal, od koho jsme je nakoupili, jestli od pana XY, YZ.
Co může být důvodem pro vstup švýcarské společnosti do IZIPu?
Luděk Lisse, ředitel Rozhodčího soudu při AIL SE:
Jedním z těch motivů může být právě snaha jaksi pokračovat v určité podnikatelské činnosti tam, kde by... a víceméně klást určité překážky státu k rozvázání například nevýhodné smlouvy pod hrozbou případné potenciální arbitráže. Pokud by tam byl oním držitelem akcií český podnikatelský subjekt, rozhodovaly by české soudy. Pokud je jím zahraniční investor, rozhoduje se tedy v arbitráži.
Hrozba arbitráže je po kauze Diag Human dostatečně silným argumentem. Oba europoslanci ostatně přiznávají, že své akcie předali švýcarské firmě proto, aby projekt nemohl být zastaven poté, co by v něm VZP získala majoritu.
Miroslav Ouzký
Já jsem přistoupil na předání akcií firmě, která je jednak ochotna garantovat to, že smluvně zaváže VZP k tomu, že to bude dál rozvíjet, jo? To, si myslím, že je hodně důležitý, protože to má větší dopad na VZP, než kdybych se snažil je zavázat já k tomu, jo, takže zahraniční subjekt konající v této oblasti, který sám je připraven se zavázat k tomu, že bude celý projekt rozvíjet v Evropě, a je schopen zavázat si tu VZP, že to opravdu nehodí do kanálu.
To znamená, že VZP bude muset v IZIPu pokračovat, i když by zkušební projekt ve dvou krajích skončil neúspěchem. Dnes IZIP stojí pojišťovnu minimálně 20 milionů měsíčně. Kde část peněz skončí, je nejasné.
Kdo vybral tu švýcarskou firmu?
Miroslav Ouzký
Teď se ptáte akcionáře. To já nevím.
A vy jste jim svěřili svoje akcie, takže mě zajímá, proč této firmě jste je svěřili.
Miroslav Ouzký
No proto, že to je firma, která se zabývá elektronizací zdravotnictví v Evropě.
A jak jste na to přišli, to jste někde zjistili? To jste si...
Miroslav Ouzký
Ne, tak to jsem nezjišťoval já, tak na to je asi management, a nevím, jestli si oni na to brali nějakou poradenskou firmu nebo nebrali, nebo jestli se ozvala tato firma jako zájemce, to já nevím. Ale teď já pořád nechápu, v čem je problém.
Pátrali jsme tedy, co je eHealth International zač. A došli jsme k překvapivým zjištěním, která jsou v naprostém rozporu s tvrzením europoslance Miroslava Ouzkého. Podle výpisu ze švýcarského obchodního rejstříku byla firma založena před pár týdny - na konci srpna, s minimálním povinným vkladem 100 000 švýcarských franků a jediným členem představenstva, Erwinem Zurfluhem. Ten, jak jsme zjistili, figuruje zároveň v dalších 36 společnostech jenom ve Švýcarsku. Samotná eHealth International sídlí v Curychu na prestižní adrese, nemá ovšem ani telefonní číslo, ani mail, fax nebo webové stránky. Jako předmět svého podnikání má uvedeno - správa, držení a přeprodej majetku.
Pavel Horák
Pro mě je to jasný partner, jasný vlastník, předpoklad standardních vztahů. Takže já myslím, že není důvod jako být znepokojen tím, že vlastníme něco společně se švýcarskou firmou.
Ta firma dále podle výpisu z rejstříku nemá nic společného s elektronickým zdravotnictvím. Naopak má jako specifikaci svého podnikání uvedeno přeprodej, správa akcií, držení majetku, předávání majetku a tak dále.
Pavel Horák
Tak jsem byl informován, že to je investiční společnost. To je to samé, jako když jsou akcie v investičním fondu. Ten investiční fond je koupí za účelem, aby je buď prodal, zhodnotil, to je prostě klasická věc. To asi není nic na tom... na tom jako zvláštního.
Pátrali jsme dál a na stejné adrese, jako má své sídlo uvedeno eHealth International, našli společnost Exigen Capital Europe. Jejím spolumajitelem je jeden z předních švýcarských právníků Thomas Ladner. A s jediným členem představenstva eHealth International - Erwinem Zurfluhem - figuruje společně v řadě dalších firem. Jak nám potvrdila sekretářka Thomase Ladnera a následně i ředitel VZP Horák, transakci s VZP vyjednával právě on.
eHealth International - znáte tu společnost?
Zaměstnankyně společnosti:
Ano, Thomas Ladner je zodpovědný za tuto společnost. Ale je v zahraničí až do pondělí. A co potřebujete?
Chci se ho zeptat na jeho obchodování v České republice.
Zaměstnankyně společnosti:
Dobře, můžete mi dát své telefonní číslo, zavolá vám zpátky.
Pavel Horák, ředitel VZP:
Tak víme, že je to švýcarská společnost, která prostě má adresu, má výpis z obchodního rejstříku, víme, kdo ji zastupuje. Zatím jsme se s tím panem Ladnerem, který je zástupcem té společnosti, nesetkali, ale pravděpodobně někdy v září, v říjnu prostě bude v České republice, takže už máme naplánovaný, že při té příležitosti samozřejmě se poznáme.
Reportéři ČT
Zdroj: ČT 1