Homecare kvůli neshodám s VZP propustí 30 sester
Třicet zdravotních sester z hradeckého a jihlavského kraje přijde od června o práci. Podle zjištění Radiožurnálu jejich zaměstnavatel, firma HCSS, totiž nedostal 11 měsíců zaplaceno od Všeobecné zdravotní pojišťovny a přestane tak ošetřovat její klienty. Spor, který se zatím řešil na úrovni právníků před soudy, se tak dostal do úplně jiné roviny.
Zdravotní sestra Ilona Rutová si v pobočce firmy Homecare v Hradci Králové vyzvedla výpověď. Stejný papír si odnáší i jejích dalších 23 kolegyň. Manažerka zdejší pobočky Zuzana Holanová upozorňuje, že v kraji jsou sice ještě další dvě jiná zařízení zaměřená na domácí péči, ale ta jsou v součtu dohromady menší než toto rušené:
„Dopad to má obrovský, na zdravotní sestry v podstatě budou bez práce. Na pacienty, protože nemáme záruku, že o ně bude postaráno skutečně ve správném rozsahu tak, jak indikovali praktičtí lékaři.“
Propuštěno bude u firmy celkem 30 sester v Hradci a Jihlavě a bez péče zůstane přes pět set pojištěnců VZP v celé zemi. Ti si sice mohou najít nové agentury, přechod bude ale pro některé pacienty těžký.
Podle Věry Sikové, manželky jednoho z těžce nemocných pacientů, může trvat i několik měsíců, než si pacient s ošetřovatelkou porozumí
„Manžel má tracheotomickou kanylu, má domácí umělou plicní ventilaci, plus další choroby, mezi nimi je i úbytek svalů. Začaly k nám jezdit sestřičky, se kterými je manžel velice spokojený. Ono je to totiž těžké, když má někdo přijít do rodiny a být tady tři hodiny denně, tak se z něj musí stát téměř člen rodiny.“
Přesto se majitel firmy HCSS Petr Jenka rozhodl pro radikální krok. Od června zavře dvě pobočky z pěti, přestane poskytovat péči pojištěncům Všeobecné zdravotní pojišťovny.
„K tomu kroku jsme museli přistoupit, kdy po jedenácti měsících toho, kdy VZP na příkaz ředitele VZP nám odmítala proplácet jakoukoli péči s tím, že nám poslali výpověď ovšem nebyly tam žádné důvody, my jsme to rozporovali, VZP nám odmítla jakýmkoli způsobem sdělit, jaké jsou skutečné důvody, až jsme se museli obrátit na soud. Ty soudy nám zatím dávají spíše za pravdu, takže z pěti soudů jsou v běhu a VZP zatím neuspěla ani u jednoho,“ vysvětluje Jenka.
VZP se k problému nevyjádřila
Radiožurnál žádal Všeobecnou zdravotní pojišťovnu o vyjádření. Ta ho ale s odkazem na probíhající soudy odmítla poskytnout. Argumenty pro výpověď nakonec nezazněly ani u soudu.
Na firmu si nestěžují pacienti, ani druhá největší zdravotní pojišťovna v Česku:
„My jsme měli v té předmětné oblasti té domácí péče vcelku dobré zkušenosti s celou tou firmou, máme smlouvy na větším území než jenom v těch jednotlivých lokalitách a ty objemy jsou řádově v milionech korun a nezaznamenali jsme za poslední tři roky žádné stížnosti nebo žádné závažné problémy, které by nasvědčovaly tomu, že ta smlouva není plněna," říká ředitel pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.
Problém chce řešit jedna z členek správní rady VZP, poslankyně Soňa Marková:
„V tuto chvíli je důležité aby se ten spor dostal alespoň do situace, kdy si ty účastníci sednou ke stolu a budou hledat řešení. Ta domluva je nutná především v zájmu pacientů.“
Podle ní by se za situace, kdy bude bez péče 500 pacientů, budou se propouštět zdravotní sestry a zničí se tak týmy, které se o pacienty staraly, měla o věc zajímat i správní rada VZP.
rozhlas.cz
Zdroj: rozhlas.cz