Přeskočit na obsah

Nový náměstek čeká na výsledek auditu po Hellerové

Ve druhé části rozhovoru odpovídá náměstek MZ pro léčebnou péči MUDr. Vítězslav Vavroušek na dotazy čtenářů Medical Tribune ohledně specializačního vzdělávání, nákladů na povinné předatestační kurzy. Vyjadřuje také svůj názor na práci své předchůdkyně Markéty Hellerové. První díl rozhovoru ohledně personální krize v nemocnicích a hustoty nemocnic v ČR čtěte v článku - Lékaři si musí vybrat - méně práce nebo více peněz.

Čtenáře MT zajímá, proč ministerstvo trvá na převedení specializační vzdělávání na sedm lékařských fakult, když předtím stačila jedna instituce - IPVZ, to systém řádně prodraží?

Řádově asi ne. Takto to nikdo nespočítal. Pravděpodobně to může znamenat v prvotní fázi určité navýšení investic než se zaběhnou nové softwarové systémy, ale na druhou stranu se jinde ušetří. Peníze, které šly do jednoho místa, se nyní rozdělí na více míst. Fakulty si představují, že to bude pro ně zajímavé finančně. Je pravda, že ji to trochu cashflow zlepší, ale ono těch peněz bude přiměřeně. Vyšší náklady budou vykoupeny větším prospěchem. Peníze, které šly do IPVZ, ty se budou alokovat ve fakultách.

Další čtenářka se vás ptá: „Hodlá ministerstvo už konečně odstranit diskriminaci lékařek - matek na mateřské dovolené, které kvůli různým lhůtám (např. omezená platnost stáže či kurzu na 2 roky) nemohou dokončit vzdělávání v systému, v kterém ho začaly? Já např. mám I. atestaci a 4 roky praxe, ovšem kvůli MD jsem si nestihla doplnit praxi na 5 let, takže jsem nedostala licenci. Pokud budu chtít nyní specializovanou způsobilost, musím dělat atestaci znovu + platit si chybějící stáž na klinice (nyní 12 měsíců). Je to pravda?“

Pokud byla lékařka nerezidenční, je chráněna zákoníkem práce a na mateřské může být tak dlouho, jak chce. V každém případě se mi ten postup nezdá dost jasný. Pokud má tazatelka zájem, ať se na mě obrátí, určitě to vyřešíme.

Další dotaz směřuje na činnost IPVZ. Čtenáři se zdá tato organizace zbytečná a cenami kurzů, které nejsou určovány trhem, ale de facto monopolem IPVZ, vykořisťuje lékaře před atestací. Příklad: Cena desetidenního povinného předatestačního kurzu je 10 tisíc Kč, počet účastníků 40. Tedy 400 tisíc  pro IPVZ. Kurzů je nespočet. Můžete zveřejnit, jak probíhá cenotvorba kurzů IPVZ?

Je to zcela nepřiměřená cena. Proto pan ministr vydal pokyn svým příspěvkovým organizacím, že mohou v rámci postgraduálního vzdělávání vybírat maximálně 350 korun na den a za měsíc 5000 Kč. To se týká také IPVZ, která je přímo řízenou organizací ministerstva.

Takže pokud bychom našli lékaře, po kterém chce IPVZ za kurz 10 tisíc korun…

Ať se obrátí na ministerstvo se stížností. Týká se to nejen kurzů IPVZ ale všech povinných předatestačních kurzů v rámci všech přímo řízených organizací ministerstva. A pokud by někdo chtěl po lékaři v předatestační přípravě za povinný kurz více než 350 Kč za den, porušil by tím nařízení ministerstva.

Odbornou veřejnost také velmi zajímá, jak dopadl interní audit po vaší předchůdkyni Markétě Hellerové. Domníváte, že její práce byla pro naše zdravotnictví v něčem přínosná, zda jste byl s výsledky její práce spokojen?

Já jsem se s náměstkyní Hellerovou minul, já jsem se zde s ním fyzicky nesetkal. Mohu ale říci, že na tomto místě celá řada problémů zůstala stát. Máme obrovské zpoždění. Řešíme věci, které měly být dávno vyřešené. Například legislativní věci, konkrétně malé novely o specializačním vzdělávání, to jsou věci, které byly již dávno probrány na celém vedení a tady to trochu zamrzlo. Musím uznat, že jsem se setkal s poměrně velkou nevolí především akademické obce z hlediska hodnocení aktivit za předchozí náměstkyně a já sám jsem narazil na určité zmrazení této činnosti.

Co konkrétně kontroluje onen interní audit po Markétě Hellerové?

Proběhl vnitřní audit, v tuto chvíli by měl být na cestě k panu ministrovi, teprve poté se s ním seznámím já. Šlo o vnitřní audit na smlouvy hospodářského charakteru.

Zkoumal také smysluplnost outsourcovaných smluv ministerstva, jejichž užitečnost je minimálně sporná?

Neznám přesně zadání toho auditu, ale mám zato, že je potřeba zjistit, zda všechny smlouvy odpovídají platným zákonům. Zda proběhla výběrová řízení tak, jak měla.

A v jaké oblasti?

V hospodářské oblasti, tam kde se jedná o toky peněz. Tam, kde se jednalo o vyšší částky. Je již hotový, já jen neznám výsledek. Já mohu pouze obecně říci, že některé věci se za mě dít nebudou. Mým úkolem je zlepšit úroveň komunikace mezi ministerstvem a především akademickým stavem. Komunikace i s jinými skupinami ve zdravotnictví nebyla úplně nejlepší. Ale že bych měl v šuplíku paragrafy trestního zákoníku, to nikoliv.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.