Přeskočit na obsah

45 milionů Kč za registrace nelékařů. Kam přijdou?

Eva Wagnerová, která pracuje jako staniční sestra na transplantační JIP v Brně, se dopisem obrátila na ministryni zdravotnictví. Nelékaři v něm žádají, aby poplatek za registraci byl snížen a stanoven jako jednorázový, aby byly upraveny poplatky za vzdělávací akce a upraven celý systém  celoživotního vzdělávání. Medical Tribune přináší zkrácenou verzi dopisu určenému ministryni zdravotnictví.

Vážená paní ministryně,

nevím, která další profese se může pyšnit tou výsadou, že si za svůj titul píše „registrovaná“. Vím, že to ukládá zákon 96/2004 Sb., který upravuje podmínky získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských povolání a k výkonu činnosti souvisejících s poskytováním zdravotní péče. Zároveň upravuje podmínky celoživotního vzdělávání.

Aby sestra získala titul registrovaná, je povinna doložit příslušné doklady, výpis z rejstříku trestů a zaplatit poplatek 500 Kč.

Když loni kolegyně z Opavy napsaly petici a nasbíralo se 9 000 podpisů, Ministerstvo zdravotnictví uznalo, že je to 10% zdravotnických pracovníků. Je nás tedy 90 000.

90 000 x 500 Kč = 45 milionů Kč. Ty peníze přijdou do státní správy.

Pokud si sestra, i třeba s 30 lety praxe, nebo s titulem Bc. nebo Mgr. nepožádá o prodloužení registrace, stává se od dalšího dne sestrou pod dohledem. Zdá se to k neuvěření, ale je to prozatím tak.

A proč má sestra znova platit 500 Kč? Vím, že se připravuje jednání o snížení tohoto poplatku. Byť by to bylo jen 100 Kč, proč? Nepřispěly bychom do státní pokladny 45 miliony Kč, ale jen 9 miliony Kč. A kolikrát za život si sestra bude platit nějakou registraci? Zkrátka tolikrát, kolikrát bude třeba, protože se bojí, že by třeba přišla o práci.

A celoživotní vzdělávání? Je to opravdu celoživotní vzdělávání? Podle mne je to vlastně jen honba za kredity. A navíc sestry, které jsou na mateřské dovolené se dvěma dětmi, třeba 4-5 let, a nesnížily se k tomu, aby „získávaly kredity„ během mateřské, třeba tím stylem, že babička jezdí kolem s kočárkem, sestra se účastní kongresu a mezitím si skočí nakojit, prostě teď kredity nemají. Zbývá jim na to jen pár měsíců.

Vím, že je spousta možností. Jedna z nich je využít akcí, které pořádá NCO NZO. Sice kvalitní, ale za nehorázné ceny (1000 – 1500  Kč), přednáší jeden, maximálně dva lektoři v prostorách NCO NZO.

Vezměme si příklad kurzu pořádaného NCO NZO zhruba pro 30 účastníků.

30 x 1500 Kč = 45 000 Kč. Není výjimkou, že v případě většího zájmu se přesunou účastníci do větší učebny a organizátor vybere 1500 Kč od 60 účastníků = 90 tisíc Kč za jeden kurz. Kam přicházejí finance z poplatků za tyto kurzy? Myslela jsem si, že ústavy, jako je  NCO NZO, by měly být sestrám více nakloněny.

Dalším neštěstím, které způsobila honba za kredity je, že dříve vynikající akce ztrácí na úrovni, právě díky účasti sester, které téma až tak nezajímá, jen to berou jako únik z práce.

Mimochodem, v ostatních profesích, pokud zaměstnavatel požaduje doplnění vzdělání, umožní to většinou v pracovní době, plně hradí výdaje za dopravu a ubytování.

My sestry jsme na tom bohužel zase jinak. Po nás to nepožaduje zaměstnavatel, po nás to požaduje zákon.

Původně jste také zdravotní sestra. Nyní jste na postu ministryně. Prosím, abyste laskavě uvážila, zda tímto systémem nejsou sestry diskriminovány a snažila se situaci řešit.

  1. Snížit poplatek za registraci a stanovit jej jako jednorázový.
  2. Upravit poplatky za vzdělávací akce.
  3. Upravit celý systém celoživotního vzdělávání, zrušit “honbu za kredity“.

Pracuji ve zdravotnictví téměř 30 let, celou dobu na CKTCH v Brně, posledních 15 let jako staniční sestra na transplantační JIP.

Eva Wagnerová

A na závěr malý kvíz. Co na tento dopis odpovědělo ministerstvo zdravotnictví? Zkuste uhodnout správnou odpověď!

a) Přislíbilo, že příští rok se poplatky za registraci budou platit jednorázově. Zavede vyhlášku, že poplatky za účast na vzdělávání sester musí hradit zaměstnavatel.

b) Jednorázový poplatek není možné zavést, protože jde o poplatek za správní řízení. Poplatky za vzdělávací akce nemůže MZ ovlivnit, jsou věcí pořadatelů akcí.

c) V souvislosti s hledáním úspor ve zdravotnictví naopak MZ uvažuje o navýšení registračního poplatku ze současných 500 Kč na 1000 Kč.

Správný výsledek najdete na těchto stránkách v úterý, kdy zveřejníme text odpovědi ministerstva zdravotnictví.

www.tribune.cz

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.