Co pro vaši nemocnici znamenala akreditace?
* MUDr. Eduard Sohlich, MBA,
ředitel Nemocnice Hranice, a. s.
1) Kromě SAKCR jsme dělali i certifikaci ISO, ale částka vynaložená na SAKCR se pohybuje v řádech statisíců.
2) Z hlediska ekonomiky, tedy příjmové stránky, nám akreditace nepřinesla vůbec nic. Zdravotní pojišťovny tuto záležitost nebonifikují, byť samy volají po zvýšené kvalitě a sami jsme je o to dopisem žádali. Co se kvality péče a chodu nemocnice týká, jistě nám to přineslo zpřehlednění provozu - příliš neadministrujeme, řídíme se heslem "napiš, co chceš dělat, a toho se potom drž". Díky tomu máme v organizaci práce pořádek.
3) Základní procesy jsou řízené, opakovatelné a minimalizujeme možná pochybení a nedostatky v činnosti.
* Ing. Jan Mlčák, MBA,
ředitel Nemocnice Pelhřimov, p. o.
1) Co se samotných akreditací týká, existuje ceník od firem, které akreditace provádějí. Zbylé náklady se dají pohlídat, takže k žádnému plýtvání nedochází. Akreditace není v podstatě nic jiného než dodržování legislativních předpisů a nemocnice je povinna dodržovat legislativní předpisy. Takže pokud utrácím nějaké peníze za nákup či služby ve smyslu, že dodržuji legislativu České republiky, tak se rozhodně nejedná o zbytečné náklady.
2) Nepochybně jistotu, že nemocnice se chová v rámci všech zákonů a pravidel, které jsou určené. A to si myslím, že není málo.
3) Výhody nemá, ale měla by mít. Sám nevím o něčem, co by nás nějak zvýhodňovalo. Myslím si, že v tomto ohledu by měla zapracovat asociace nemocnic a podobné organizace. Ovšem opakuji, že my to neděláme kvůli penězům od pojišťoven - děláme to kvůli pacientům.
* JUDr. Jaroslav Vohnout,
ředitel Nemocnice Jindřichův Hradec, a. s.
1) V tuto chvíli to nejsem schopen říci - akreditace naší nemocnice proběhla v loňském roce - já přišel do vedení až letos na jaře a náklady na tento proces jsem se nezabýval. Beru to tak, že akreditaci máme, jsem za to velmi rád a nyní si budeme muset certifikát udržet.
2) A kreditace přinesla to, že jsme si ujasnili mnoho záležitostí, které jsou součástí oněch akreditačních povinností, jež nemocnice musí splňovat. Z hlediska kvality jsme se usadili na úrovni, kdy splňujeme akreditační kritéria. Jednotlivé procesy jsou dobře zmapované, jsou prověřené a fungují. Z hlediska toho, jak to v nemocnici objektivně funguje, se domnívám, že akreditace pomohla nemocnici dostat se na vyšší úroveň. Jiné výhody, třeba v oblasti ekonomické, ovšem nepociťujeme.
3) A kreditovaná nemocnice by dle mého názoru rozhodně měla pociťovat nějaké výhody - např. z hlediska pojišťoven. Samozřejmě akreditaci děláme v zájmu pacienta, ale náklady s tím spojené, náklady spojené se samotnými procesy - nikdo nebere v úvahu, že akreditované nemocnice fungují na vyšší úrovni než ty bez akreditace. Obecně se to nijak nezhodnocuje a myslím si, že je to chyba.
* Libuše Magnusková,
vedoucí úseku akreditace, Nemocnice Třinec, a. s.
1) A kreditovali jsme se v roce 2008 a v příštím roce budeme akreditovat znovu. Říci přesnou částku je velmi těžké - naše nemocnice využila akreditace k tomu, abychom celé zařízení dovybavili a vylepšili - např. na všechna oddělení přišly lůžkové vozíky, do hygienického režimu se investovalo mnoho prostředků, zavedla se jednotná zdravotnické dokumentace - zkrátka na každém oddělení jsme něco vylepšili.
2) Z pohledu manažera kvality můžu říct, že výhod přinesla spoustu, ale nevím, jak by na otázku reagovali řadoví pracovníci. Výhodou je určitě sjednocení různých systémů - vnitřní řídící dokumentace, vytvoření standardů ošetřovatelské a lékařské péče - je toho hodně.
3) Doposud bylo vše jen v rovině slibů, ale od minulého měsíce dostal pan ředitel příslib od Průmyslové pojišťovny, že jako akreditované pracoviště budeme finančně zvýhodněni. U jiných pojišťoven to zatím neprobíhá, doufáme však, že když jedna začne, ostatní se přidají.
* Prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.,
ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové
Proces akreditace představuje pro nemocnici jednoznačnou finanční zátěž. Před několika lety nám bylo řečeno, že akreditace je naprosto nezbytná, a úsilí nemocnice by mělo být zohledněno i ve finančním ohodnocení, což zatím nenastalo. Nemocnice, která akreditaci má, je jednoznačně znevýhodněna. Pro nás akreditace znamená kouli u nohy - museli jsme přijmout několik desítek dalších zaměstnanců a tento proces nás stál několik desítek milionů korun. Pro naši nemocnici jde o jednoznačné znevýhodnění. A to nemluvím o tom, že pro organizace, které akreditaci zajišťují, je to obrovský zlatý důl. Akreditace jednotlivých laboratorních procedur přijdou řádově na desítky až statisíce korun a musejí se stále obnovovat. Je otázka, kde by měla být ta správná hranice.
Vyšší úhrady akreditované nemocnice nespasí
O reakci na odpovědi ředitelů nemocnic požádala redakce Medical Tribune předsedu Sdružené akreditační komise (SAK o. p. s.) MUDr. Davida Marxe.
Standardy SAK nejsou preskriptivní - nevyžadují tedy explicitně žádné stavební změny, nákupy techniky či přijetí nových zaměstnanců. Většina požadavků akreditačních standardů je vázána na účinné dodržování národní legislativy (nejen v oblasti poskytování zdravotní péče, ale např.v oblasti stavebního bezpečí, evakuovatelnosti nemocnice, naplňování hygienických požadavků apod.). Pak je jistě možná situace, že nějaké zdravotnické zařízení, které doposud tyto požadavky nenaplňovalo, je v rámci akreditačního procesu naplnit musí - to však není nevýhoda akreditace, ale spíše její výhoda zvyšující bezpečí jak pacientů, tak personálu a managementu daného zařízení.
Akreditace či certifikace zdravotnického zařízení by měla být důvodem k jejímu zvýhodnění (ať už formou zvýšené úhrady nebo preference při uzavíraní smluv s plátci). A to nikoli proto, že ji "akreditace něco stála", ale především proto, že v systému založeném majoritně na veřejné úhradě by měl být zájem, aby zdravotnická zařízení byla motivována k zavádění systémového řízení kvality a bezpečí zdravotní péče.
V roce 2010 proběhlo jednání Spojené akreditační komise, MZ a zástupců pojišťoven. Výstupem byl obecně deklarovaný zájem plátců zohlednit při úhradě fakt, že je zařízení akreditováno či certifikováno (nejedná se o preferenci jediného systému). Vyjednání ekonomického zvýhodnění pro certifikaci/akreditaci však my sami nepovažujeme za samospasitelný systémový krok, vnímáme jej jako integrální součást jakékoli budoucí reformy systému.
Zdroj: Medical Tribune