Přeskočit na obsah

Nestihne-li záchranka limit, bude se vyšetřovat

Moderátor
Záchranná služba bude mít možná už brzo povinnost dojet k˙pacientovi do 20 minut. Pokud to záchranáři nestihnou, může jim hrozit i trestní postih. Nově s˙tím počítá zákon o záchranné službě, který připravuje ministerstvo zdravotnictví. Až do teď to určovala pouze vyhláška. Podle záchranářů je ale jakýkoliv limit nesmyslný.

Autor
Začíná další boj o život, boj o čas a podle nového zákona teď začne také odpočítávání dvaceti minut, během kterých by měli záchranáři k˙pacientovi kdekoliv v˙republice dorazit. Pokud ne, bude se to vyšetřovat.

Vladimír Pavelka, 1. náměstek ministra zdravotnictví:
Já si myslím, že nějaký limit by stanoven být měl, že to není možné nechat jenom tak volně plynout.

Autor
Šéfové záchranek ale kroutí hlavou. Jejich lidé prý pokaždé jedou doslova jako o život. Jsou ale situace a také odlehlá místa, kde to v˙tomto limitu stihnout nejde.

Marek Slabý, Asociace zdravotnických záchranných služeb:
Jsou to vždy předpoklady řekl bych nesmyslné. Vždy nám jde o to, dojet co nejdříve, v˙nejkratším čase.

Autor
Zatím platí pouze vyhláška, která říká, že by záchranáři měli dojet do čtvrt hodiny. Tento limit ale v˙každém 10. případě z˙nejrůznějších důvodů nestihnou.

Plzeňsko, 2004:
Začali ho vlastně místní lidé oživovat. To už tady záchranka měla dávno být.

Přerov, 2007:
Nechala pacienta v˙tomto stavu čekat 27 minut. Tak mně mohla do telefonu rovnou říct, naložte si ho do auta a dovezte si ho do nemocnice sami.

Zlaté Hory, 2008:
Ty smrtelné případy už tady byly také nějaký.

Autor
Jedním z˙míst, jak záchranáři do 20 minut dojet nestihnou, jsou například pomezní boudy a to se bavíme o letních měsících. V˙zimě jsou dojezdové časy mnohem delší.

Jiří Mašek, ředitel, Záchranná služba Hradec Králové:
Ano, takové oblasti tady v˙Královéhradeckém kraji máme. Je to například Orlické záhoří, jsou to některé místa v˙Krkonoších, jako například Horní, Malá Úpa.

Autor
Záchranářům se také nelíbí, že nový zákon nebere v˙potaz závažnost případu, tedy, že sanitka musí dojet do 20 minut i k˙prokazatelně mrtvému.

Zdeněk Schwarz, ředitel, Zdravotnická záchranná služba Praha:
Jsou to i ohledání jsou to násilné trestné činy a tam považujeme za zbytečné záchrannou službu nutit k˙dodržení jakéhokoliv ostrého limitu.

Autor
Ředitelé záchranek navíc tvrdí, že jejich lidé jsou už teď, stejně jako v˙jiných státech Evropy celou dobu monitorováni a jakékoliv pochybění lze jednoduše dohledat. Teď musí samozřejmě i tento zákon projít parlamentem. Platit by mohl už od ledna příštího roku.

TV Nova

Zdroj: TV Nova

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…