Přeskočit na obsah

Europoslanec prosazuje celoevropský screening kolorektálního karcinomu

Evropská komise publikovala minulý týden nová celoevropská Pravidla pro screening a diagnostiku kolorektálního karcinomu  - New EU Guidelines on Colorectal Cancer Screening and Diagnosis. V zemích Evropské unie by tak mělo v budoucnosti dojít k zavedení plošného screeningu zaměřeného na odhalování některých druhů nádorových onemocnění.

Přípravu tohoto záměru významně aktivoval a podpořil český europoslanec RNDr. Pavel Poc, jehož písemnou deklaraci – výzvu ke Komisi a členským státům EU z prosince loňského roku - podpořilo dalších 411 europoslanců.

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek jí následně předal Evropské komisi a členským státům EU.  Dr. Poc v deklaraci vyzval Komisi a členské státy, aby „v rámci EU podpořily kampaně ke zvýšení povědomí o aspektech životního stylu způsobujících karcinom tlustého střeva a konečníku, které by byly zaměřeny především na mladistvé a mladé dospělé“, „podpořily zavádění osvědčených postupů screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku“ a každé dva roky uveřejňovaly zprávy o dosaženém pokroku.

Dále navrhl, aby se v nadcházejících pracovních programech pro 7. rámcový program výzkumu a Programu EU pro veřejné zdraví stanovily jako priority šíření výsledků výzkumu a poznatků v oblasti screeningu karcinomu tlustého střeva a konečníku a zavedl plošný screening tohoto onemocnění v souladu se zásadami EU.


"Tento záměr přímo navazuje na naši výzvu k boji proti karcinomu tlustého střeva a konečníku, kterou loni v listopadu přijal Evropský parlament," uvádí dr. Poc s tím, že právě prohlášení číslo 68/2010 má být základem pro vytvoření nové celoevropské legislativy týkající se masivního posílení preventivních opatření ke snížení úmrtnosti na tento druh nádorového onemocnění.


Ročně jen v Evropě zemře na onkologická onemocnění cca 1,7 milionu lidí a další tři miliony nemocných přibudou; z toho více než 10 % tvoří právě pacienti s kolorektálním karcinomem. "Pokud jde o Českou republiku, jsou čísla doslova alarmující. Nejen že jsme na tom nejhůře z celé Evropy, ale máme bezkonkurenčně nejvyšší výskyt tohoto druhu karcinomu mezi všemi vyspělými státy světa," upozorňuje Poc (viz údaje Institutu biostatistiky a analýz Lékařské a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno na www.svod.cz).

Co je příčinou tak děsivých čísel? V první řadě prudce rostoucí obezita Čechů, stejně jako celkový nezdravý životní styl a špatné stravovací návyky. To vše navíc umocňuje vysoká konzumace alkoholu, zejména piva, a značné procento kuřáků.

"Nejde přitom o nijak zanedbatelná čísla. Jsme třetí nejtlustší v Evropě, a v zemích Evropské unie dokonce druzí," poukazuje Poc na fakt, že v roce 1988 u nás trpělo nadváhou kolem šestnácti procent mužů, zatímco o deset let později to bylo již třiadvacet procent. "Dnes už je obézní každý čtvrtý dospělý Čech a problémy s nadváhou má také přibližně 17 % dětí," zdůrazňuje Poc. Předpokládá se přitom, že jen snížení počtu obézních a omezení konzumace alkoholu by v celoevropském měřítku dokázalo zachránit značnou část z přibližně 200 000 lidí, kteří každoročně umírají právě na kolorektální karcinom. "Velkou roli by v tomto směru měla sehrát masivní podpora screeningových programů zaměřených na zachycení nádorů v co nejranějším stádiu, kdy je vysoká úspěšnost léčby a naopak minimální finanční náklady na její realizaci ve srovnání s pozdějšími stádii nemoci."

Pavel Poc v Bruselu představil několik základních opatření, která chce v rámci přijaté deklarace 68/2010 prosadit:

  • Plošná informační kampaň EU v oblasti životního stylu a faktorů přispívajících  ke vzniku kolorektálního karcinomu, jejímž cílem bude především mládež a dospělí v nižším až středním věku.
  • Zavádění screeningových programů kolorektálního karcinomu  osvědčenými postupy ve všech zemích EU a zveřejňování zprávy o dosahovaných pokrocích jednou za dva roky.
  • Podpora výzkumu kolorektálního karcinomu  a jeho zařazení jako jedné z priorit do Rámcového programu pro výzkum 7 a Programu EU v oblasti zdraví.

Ve středu 2. března proběhne v Evropském parlamentu konference poslanců a představitelů odborné veřejnosti s eurokomisařem pro zdraví a spotřebitelskou politiku Johnem Dallim o celoevropském boji proti kolorektálnímu karcinomu. Zúčastní se jí mj. prof. Reinhold Stockbrügger a prof. Col O´Morain z United Europe Gastroenterology Federation, zástupci institucí EU (včetně europoslanců ze skupiny “MEPs against cancer” a dalších), jakož i odborníci z řady evropských zemí včetně ČR. Tu bude zastupovat i jeden z pacientů, pan Pavel Sobotka, jehož snahou je prosadit, aby EU financovala Evropskou agenturu pro onkologický výzkum.

Jaroslav Hořejší, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené