Kam se ve zdravotnictví ztrácejí peníze?
CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na skutečnost, že na zdravotnictví bychom měli začít nahlížet jako na sektor ekonomiky. V České republice se každý rok ve zdravotnictví spotřebuje 270 mld. korun. Efekt vynakládaných zdravotnických peněz na samotné zdraví populace není lineární funkcí – čím více peněz, tím zdravější lidé. V USA a na Kubě je očekávaná doba dožití při narození asi 75 let. Přitom se v USA vynakládá na osobu a rok dvacetkrát více peněz na zdravotnictví, než na Kubě. Náklady na zdravotnictví rostou všude – nejedná se jen o český problém. V průměru zemí OECD o 2 procentní body rychleji než HDP. Kam se tedy ztrácejí potřebné finance a kde je možno ušetřit?
Jako výmluva slouží dva evergreeny – stárnutí populace a zdravotnické technologie. Ani jedno není pravda. Člověk je nejnákladnější pro zdravotnictví v posledních dvou letech života. Ať se tyto dva roky odehrávají v mládí nebo ve stáří. Rozdíl je v tom, že dnešní starý člověk může čerpat daleko více medicíny než stejně starý člověk v minulosti. Podíl výdajů na zdravotnické prostředky je stabilní. I když náklady na ně rostou v absolutních číslech, rostou pomalejším tempem než péče, při které se používají.
Skutečnost, že se poskytuje pořád více péče, jíž nakonec někdo zaplatí, je tématem celosvětovým. Vnímáme zdravotnictví nesmírně jednoduše – někdo je nemocen, někdo léčí, a někdo to nakonec zaplatí. A skuhráme nad odosobněním medicíny, nad přetížením systému, nad nedostatkem peněz. Co když je zdravotnictví především sektorem ekonomiky, a tedy podléhá především ekonomickým zákonitostem?
Když se srovnává, kolik procent HDP se vydává na zdravotnictví, tak se mluví o 7, 9, 10 případně 12 a více procentech. Neuvědomujeme si, že toto procento činí ze zdravotnictví jeden z největších a leckde i největší sektor ekonomiky. Zdravotnictví má svá výrazná specifika, která v jiných odvětvích nenajdeme.
„Zdravotnictví stojí pořád víc a víc, protože se v něm odehrává stále více péče. Růst je omezený pouze množstvím „veřejných“ peněz, které lze do něj nasměrovat. Udržitelný rozvoj je možný, když se vezme příklad z jiných oblastí, kde lze srozumitelně rozdělit, co si občan koupí sám, na co se pojistí a co mu poskytne stát, protože se na to pojistit nelze. Budeme-li rozumět, že ve zdravotnictví jde především o peníze a budeme s touto informací správně nakládat, pak nalezneme odpovědi na – velmi ekonomické – otázky dnešního zdravotnictví,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed.
Zdravotnictví jako sektor ekonomiky
Jsou lidé ochotni platit si za zdravotní služby? Určitě ano, pokud je někdo pořád nepřesvědčuje, že nemusí a ani nemají. 6 miliard ročně utracených ročně za potravinové doplňky, které nemají účinek, ale pouhou reklamu, hovoří za vše.
MUDr. Miroslav Palát, MBA
Prezident CzechMed
_________________________________________________________________________________________
* * *
Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)
CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED zastupuje názory 450 firem, které působí na evropském trhu. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK) a zaměstnává na 435 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 80 % odvětví, proto EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)
Zdravotnické prostředky a zdravotnické technologie
Definice zdravotnických prostředků je součástí Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb.
Zdroj: Czechmed