Ministerstvo se pochválilo. Kritické dotazy novinářky vystřihlo
Přinášíme autentický přepis dotazů Medical Tribune během středeční tiskové konference na ministerstvu zdravontictví nazvané "Bilance zásadních kroků ministerstva za uplynulé období". Pasáž s kritickými dotazy byla jako jediná vystřižena z oficiálního videozáznamu MZ z této konference. Videozáznam najdete ZDE
Ráda bych se zeptala na několik dotazů, které jsem na ministerstvo zdravotnictví posílala v březnu a během celých tří měsíců jsem na ně nedostala odpověď. Kontrolní výbor poslanecké sněmovny již před rokem žádal MZ o zadávací dokumentaci týkající se nákupů přístrojové techniky do speciláních center ve FN Plzeň, FN Ostrava, ve FN Královské Vinohrady v Praze, v Krajské nemocnici Liberec a dalších centrech. Ministerstvo tyto informace kontrolnímu výboru nepředalo - proč? (Zprávu kontrolního výboru najdete zde)
Odpovídá Zdeněk Kabátek, ředitel přímo řízených organizací ministerstva.
Nepamatuji si, že by takové požadavky ze strany parlamentu byly. Tyto informace jsou na základě zákona o veřejných zakázkách řekněme důvěrné.
Takže veřejnost nemá možnost nahlédnout do dokumentů, ze kterých by si ověřila, zda kvalifikační kritéria nezvýhodňují jednu konkrétní firmu?
Uchazeči mají možnost vyžádat si zadávací dokumentaci, informace o vítězném uchazeči a o ceně, která byla vysoutěžena.
Dělalo ministerstvo porovnání cen přístrojů, které nabízejí přímí výrobci, s cenami přístrojů pořízených přes kompletátorské firmy?
Ministerstvo financí provedlo audit hospodaření peněz z evropských fondů a neshledalo zde žádné pochybnosti.
Otázka ale zněla, zda ministerstvo zdravotnictví provedlo porovnání cen přístrojů od jednotlivých výrobců.
Ministerstvo zdravotnictví se v oblasti investic řídí takzvanými obvyklými cenami a často jsou z naší strany tyto ceny snižovány. U 40 procent případů nákupů přístrojů do specializovaných center se ministerstvu podařilo cenu snížit.
Takže podle vašeho názoru bylo vybavení onkocenter a kardiocenter pořízeno za nejlevnější možné ceny.
Nevím, zda se to tak dá úplně říci. Ale použili jsme všechna možná opatření pro to, abychom dosáhli maximálních nejnižších cen.
Ale veřejnost si nemůže ověřit, zda je to pravda, protože nemá přístup ke kvalifikačním kritériím zadávací dokumentace.
Na centrální adrese si veřejnost může nakliknout na konkrétní zakázku a ověřit si, kdo dodával do nemocnice a za kolik.
Takže když nám nemocnice nechtějí nechat nahlédnout do zadávací dokumentace, porušují zákon o přístupu k informacím nebo ne?
Jestliže zákon o zadávání veřejných zakázkách definuje, že protokoly z jednání hodnotící komise jsou důvěrné, že členové hodnotící komise podepisují důvěrnost, tak není možné, aby někdo z veřejnosti je vyžadoval.
Co je důvěrné na zadávacích kritériích u konkrétních veřejných zakázek?
Ty si můžete kdykoliv vyžádat.
Konkrétně například Fakultní nemocnice Plzeň nám tyto dokumentace odmítly dát, protože je to tajná věc a další fakultní nemocnice nám na náš dotaz dosud neodpověděly.
Do odpovědí vstupuje někdejší náměstek ministryně Marek Šnajdr:
Nechápu, proč se ptáte právě fakultních nemocnic a neptáte se například nemocnic krajských, které mají stejné podmínky. Vy jste banalizovala naše informace o kontrole z ministerstva financí a já vás ujišťuji, že každý projekt z veřejných peněz je posuzován podle ceny obvyklé. Ta kontrola nakládání prostředků z veřejných peněz je přísnější než při zadávání jiných zakázek. A všechny testy nákupů prostředků z evropských fondů prošly bez jakéhokoliv smítka pochybení.
Zasahuje tiskový mluvčí Vlastimil Sršeň: Jako bych tu slyšel mluvit bývalého poslance pana Hovorku ústy paní redaktorky. Toto téma už opusťme a poprosím o dotazy dalších novinářů.
Redakce Medical Tribune oslovila všechny uvedené státem řízené nemocnice s žádostí o nahlédnutí do zadávací dokumentace. Odpovědi jednoltivých nemocnic přineseme v následujících dnech.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz