Přeskočit na obsah

Jak jsou lékaři placeni oproti srovnatelným profesím?

POLICISTÉ

Odpovídá JUDr. Milan Štěpánek,
předseda Nezávislého odborového svazu

Policie České republiky. Průměrný a nástupní plat Loni činil průměrný služební příjem u Policie České republiky zhruba 33 300 Kč hrubého, v roce 2010 je pokles o zhruba 800 korun. Údaj je však poněkud zavádějící, průměr je výrazně zvyšován služebním příjmem ve vyšších tarifních třídách. Do průměrného platu jsou započítané přesčasové služby, které se zvlášť neproplácejí. Nástupní služební příjem policisty je okolo 19 000 Kč hrubého.

Rizikové příplatky
Služební příjem příslušníka bezpečnostního sboru tvoří základní tarif, příplatek za vedení (pouze u vedoucích služebních funkcionářů), zvláštní (tzv. rizikový) příplatek, osobní příplatek (nenároková složka příjmu) a odměna (na odměny za současné situace nejsou prostředky). Základní tarif se zvyšuje o 10 % příslušníkovi, který vykonává službu ve dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém režimu služby. Práce přesčas Příslušníkům bezpečnostních sborů nejsou poskytovány příplatky na noční službu ani službu ve svátek, rovněž nejsou propláceny přesčasy do limitu 150 hodin ročně. Není však výjimkou, že někteří policisté slouží více než 150 neplacených přesčasových hodin - takže mají jeden měsíc služby navíc. Tyto disproporce nebyly přes námi podniknuté kroky dosud odstraněny, novela zákona o služebním poměru dosud nebyla projednána a není naděje, že se tak v brzké době stane.

Benefity
Benefity jsou odlišné podle jednotlivých krajských ředitelství. Většinou se jedná o příspěvky na stravování, které ovšem v posledních letech poklesly (raritou je např. stravenka v hodnotě 20 Kč). Možné jsou ještě příspěvky na rekreaci a na penzijní připojištění.

Doživotní renta
Nárok na výsluhový příspěvek má policista, jenž vykonával službu alespoň po dobu 15 let, pokud neporušil zákonné podmínky, které její poskytnutí vylučují. Základní výměra výsluhového příspěvku činí za 15 let služby 20 % měsíčního příjmu. Po každém dalším odslouženém roce výše této renty roste. Po třiceti letech služby má policista nárok na 50 % jeho příjmu (dále se nezvyšuje). Procentuální výpočet není odvislý od zařazení na služebním místě.

Boj o platy
Poslední akcí byla snaha o zachování platů pro všechny zaměstnance státní sféry v letošním roce na úrovni loňského roku. Nyní aktuálně dochází na velké části krajských ředitelství ke snižování služebních příjmů cestou úpravy zvláštního příplatku. Důvodem jsou nedostatečné finanční prostředky oproti roku 2009. V tomto směru vedeme jednání s jednotlivými představiteli vedení krajských ředitelství. Nyní doplácíme na to, že se podařil nábor nových policistů, neboť kvůli úsporným opatřením nejsou prostředky na jejich finanční pokrytí. Lze tedy předpokládat další restrikce.

 

SOUDCI

Odpovídá JUDr. Tomáš Lichovník,
prezident Unie soudců

Vloni byl průměrný plat soudců 84 169 korun. Letos došlo k jeho výraznému snížení na 69 892 korun.

Nástupní plat soudců
Hrubý nástupní plat soudce je 50 100 Kč měsíčně. Jako u všech soudců je stejný již tři roky, protože od 1. 1. 2008 máme zcela zmrazené platy.

Příplatky
Soudci nemají žádné příplatky. Mají pevný plat a k tomu paušální částku náhrad na literaturu a reprezentaci, která dnes činí 3 200 korun. Je to nezdaněná náhrada. Přesčasy Soudci nemají žádný limit na přesčasy a nejsou jim propláceny. Výjimkou je pouze práce v noci a v den pracovního klidu. Tedy nejčastěji úkony související s braním do vazby či s rozhodováním o předběžných opatřeních - bezprizorní děti, domácí násilí.

Důchody soudců
Soudci nemají nárok na žádné výslužné. Do důchodu odcházejí s druhým nejhorším důchodem v Evropě, hned po Albánii. Je to v průměru 17 % posledního příjmu. Nejblíže jsou nám Maďaři s 32 procenty, ostatní mají 50 a více procent.

Boj o platy
Nechceme žádné zvýšení ani úpravy platů. Bude nám stačit, když do "platového" zákona nebude každý či každý druhý rok zasahováno. Nechceme nic jiného než předvídatelný a jistý příjem. Za 15 let účinnosti byl platový zákon jedenáctkrát změněn a vždy v neprospěch soudců. Soudci jsou navíc omezeni ve své výdělečné činnosti. Nabízí se srovnání se zdravotnictvím. Soukromí právníci mají výrazně vyšší příjmy než soudci. Jedním z motivů pro práci soudce však může být jistota. Na rozdíl od lékařů však soudce (lékař v nemocnici) nemůže provozovat advokátní kancelář (soukromou praxi). Soudce podnikat nesmí.

 

HASIČI

Odpovídá Zdeněk J. Oberreiter,
předseda Odborového svazu hasičů

Průměrný plat hasiče
Hasiči mají v tomto roce průměrný plat 33 895 korun. Zahrnuje nepřetržitý směnný provoz po dobu 24 hodin, obsluhy operačních středisek ve dvanáctihodinové službě, denní příslužby. Příplatky za svátek, noc, směnnost, dělenou službu hasiči nepobírají, jsou součástí tarifu.

Dokončení na str. A3

Nástupní plat hasiče
Nástupní plat činí zhruba 20 000 korun.

Příplatky
Pouze za vedení pro omezený počet příslušníků, osobní za trvale dobré pracovní výsledky a omezený počet příslušníků pobírá příplatky za riziko. Všichni hasiči v ČR jsou paradoxně v nižší skupině rizika (s rozpětím 1 000 až 4 000 korun) oproti policistům v přímém výkonu služby, kteří jsou zařazeni do vyšší skupiny rizika s příplatkem 1 000 až 6 000 korun.

Limity počtu hodin přesčasové práce
Limit práce přesčas neexistuje, výkonný hasič stráví měsíčně bez přesčasů na pracovišti 240 až 264 hodin - tedy 10 či 11 směn včetně pracovní pohotovosti na pracovišti.

Benefity
Jediným benefitem je poskytnutí stravy (stravenky), většinou v hodnotě 60 korun.

Výslužné
Příslušník, který odejde minimálně po šesti letech, má nárok na odchodné ve výši dvojnásobku až šestinásobku hrubého služebního příjmu. Po 15 letech služby má nárok na výsluhový příspěvek ve výši 20 % hrubého služebního příjmu, zvyšující se postupně podle počtu odsloužených let na odchodné až ve výši 50 % hrubého služebního příjmu, jehož dosahuje po 30 letech služby u Hasičského záchranného sboru.

Boj o platy
Schválením státního rozpočtu na r. 2010 ve výši r. 2009 hasiči "přišli" zhruba o 600 Kč/měsíc. Navýšení se nechystá určitě a podle prvních slov vyjednavačům nové trojkoalice se chystá snížení prostředků na platy zaměstnancům organizací napojených na státní rozpočet o 10 % a podle programu TOP 09 chystá tato strana mimo jiné návrh na zdanění výsluhových náležitostí.

 

PILOTI

 

Odpovídá Hana Hejsková,
tisková mluvčí Českých aerolinií

Průměrný plat
Piloti mají tarifní platy, které upravují kolektivní smlouvy. Průměrný plat pilota se pohybuje kolem 212 000 korun měsíčně. Služebně nejstarší a ti, co létají na dálkových linkách, berou přes 300 000 korun za měsíc.

Pracovní doba
V případě pracovní doby pilota je třeba rozlišovat vlastní blokohodiny (čistý čas létání) a hodiny ve službě (pracovní doba).

Pokud se budeme držet čistého času létání - blokohodin -, nesmějí tyto hodiny přesáhnout 100 hodin v průběhu 28 kalendářních dnů po sobě jdoucích, 57 hodin za 14 dní po sobě jdoucích anebo například 11 hodin nepřetržité blokové doby v období 24 hodin po sobě následujících.

Benefity
Vedle stálého příjmu si tzv. létající personál může přičíst řadu zaměstnaneckých benefitů. Jde o zaměstnanecké letenky pro soukromé cesty, příspěvek na penzijní připojištění, slevy 10 % v knihkupectví, hračkářství, na obuv, elektroniku, dále jsou to zvýhodněné vstupy do fitness center, slevy do některých školských zařízení pro děti. Piloti mohou také využívat různých slev na ubytování v hotelích, restauracích či lékárnách, pojištění proti ztrátě způsobilosti k výkonu povolání pilot nebo palubní průvodčí. Nad rámec zákona ČSA poskytují létajícímu personálu také úrazové pojištění.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené