Přeskočit na obsah

Lékaři budou dál platit desetitisíce za kurzy

„Jak probíhá cenotvorba kurzů IPVZ? Kurzy nejsou určovány trhem, ale de facto monopolem IPVZ. Příklad: Cena desetidenního povinného předatestačního kurzu je 10 tisíc Kč, počet účastníků 40. Kurzů je nespočet. Jsou tyto ceny podle ministerstva  přiměřené?“ ptá se mladý lékař.

Redakce požádala o náměstka pro léčebnou péči.

„Je to zcela nepřiměřená cena. Proto pan ministr vydal pokyn svým příspěvkovým organizacím, že mohou v rámci postgraduálního vzdělávání vybírat maximálně 350 korun na den a za měsíc 5000 Kč. To se týká také IPVZ, která je přímo řízenou organizací ministerstva,“  odpověděl náměstek Vavrouška během osobního rozhovoru - čtěte ZDE.

Redakce Medical Tribune se ještě zeptala, zda odpovědi správně rozumí: „A pokud bychom našli lékaře, po kterém chce IPVZ za kurz 10 tisíc korun?"

„Ať se obrátí na ministerstvo se stížností. Týká se to nejen kurzů IPVZ ale všech povinných předatestačních kurzů v rámci všech přímo řízených organizací ministerstva. A pokud by někdo chtěl po lékaři v předatestační přípravě za povinný kurz více než 350 Kč za den, porušil by tím nařízení ministerstva,“ říká MUDr. Vavroušek.

Původní výše kurzů

Na webu IPVZ jsou však nadále zveřejněny ceny kurzů na tento rok v původní výši - ZDE. Ceny většiny z nich se pohybují kolem 5000 -10 tisíc korun, v přepočtu nejméně tisícikoruna za den.

Redakce Medical Tribune proto vznesla dotaz na IPVZ, proč pokyn ministerstva institut nedodržuje.

„Tak, jak ministr zdravotnictví vyzval přímo řízené organizace k tomu, aby zregulovaly ceny specializační stáží, tak v rámci povinné části vzdělávacích  programů existuje pouze jedna jediná specializační stáž. Všechny ostatní jsou povinné teoretické kurzy. Vy se ptáte na něco, o čem nemáte ani ponětí,“ odpověděla MUDr. Andrea Vrbovská, náměstkyně IPVZ.

S tímto rozporem se proto redakce v pondělí obrátila znovu na ministerstvo zdravotnictví. A tentokrát dostala zcela opačnou informaci.

„Ministerstvo zdravotnictví opravdu vyzvalo své přímo řízené organizace k dodržování cenového stropu za povinnou stáž absolvovanou v rámci specializačního vzdělávání lékařů. Zdravotnická zařízení, která jsou přímo řízenými organizacemi ministerstva, tedy skutečně nesmějí překračovat maximální stanovenou částku povinné stáže 350 Kč/den a 5000 Kč/měsíc stáže,“ uvedl v písemné odpovědi mluvčí MZ Vlastimil Sršeň a dodal:

„Uvedené opatření se ovšem  týká  pouze povinných stáží uskutečňovaných při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy. Na teoretické kurzy a semináře, které jsou součástí všech vzdělávacích programů lékařských oborů a které zabezpečuje také IPVZ, se tento cenový strop nevztahuje. Vyšší cenu těchto kurzů řeší ministerstvo tím, že umožnilo dalším fyzickým i právnickým osobám se akreditovat  (a tím tyto kurzy fakticky provádět)i na tuto část vzdělávacího programu, a to zveřejněním Metodického návodu k postupu při podávání žádostí o udělení akreditace k uskutečňování ucelené části vzdělávacího programu. Při uvedeném rozhovoru tedy pravděpodobně došlo k drobnému nedorozumění a záměně stáží uskutečňovaných při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době s teoretickými kurzy, které jsou vedeny v odlišném režimu.“

Mladí lékaři: budeme jednat dál

Sdružení Mladí lékaři, kteří zastropování cen stáží iniciovali, jsou touto zprávou nepříjemně zaskočeni. "Přes IPVZ kurzy stojí stále mnohem více, některé tyto povinné kurzy lze absolvovat pouze přes IPVZ, tedy nelze si je přímo zařídit ve FN bez asistence IPVZ," říká MUDr. Martin Švestka z předsednictva Mladých lékařů.

Dle jeho vyjádření budou Mladí lékaři s ministerstvem vyjednávat o cenách předatestačního vzdělávání dál:

"IPVZ je dle svého statutu organizací zřizovanou a přímo řízenou MZ. Navíc je IPVZ t.č. jedinou organizací, poskytující tyto povinné  kurzy, které musí každý lékař v rámci předatestační přípravy absolvovat - má tedy monopolní postavení.   MZ je  z výše uvedeného plně kompetentní zregulovat nejen cenu stáží ve FN, ale též cenu povinných kurzů IPVZ tak, aby ceny kurzů odpovídaly reálným nákladům. A aby byl též jasný a transparentní mechanismus cenotvorby těchto kurzů. Nynější  nepřiměřeně vysoké ceny povinných kurzů IPVZ (což připustil v rozhovoru pro MT i náměstek MZ Dr. Vavroušek) jsou pro lékaře ve specializační přípravě neakceptovatelné a nadále neudržitelné," uvedl MUDr. Švestka

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Má zastropování ceny stáží nějaký smysl, pokud ceny kurzů regulovány nejsou?

Kolik korun vybralo IPVZ v roce 2010 na kurzech pořádaných pro lékaře v předatestační přípravě?

Kolik korun z těchto prostředků zůstalo organizátorovi akce - IPVZ?

Jak cenotvorba těchto kurzů probíhá? Kdo určuje cenotvorbu kurzů? Na základě jakých faktorů jsou určeny právě tyto ceny?

Budeme zjišťovat pro čtenáře Medical Tribune v dalších dnech.

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…