Přeskočit na obsah

Německé sestry se na rozdíl od Česka registrovat nemusí

"Sestra, která  má ukončené své odborné vzdělání, nemusí  nutně navštěvovat žádné vzdělávací kurzy, pokud tak sama nechce, a to až do svého odchodu do důchodu. Přitom pracuje samostatně a nehrozí jí kvůli tomu sestup na nižší pozice, kde by pracovala pod odborným dohledem," potvrdila pro Medical Tribune Johanna Knüppelová (foto), mluvčí německé asociace zdravotních sester (Deutscher Berufsverband für Pflegeberufe - Bundesverband e.V.)

Podle ní certifikát (licence) opravňující k povolání zdravotní sestry je platný po celou dobu kariéry sestry a každá sestra po zapracování již trvale pracuje samostatně. "V současné době sice v Německu začíná jistý typ dobrovolných registrací, ale využívá toho méně než 3 % německých sester," podotkla Knüppelová.  

Německý vzdělávací  systém určený pro zdravotní sestry je dvoustupňový, přičemž vyšší odborné vzdělání podobně  jako v Česku vede k titulu Bc. Postrádá však akademické stadium (VŠ) a sestry nezískávají titul Mgr. jak je tomu v Česku.

"Existuje u nás možnost získat akademické vzdělání, tyto sestry by však rovněž obdržely titul Bc. Jde ale zatím jen o pilotní projekty," poznamenala Knüppelová.


Celoživotní  vzdělávání si sestry platí  ze svého


Studium nutné pro výkon povolání zdravotní sestry je v Německu tříleté.  Toto studium je financováno ze zdravotního pojišťovacího systému.

Pokud se chtějí sestry dále vzdělávat, platí to již ze svého. "V některých případech mohou žádat o stipendium - existují různé stipendijní programy - nebo o příspěvek od státu," uvedla Knüppelová.

Německá asociace sester rovněž pořádá množství kursů a vzdělávacích programů, které jsou cenově zvýhodněny pro členy asociace.

V některých případech platí náklady na vzdělávání zaměstnavatel, a to buď v plné výši nebo aspoň částečně. Sestra se však musí zavázat, že aspoň po tři roky bude u svého zaměstnavatele pracovat.

Některé kursy jsou pořádány přímo zaměstnavateli - jde například o školení  v oblasti urgentní medicíny nebo požárních krizových plánů apod.

V Německu v ošetřovatelské  péči kromě sester působí i různé typy asistentů  sester s nižším i vyšším vzděláním. Asistentka pracuje pod odborným dohledem sestry.

"Existují různé  druhy specializací, dalšího vzdělávání, školení vyšších úrovní atd., kursy při vysokých školách a universitách. Manažerky v ošetřovatelské péči, pedagogové  i vědci v oboru ošetřovatelství získávají nyní stále častěji i "Master Degree" a rostoucí počet z nich získává i doktorát," uvedla Knüppelová.


Specializační  programy většinou ve volném  čase

Sestry se tohoto vzdělávání  účastní dobrovolně, aby se specializovaly nebo aby získaly nové profesní znalosti. Ve většině případů  si sestra musí za tyto kurzy sama zaplatit a musí je absolvovat  ve svém volném čase.

"Němečtí zaměstnavatelé  nejsou příliš ochotni platit za vzdělání svých zaměstnanců," připustila Knüppelová.

Ale i německá sesterská  asociace považuje za nutné pozvednout vzdělávání sester na vyšší úroveň. "V německém systému lékařské péče tradičně dominují doktoři a to není dlouhodobě udržitelné," míní Knüppelová. Podle ní i v Německu by mohl být v budoucnu zaveden určitý systém registrací podobně jako v jiných evropských státech.

Jan Činčura, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…