Vakcinaci odmítají už i chroničtí pacienti
Nejen zdravotníci, ale už i "civilisté" nechtějí přijít na očkování. Počet obětí prasečí chřipky včera stoupl na 14.
Praktičtí lékaři od pondělka očkují proti prasečí chřipce i chronicky nemocné pacienty. Ukazuje se ale, že mnozí z těch, kteří mají na očkování nárok, vakcinační injekci odmítají. Stejně jako velká část zdravotníků, i oni mají strach strach, že jim vakcína může ublížit.
"Tři čtvrtiny z předvolaných pacientů odmítlo na očkování přijít. Nejčastěji kvůli informacím z médií. Mluví se o tom, že vakcíny jsou nevyzkoušené, tak je nechtějí. Často to bývají hlavně lidé staršího věku," řekla HN českobudějovická lékařka Zdeňka Pavlásková. A podobnou zkušenost mají i další lékaři.
"U nás je to tak padesát na padesát. Zhruba půlka z pacientů, které nám pojišťovny doporučily k očkování, jej odmítla. Často jim to nedoporučil imunolog, někdy odmítají i proto, že o očkování běžela v médiích negativní kampaň. Někteří odmítají veškerá očkování už z principu," řekla pražská lékařka Ivana Hlavinková.
I třetí z oslovených praktických lékařů, Hana Fritscherová z Olomouce, tento trend potvrzuje: z pětadvaceti předvolaných pacientů jich odmítlo šest.
Přitom za vakcíny proti novému typu pandemické, takzvané prasečí chřipky, stát zaplatil 182 milionů korun, na dalších dva a půl milionu přišla distribuce.
Na první zásilku vakcín Pandremix, která dorazila před dvěma týdny, celé Česko čekalo s napětím. Nyní, když dorazila druhá zásilka, už o očkování neprojevují zájem pacienti ani většina zdravotníků.
Pražská nemocnice Na Bulovce například včera oznámila, že očkovat se tu nechala jen čtvrtina personálu.
Ministerstvo zdravotnictví už dříve uvedlo, že nevyužité vakcíny by mohlo přidělit chronicky nemocným dětem.
Bezpečnostní rada státu i kabinet to včera odsouhlasily. Bude se očkovat zhruba 66 tisíc dětí ve věku od 10 do 17 let. První by měly přijít na řadu už příští týden. Jenže se ukazuje, že i tady to může být problém.
"Od některých rodičů už teď víme, že své děti očkovat nenechají. Není to většina, ale nemalá část z nich. Zastávají totiž názor, že vakcína není ještě dostatečně odzkoušená," řekla HN Lenka Suchá, sestra u pražského praktického lékaře pro děti.
Česká vakcinologická společnost přitom ujišťuje, že bezpečnost vakcíny proti H1N1 u dětí i dospělých schválila Evropská léková agentura a že není důvod k obavám.
Ke 26. listopadu mělo Česko potvrzených 777 případů nákazy virem H1N1. Podle posledních odhadů hygieniků je to však už 100 tisíc nakažených. Včera v karlovarské nemocnici zemřeli na prasečí chřipku tři další lidé. Česko už má 14 obětí.
HN, Zuzana Keményová
Zdroj: HN