Oseltamivir a vznik mánie
Trojice vědců v Hongkongu v Číně (v čele Lily N. L. Ho) zaregistrovala vůbec poprvé případ mánie po oseltamiviru v souvislosti s léčbou tzv. prasečí chřipky. Jejich sdělení publikoval lékařský časopis American Journal of Psychiatry ve svém březnovém čísle.
Virus chřipky A (H1N1) je nyní pandemický a existuje obava z dalšího rozšíření této infekce po celém světě. Antivirotikum oseltamivir je považováno za účinnou léčbu chřipkové infekce se zvyšujícím se globálním užíváním. Nicméně se objevily zprávy o neuropsychiatrických příhodách spojených s tímto lékem, hlavně v Japonsku (včetně případů sebevražd).
Autoři představují případ mánie spojený s užíváním oseltamiviru u laboratorně prokázané chřipky typu H1N1 a u 18leté pacientky čínského původu. Těšila se dobrému tělesnému zdraví, nepila alkohol a neužívala návykové látky (ověřeno toxikologickým vyšetřením moči), v osobní anamnéze neměla duševní chorobu, ale v rodinné anamnéze se vyskytla bipolární afektivní porucha.
Pacientce byl předepsán oseltamivir 75 mg 2× denně na pět dní. Už po prvním dnu léčby se objevila mánie, jejíž příznaky neodezněly ani po 30 dnech od přerušení léčby oseltamivirem a navzdory léčbě vyššími dávkami risperidonu a valproátu. Od té doby, co se předepisování oseltamiviru stalo velmi rozšířeným, autoři doporučují klinikům mít na paměti tento možný vedlejší účinek a provést pozorné sledování duševního stavu každého pacienta, obzvláště s pozitivní rodinnou a osobní anamnézou, pokud jde o výskyt duševní choroby.
Zdroj: Medical Tribune