Přeskočit na obsah

OBRAZEM: Unie pacientů ČR ocenila medicínské autority

Ve čtvrtek večer osmého dubna nepatřilo jeviště Nové scény Národního divadla v Praze hercům, ale lékařům.

Nedával se žádný ochotnický  kousek, konalo se zde slavnostní vyhlášení druhého ročníku ankety Lékař roku, tentokrát pro rok 2009, organizované občanským sdružením Unie pacientů ČR, a vítězům tleskali kolegové a hosté, kteří tak či onak mají co do činění s výkonem lékařského povolání.

MUDr. Yvona Kotroušová, soukromá praktická lékařka pro dospělé v jihočeské BlatnéCílem organizátorů  ankety „Lékař roku“ je zvýšit prestiž lékařského povolání a zároveň dát pacientům i odborné veřejnosti možnost ocenit nejen odborné, ale i lidské kvality těch, kteří pečují o jejich zdraví.

„Anketa má posilovat dialog mezi lékaři a pacienty a zlepšit jejich spolupráci a komunikaci, v odborné části si pak klade za cíl vyzdvihnout zejména výjimečné lékařské počiny jak z hlediska odbornosti, tak i z hlediska humanity,“ říká Jiří Hlaveš, předseda Unie pacientů ČR.

V hledáčku hodnotitelů byly také významné vědecké a výzkumné počiny a osobnosti, jež svým celoživotním přínosem přispěly k rozvoji a kultivaci medicíny.

Ceníme si, že Medical Tribune jako největší odborné zdravotnické nakladatelství v ČR mohla předat jednu z odborných cen ankety – Jesseniovu cenu pro lékaře s největším přínosem pro pokrok v medicíně.

Jejím laureátem se stal doc. MUDr. Jan Zuna, Ph.D. z Laboratoře molekulární genetiky a Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN v Motole, kterému cenu předal MUDr. Tomáš Novotný, šéfredaktor MT.

 doc. MUDr. Jan ZunaVlastní anketa Lékař roku 2009 byla rozdělena na dvě části.

Samotní pacienti mohli rozhodnout o laureátech v kategoriích praktický lékař, lékař lůžkového zařízení a lékař specialista.

Kromě pacientů pak o svých favoritech hlasovali i odborníci.

Komise sestavená z odborníků pod hlavičkou Unie pacientů ČR vybírala lékaře, které nominovaly různé odborné a zájmové organizace, do tří kategorií.

Nominace na Jesseniovu cenu – lékaře s největším přínosem pro pokrok v medicíně – podávaly vědecké rady lékařských fakult a Akademie věd ČR.

Návrhy na Hippokratovu cenu lékaře, jenž prokázal nebo vykonal čin nebo činy lidskosti – podávaly MZ ČR, UNICEF ČR a WHO ČR. Laureátem poslední odborné ceny je Lékař s celoživotním přínosem v medicíně.

Téměř čtyřicet tisíc pacientských hlasů – počet, který svou výší překvapil i samotné organizátory ankety – rozhodlo, že vítězem v hlavní kategorii, praktičtí lékaři, lékaři pro děti a dorost, rodinní lékaři, se stala MUDr. Yvona Kotroušová, soukromá praktická lékařka pro dospělé v jihočeské Blatné a externí výjezdová lékařka rychlé lékařské pomoci Záchranné služby Jihočeského kraje.

MUDr. Mojmír Mrva. Dalšími oceněnými se stali prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM (v kategorii lékaři nemocnic, léčebných ústavů a v lůžkových odděleních), a doc. MUDr. Stanislav Czudek, CSc., onkochirurg, přednosta chirurgického oddělení Mendelova onkologického centra Nový Jičín (v kategorii lékaři všech odborných ambulancí).

Hippokratovu cenu převzal MUDr. Mojmír Mrva, vojenský chirurg, jeden ze zakladatelů českých polních nemocnic z Vojenské nemocnice Brno.

O ocenění za celoživotní přínos v medicíně získal MUDr. Josef Nováček, emeritní primář dětského oddělení nemocnice Třebíč, dlouholetý člen Českého a Slovenského výboru UNICEF, jenž mimo jiné působil za bosenské války v Mostaru a Blagaji.

MUDr. Josef Nováček, emeritní primář dětského oddělení nemocnice TřebíčNa závěr večera převzali zvláštní ocenění Unie pacientů ČR zástupci programu MEDEVAC. Tento program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, děti, jimž není možné zajistit léčbu v místních podmínkách.

Program MEDEVAC (z anglického Medical Evacuation) je realizován ministerstvem vnitra v úzké spolupráci s resorty ministerstev obrany a zdravotnictví.

„Věříme, že podobné projekty, jako je náš český MEDEVAC, vzniknou i v dalších zemích s tak dobrou úrovní zdravotní péče, jakou máme u nás. Doufám, že i toto ocenění přispěje k co největšímu rozšíření pocitu sounáležitosti s těmi, kteří to potřebují. Právě tato sounáležitost byla příčinou toho, že navzdory přírodě žije dnes na světě o 130 dětí s původně se životem neslučitelnou srdeční vadou více, než by tomu bylo bez této humanitární pomoci,“ poděkoval za celý tým, který se na projektu MEDEVAC podílel, PhDr. Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR.

(ton), www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené