Přeskočit na obsah

Kraje začínají říkat, která lůžka potřebují

Návrh nové podoby nemocniční sítě na jižní Moravě má být hotov do konce května. Podle Hegera a jihomoravského hejtmana Michala Haška by podobné dohody mohly vzniknout se všemi kraji. „Ukázalo se jako naprosto jasné, že je potřeba zdravotní péči v ČR racionalizovat. Struktura sítě nemocnic a poskytování zdravotní péče potřebují inventuru a optimalizaci,“ uvedl Heger.

Podle něj se část akutních lůžek přemění na lůžka péče následné, kterých je nedostatek. Pacienti by tak měli na dražších akutních lůžkách zůstávat jen po nezbytně nutnou dobu. Pak by se měli případně přesunout na levnější lůžka ošetřovatelská.

Jihomoravský kraj je první, který s ministerstvem dohodu o spolupráci na budoucí podobě nemocniční sítě podepsal. Heger předpokládá, že se aktivita rozšíří i do ostatních krajů. Podle Haška, který stojí v čele asociace krajů, by pak mohla vzniknout i jedna zastřešující dohoda.

Jihomoravský kraj začal s přípravou koncepce loni na podzim. Podle hejtmana je na jihu Moravy 9 000 akutních lůžek. Z nich 52 % je ve státních, třetina v krajských a zbytek v městských a soukromých zařízeních. Lůžka následné péče chybějí, uvedl hejtman s tím, že kraj odmítá „divokou restrukturalizaci lůžkového fondu“, ve kterou podle něj mohla vyústit odborářská protestní akce, kdy z nemocnic chtěla odejít pětina lékařů. Z některých nemocnic by jich odešlo i 60 %, tyto nemocnice, ač jsou potřebné, by zanikly.

 

Změny až po analýze situace

Pro návrh nové podoby nemocniční sítě chce Hašek nejdříve vyhotovit analýzu o potřebnosti jednotlivých zařízení, kterou předloží Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Tým odborníků pak určí, jaký počet lůžek kraj potřebuje. Koncepce by měla být „i s oponenturou“ hotova do 31. května, řekl Hašek. Analýzy by mohly ukázat, že některé nemocnice či jejich části jsou nadbytečné a měly by se zrušit.

V minulosti byly plány už například na uzavření brněnské úrazové nemocnice, protože ve fakultní nemocnici v Bohunicích vyrostlo moderní traumacentrum, Jihomoravský kraj se ale navrhovanému zrušení „úrazovky“ bránil, a nemocnice tedy funguje dál. V některých nemocnicích však stoupne podíl následné péče, jež byla podle ministra v ČR dosud zanedbána, a je nutné tento stav radikálně napravit. Díky zeštíhlení nemocniční sítě by tak měly zdravotní pojišťovny ušetřit.

Ředitel VZP Pavel Horák ujistil, že rušení akutních lůžek a přeměna části z nich na lůžka následné péče „nepovede k redukci financování sítě nemocnic“ – méně peněz by tedy dostávat neměly, z úspor by naopak mohly zvýšit platy. „Dnes je situace taková, že lůžkový fond špičkových klinik je blokován sociálními hospitalizacemi, naopak menší nemocnice se pouštějí do specializované péče, pořizují si drahé přístroje, které pak nejsou využity. A všechno to končí ve finanční ztrátě, protože v tomto režimu všichni prodělávají, což se pak dotýká i platu personálu,“ vysvětlil P. Horák. Dodal také, že VZP je připravena celý proces podpořit relevantními daty.

 

Severní Morava už analýzu má

I když Jihomoravský kraj vystupuje v úloze jakéhosi předskokana, o krok dále je Kraj moravskoslezský. Ten již má vypracovanou podrobnou analýzu, jak by restrukturalizace měla vypadat, včetně počtu zrušených a přesunutých lůžek. Tento materiál, který pro kraj udělala společnost RGM Medical, se už dostal do médií. V osmi krajských nemocnicích má zmizet přes 500 z 3 713 lůžek.

Firma RGM Medical radí například zrušit ortopedii v Novém Jičíně, Orlové i Opavě, kožní oddělení v Opavě, oční lůžka v Karviné‑Ráji, ORL ve Frýdku‑Místku, akutní péči v Orlové a Bílovci a posledních 40 lůžek následné péče ve Vítkově. Tento záměr už dle očekávání vyvolal protitlak na dotčených místech – například na Radnici v Orlové, ve Vítkově a v Bílovci.

Určité obrysy začíná restrukturalizace lůžkového fondu nabírat i v Plzeňském kraji. Například klatovská nemocnice by mohla snížit počet svých akutních lůžek i o víc než osm desítek. V současné době má největší krajem vlastněná nemocnice tohoto regionu 372 akutních lůžek a 13 lůžek sociálních a následné péče. „Po dokončení novostavby monobloku nové nemocnice by se mohl při stěhování oddělení počet akutních lůžek snížit až na 286. Nemocnice by ale ráda současně získala navíc dalších 35 lůžek následné péče,“ řekl ředitel František Lešundák.

Opatrně se začíná o tomto citlivém tématu hovořit rovněž na severu Čech. Méně lůžek, především na očním oddělení a ORL – tak by měla v dohledné době vypadat například děčínská nemocnice. Výměnou za zrušená lůžka slibuje její zřizovatel, Krajská zdravotní a. s., vytvořit tzv. univerzální lůžkové místo společné pro několik oddělení. „Zatím je to pouze pracovní verze, takže momentálně nemůžeme říct, o kolik lůžek se přesně sníží kapacita děčínské nemocnice,“ říká náměstkyně pro zdravotní péči Anna Briestenská.

lon

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené