Přeskočit na obsah

Pojišťovnám docházejí peníze na zdravotní péči

Po dvou letech odolávání dorazí na konci letoška ekonomická krize naplno i do českého zdravotnictví. A její dopad bude pravděpodobně hodně tvrdý.

VZP i některým menším pojišťovnám totiž na přelomu letošního a příštího roku dojdou miliardové přebytky, které našetřily během posledních tří let, a pokud se nic nezmění, začnou se kvůli vysokým nákladům na zdravotní péči a nižšímu výběru pojištění propadat do dluhů.

Pro pacienty to znamená, že už během jara 2011 může dojít k podobnému omezování zdravotní péče jako v letech 2005 a 2006. Tehdy nemocnice odkládaly plánované operace, lidé nedostávali léky, které potřebovali, a centra specializované péče odmítala léčit drahé pacienty.

Delší čekání na operaci


Podle zprávy o stavu zdravotního pojištění, kterou nedávno schválila vláda, jen letos pojišťovny vyberou o osm miliard korun méně, než za zdravotní péči utratí. A příští rok to nebude lepší.

"Pokud se nic nezmění, bude to opravdu velký problém. Pojišťovny začnou zpožďovat platby nemocnicím i soukromým lékařům a těm nezbude nic jiného než omezit zdravotní péči pro pacienty," varuje už dnes prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Šéfové zdravotních pojišťoven jsou o něco optimističtější, i oni ale připouštějí, že příští rok půjde kvůli krizi na zdravotní péči méně peněz než letos. "Pokud se příjmy pojišťoven nezlepší, budeme chtít, aby pojišťovny platily za péči o něco méně než v roce 2010," říká viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera.

"Může se stát, že některé operace se nebudou dělat všude, což může prodloužit čekací doby. Budeme se ale snažit o další úspory, aby pacienti dostali stejně kvalitní péči jako letos," doplňuje šéf Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.

VZP, která ve svém vlastním pojistném plánu připouští, že už na přelomu letoška a příštího roku může některým soukromým lékařům a nemocnicím platit se zpožděním, se včera ke své finanční situaci nevyjádřila.

"Jednou z možností je, že nebudeme platit faktury za 30, ale za 60 dní. Tím se dá ten schodek smáznout na celý rok," řekl už dříve HN šéf VZP Pavel Horák.

Janota: Další peníze nemám


Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková proto kvůli hrozící krizi ve zdravotnictví velmi brzy navrhne na rok 2011 zvýšení zdravotního pojištění, které stát platí za děti, důchodce, nezaměstnané či další státní pojištěnce, o dvě až tři miliardy ročně.

"Návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce předložím do konce června. Je to moje priorita," řekla včera HN Jurásková.

Ministrovi financí Eduardu Janotovi, který před dvěma týdny upozornil, že příští rok bude muset stát v rozpočtu ušetřit 60 miliard, aby plnil své vlastní sliby Evropské unii, se plán Juráskové nelíbí.

"V rozpočtu, který na rok 2011 dělám, s navyšováním plateb státu nepočítám," říká Janota. Vláda rozhodne o návrhu Juráskové během příštích tří týdnů.

 

HN, Petr Vašek

17 miliard

Zdravotní pojišťovny během let 2009 a 2010 rozpustí rezervy za 17 miliard korun. VZP nebo Vojenské zdravotní pojišťovně letos rezervy dojdou.

=> Hrozí, že nemocnice prodlouží čekací doby na operace.

8 miliard

korun bude v letošním roce schodek systému zdravotního pojištění. Pojišťovny vyberou 212 miliard, vydají ale 220 miliard.

=> Hrozí, že lékaři nedostanou přidáno a budou dál odcházet do zahraničí.

až 3 miliardy

korun navrhuje do zdravotnictví ze státního rozpočtu přidat ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…