Na prevenci onkologických onemocnění by mohlo jít až 100 mil Kč
Plzeň - Až sto milionů korun z evropských zdrojů by mohlo jít na podporu a propagaci preventivních screeningových programů zhoubných nádorů v ČR. Na odborné konferenci v Plzni to řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Onkologové jsou přesvědčeni, že rozsáhlým screeningem populace odhalí více nádorů v léčitelném stadiu.
V ČR běží tři screeningové programy na odhalování rakoviny prsu, rakoviny děložního hrdla a rakoviny tlustého střeva a konečníku. Účastní se jich od necelých 20 do zhruba 50 procent cílové populace. Onkologové tvrdí, že pro zvýšení účasti v těchto programech je třeba pacienty adresně zvát.
České zdravotnictví získá z EU v integrovaném operačním programu do roku 2013 přes osm miliard korun. "Ministerstvo zdravotnictví pravděpodobně ještě během prvního pololetí letošního roku vypíše výzvu, která se bude týkat datové podpory, bude se týkat správy dat, jejich výtěžností a bude se samozřejmě týkat i medializace a informační kampaně," řekla o screeningových programech ministryně s tím, že ministerstvo chce zajistit peníze po dobu tří let. Část peněz by mohla jít právě i na adresné zvaní pacientů.
ČR patří čelná místa ve světě ve výskytu rakoviny. Například u rakoviny tlustého střeva a konečníku je populace českých mužů vůbec nejohroženější. Screeningový program na včasné odhalování této rakoviny přitom v Česku běží od roku 2000, začal jako druhý na světě a provádí ho na 150 center. Testem na tak zvané okultní krvácení ve stolici prošlo už přes dva miliony pacientů, řekl Miroslav Zavoral z Národního programu screeningu kolorektálního karcinomu. Screeningu se ale nyní účastní jen 16 až 18 procent cílové populace.
Výsledky přitom podle něj dokazují, že screeningem se daří zjistit karcinom v časnější, lépe léčitelné fázi. Funguje dokonce i preventivně, neboť odhaluje i útvary, z nichž se rakovina teprve vyvine. Přesto stále 54 procent ročně nově diagnostikovaných pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníků má už třetí a vyšší klinická stádia nemoci.
Asi nejúspěšnějším screeningovým programem jsou mamografická vyšetření rakoviny prsu. Program se po letech příprav naplno rozjel v roce 2003. Pokrývá kolem poloviny cílové populace žen, uvedl předseda Komise odborníků pro mamární diagnostiku Jan Daneš. Realizuje ho 67 center. "V letech 2007 a 2008 ale účast stagnuje. Zkušenosti z okolních zemí ukazují, že písemné adresné zvaní žen je jediná cesta, jak zvýšit pokrytí screeningem," tvrdí. Například v Británii nebo Švédsku, kde jsou ženy zvány, mají účast až 80 až 90 procent, zdůraznil.
Zhruba polovina cílové populace žen se účastní také screeningu na rakovinu děložního hrdla.
"Na ministerstvu zdravotnictví jsou nyní tři samostatné odborné komise, které řeší každý z těch screeningových programů samostatně. Uvažujeme o tom, že je propojíme dohromady," uvedla Jurásková. Dovede si představit, že by mohlo vzniknout jakési centrum, které by mimo jiné zvaní pacientů realizovalo, stejně tak by se zvaní pacientů ke screeningům mohly ujmout pojišťovny prostřednictvím svých databází pojištěnců, doplnila.
ČTK, Lada Pešková vit
Zdroj: ČTK