Jak pojišťovny uvolňují peníze na navýšení příjmů
Jak jednotlivé pojišťovny postupovaly v souvislosti s vládou nařízeným zvýšením mezd? Zde jsou odpovědi zástupců pojišťoven na dotazy Medical Tribune.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)
Na základě rozhodnutí Správní rady VZP ČR ze dne 25. 5. 2009 o podpoře stabilizace zdravotnických pracovníků byla k realizaci stabilizace personálního zabezpečení všeobecných sester a porodních asistentek pro 2. pololetí 2009 schválena částka pro VZP ČR ve výši 790,45 mil. Kč (65,87% podíl VZP ČR z částky 1,2 mld. Kč stanovené MZ ČR pro všechny zdravotní pojišťovny).
!Stabilizace personálního zabezpečení sestry (s úvazkem 1,0) na 2. pololetí 2009 byla spočtena ve výši 15 000 Kč na 1 všeobecnou sestru a porodní asistentku pro 2. pololetí 2009 za všechny zdravotní pojišťovny, tj. 2500 Kč na 1 měsíc," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.
Revírní bratrská pokladna (RBP ZP)
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna navýšila zdravotnickým zařízením, počínaje platbou za červenec 2009, úhrady za poskytnutou zdravotní péči v souladu s dohodou zdravotních pojišťoven s Ministerstvem zdravotnictví a jeho záměrem využít prostředky z omezení provozních fondů a fondů prevence pojišťoven zejména pro motivaci zdravotnických zařízení ke zvyšování kvality poskytované péče a stabilizaci zdravotnických pracovníků. Navýšení bylo pro jednotlivé segmenty zdravotní péče realizováno prostřednictvím diferencovaných koeficientů vydaných pro tento účel ze strany MZ. "Obdobně je postupováno i v úhradovém období roku 2010, kdy se navýšení pro jednotlivé segmenty pohybuje v hodnotách 0,25 až 1,88 %," sdělil Jan Vomlela, asistent ředitele s tím, že výjimkou jsou segmenty ústavní péče, které jsou v tomto smyslu řešeny úhradovou vyhláškou MZ, a segmentu komplementu, jehož se navýšení netýká.
"Vzhledem k tomu, že způsoby úhrad zdravotnickým zařízením nejsou vždy konstruovány s využitím hodnoty bodu (např. u stomatologické péče není tento prvek v praxi téměř vůbec využíván), přistoupila naše pojišťovna k navýšení formou indexace celkové úhrady, která příslušnému zdravotnickému zařízení náleží," poznamenal dále Vomlela. Hodnoty indexů vycházejí z celkové částky vyčíslené pro tento účel ze strany MZ a rovněž jím stanovených koeficientů. Takže např. gynekologům je úhrada vyčíslená podle vyhlášky násobena koeficientem 1,0051, stomatologům 1,0065 a domácí péči 1,0188. "Účel navýšení byl v zájmu dostatečného informování všech poskytovatelů projednán s představiteli sdružení reprezentujících jednotlivé dotčené segmenty péče a je uváděn v zúčtovacích zprávách zasílaných jednotlivým zdravotnickým zařízením, dodal Vomlela.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP)
Vládní rozhodnutí navýšily zdravotním sestrám mzdy, ale nikde v těchto vládních rozhodnutích není uvedeno nic o nových povinnostech pojišťoven. „To, jak zdravotní pojišťovny platí, určují jiné vyhlášky. Zdravotní pojišťovny nejsou soukromé organizace a není jejich posláním zajišťovat ekonomickou bilanci zdravotnických zařízení. Posláním je hradit za zdravotní péči z fondu veřejného zdravotního systému,“ upozorňuje Ing. Milan Bilík, který je v České průmyslové zdravotní pojišťovně vedoucím týmu pro nemocniční zdravotní péči.
"Za rok 2009 se hodnota bodu pro ambulantní zdravotnická zařízení z důvodu navýšení platů sester neměnila. Zdravotnickým zařízením lůžkového typu jsme na základě rozhodnutí správní rady navýšili úhradu v souladu s požadavkem Ministerstva zdravotnictví ČR," poznamenala Elenka Mazurová, tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny.
Pro rok 2010 postupuje Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) v souladu s vyhláškou ministerstva zdravotnictví, která o zvýšení úhrad hovoří v souvislosti se zvýšením kvality péče u lůžkových zařízení.
„Možná dochází k určitému nedorozumění, neboť k datu 1.7. dochází každý rok ke změně ocenění jednotlivých výkonů v Seznamu zdravotních výkonů, při kterém je o hodnotu inflace automaticky navyšován počet bodů za režijní náklady, které samozřejmě obsahují i náklady na střední zdravotnický personál. Úhrada za práci zdravotních sester je z tohoto pohledu každým rokem zvyšována nejméně o hodnotu inflace,“ vysvětlil ředitel divize Čechy ČPZP MUDr. Pavel Frňka.
Co se týče provádění kontrol, ČPZP s nimi nečeká až na konec května. „Kontroly, které jsme oprávněni provádět, provádíme průběžně během celého roku,“ doplnil Pavel Frňka.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV ČR)
Zdravotní pojišťovny mají z vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, povinnost k 1. 7. daného roku zvýšit hodnotu minutové režijní sazby o hodnotu průměrné roční míry inflace za uplynulý rok publikovanou ČSÚ. Tato povinnost je ze strany ZP MV ČR každoročně plněna. K 1. 7. 2009 došlo k navýšení minutové režijní sazby o 6,3 %.
"Možná může být dotaz na zvýšení hodnoty bodu mířen na vazbu na bonifikace na zvýšení kvality ošetřovatelské péče (sestry), kdy některé zdravotní pojišťovny toto navýšení úhrad zdravotnickým zařízením řešily právě zvýšením hodnoty bodu. Tato problematika se týkala období 2. pololetí 2009. ZP MV ČR bonifikaci na zvýšení kvality ošetřovatelské péče řešila jiným mechanismem, dodala Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
Na základě podepsané Dohody mezi zdravotními pojišťovnami a Ministerstvem zdravotnictví ČR ze dne 7. 5. 2009 rozhodla dozorčí rada a správní rada Zaměstnanecké pojišťovny Škoda na svém jednání v červnu a říjnu 2009 o poskytnutí finančního příspěvku na stabilizaci a zvýšení kvality zdravotní péče v souladu s uvedenou dohodou. "Výpočet celkové výše byl zrealizován dle principů dohody, kdy stanovená procentní část fondu prevence a provozního fondu posílila základní fond zdravotního pojištění.
Finanční příspěvky, které byly poskytnuty ZPŠ v roce 2009 se týkaly nejen ambulantních specialistů, ale i dalších smluvních zejména lůžkových zdravotnických zařízení, za smluvně dohodnutých podmínek a konkrétní výše se odvíjela od objemu poskytnuté péče pojištěncům ZPŠ," uvedla Eliška Zajícová, ředitelka zdravotního odboru Zaměstnanecké pojišťovny Škoda.
Podle ní ZPŠ poskytla v roce 2009 finanční příspěvek na stabilizaci a zvýšení kvality zdravotní péče na smluvním podkladu. Ten obsahoval dohodnuté podmínky nesnížení úroveň personálního zabezpečení, neobdržení oprávněné stížnosti na kvalitu péče apod. "Toto průběžně vyhodnocujeme," dodala Zajícová.
Jan Činčura, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz