Přeskočit na obsah

Opakované "angíny" mohou imitovat celiakii

Pacientka ve věku 35 let dlouhodobě opakovaně navštěvuje svou praktickou lékařku se subjektivními potížemi, jež popisuje jako pocity škrabání v krku, pocity cizího tělesa, obtížné polykání. Stěžuje si také na pálení žáhy, na tvorbu aftózní eflorescence v dutině ústní i nepříjemné pocity, které ji nutí k pokašlávání. Občas se u ní objevuje průjmovitá stolice a křeče v břiše. Ve svých stravovacích návycích spíše preferuje kořeněná jídla. Alkohol a cigarety neužívá.

Pacientka opakovaně navštívila praktickou lékařku bez jakéhokoli doporučení k provedení laboratorního vyšetření a po zběžném přehlédnutí dutiny ústní jí byla diagnostikována "angína", podle vlastního vyjádření nemocné jí bylo řečeno, že má "červené v krku". Kromě TRN nebyla poslána ani na ultrazvukové vyšetření břicha či další vyšetření GIT.

V léčbě "angín" praktická lékařka pokaždé doporučila nasadit nějaká ATB, nejčastěji Augmentin, Doxybene, Cefzil, terapie se však míjí účinkem. Kultivace z tonzil u praktického lékaře provedena nebyla, u nás měla negativní výsledek. Také vyšetření TRN bylo bez nálezu s tím, že nemocná je trvale afebrilní, avšak cítí se stigmatizována a má karcinofobii. Pacientka vnímá, že jí praktická lékařka neumí pomoci, a proto se obrací na ORL ambulanci a žádá léčbu. ORL objektivní nález byl však zcela v normě, bez známek "angíny", zvětšených uzlin apod.

Závěr

Po vyloučení možných příčin z oblasti ORL a provedení podrobného vyšetření

Pokračování na str. C5

GIT včetně endoskopie byla stanovena diagnóza refluxní choroba jícnu, infekce Helicobacter pylori a coeliakia recens. Kolega gastroenterolog byl sám překvapen nálezem celiakie u dospělé pacientky v tomto věku. V terapii byl nasazen Ortanol, Helicid a doporučena bezlepková dieta. Pro dospělou pacientku s opakovanými "angínami" léčenými u praktického lékaře představovala diagnóza bezmála šok.

Co ke všemu dodat? Ani po spuštění projektu AKORD zjevně nezavládne automatický soulad mezi chorobou, její diagnózou a následnou léčbou.

(Pozn. red.: Pilotní fázi projektu AKORD spustila od 1. ledna 2009 VZP ve spolupráci s praktickými lékaři v Plzeňském, Ústeckém, Jihočeském a Moravskoslezském kraji, má za cíl zaručit pacientovi poskytnutí správné péče ve správném čase, na správném místě a správným způsobem.)


Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené