Levice: Praktici by měli sloužit pohotovost povinně
V poslanecké sněmovně leží návrh novely, která ukládá praktickým lékařům povinnost sloužit na pohotovostech.
Tuto novelu předložili poslanci KSČM - Kateřina Konečná, Soňa Marková a Milan Bičík. Autoři argumentují tím, že současný zákon o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních není dostatečnou garancí spolehlivého zajištění pohotovostí v krajích.
S návrhem souhlasí také ČSSD.
"Zákon č. 160/1992 Sb., o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních... ukládá zařízením povinnost uzavřít smlouvu s krajem příslušným k vydání rozhodnutí o oprávnění, jestliže o to požádá z důvodu zajištění zdravotní péče v obvodu své působnosti, a na jejím základě se v únosné míře podílet mimo jiné na zajištění potřebných zdravotnických služeb, zejména pohotovostní služby, včetně LSPP. Zákon však nedefinuje pojem „únosná míra“ a tato povinnost nestátních zdravotnických zařízení je v současné době prakticky nevymahatelná, neboť zákon nevymezuje jednotlivé správní delikty a nestanoví výši pokut; současnou úpravu správního trestání nelze pro její nedostatky v praxi aplikovat. Vymahatelnost této povinnosti je tak prakticky nemožná," píší autoři návrhu novely.
Celé znění návrhu novely čtěte ZDE.
Rozhovor s předkladatelkou návrhu, poslankyní Kateřinou Konečnou z KSČM
Cílem této novely je, aby všichni praktičtí lékaři měli povinnost sloužit pohotovosti?
Já netvrdím, že všichni. Cílem je, aby se Česká lékařská komora dohodla s krajem a aby péče na LSPP byla rovnoměrně rozdělena. Dnes řada praktických lékařů pohotovosti neslouží, přestože to je jejich povinnost. Situace je dnes velmi problematická, hrozí nám, že na LSPP nebude mít kdo pracovat. V současné době slouží LSPP lékaři, kteří jsou 12 hodin na sále - internisté a další, a kterým to nemocnice přikáže, protože jim nic jiného nezbyde. Současný zákon nedává žádnou pravomoc krajům k tomu, aby praktické lékaře ke službám na pohotovosti přiměly. Stav by měl být takový, aby jednou za určitou dobu každý praktický lékař měl povinnost LSPP odsloužit. Kolik hodin za měsíc by měli praktici na pohotovosti sloužit, to umí určitě spočítat pojiš´tovny a kraje.
Říkáte - každý praktický lékař. To znamená, že by opravdu všichni praktičtí lékaři měli povinnost sloužit pohotovost...
V konečném důsledku asi ano. Existovaly by výjimky - například někteří lékaři dnes zajišťují telefonické konzultace svým pacientům celodenně, takže na tohoto lékaře lze pohlížet jinak. Na něj by se třeba tato povinnost nevztahovala. To už jsou výjimky, které bychom chtěli, aby si kraje dohodly s Českou lékařskou a Českou stomatologickou komorou.
Poslanci ODS namítají, že už nyní existují bonifikační výhody ze strany pojišťoven pro lékaře, které praktiky sloužící na LSPP zvýhodňují.
Evidentně nefungují, protože praktičtí lékaři neslouží. Praktici v 90 procentech případů odmítají sloužit pohotovost. Zákon jim v současné době nemůže služby nijak přikázat. Jak už jsem říkala, pohotovosti slouží pak lékaři, kteří jsou celé dny a noci na sále. Zatímco praktici, kteří mají šestihodinovou službu, sloužit odmítají.
Praktičtí lékaři určitě namítnou, že místo toho, aby navrhovaný zákon je nějak finančně motivoval pohotovosti sloužit, zavádí novela pouze sankce za nedodržení služeb.
Praktici mají kapitační platby za všechny své pacienty. Myslíte si, že je to malá motivace k tomu, aby se o pacienty starali i jinak než v ordinančních hodinách?
Podle vás je už tedy nyní praktický lékař dostatečně finančně ohodnocen a nepotřebuje další motivace k tomu, aby sloužil pohotovosti?
Vím o okresech, kde stomatologové slouží LSPP bez problémů. Nemají sebemenší problém se dohodnout, že jednou za dva měsíce každý stomatolog odslouží sobotu nebo neděli na pohotovosti. A to přesto, že narodzíl od praktických lékařů stomatolog není placen kapitační platbou. Praktický lékař dostává za každého pacienta automaticky každý měsíc 40 Kč. Já mu ty peníze nezávidím. Já jenom tvrdím, že pokud tyto peníze dostává, tak je to pro něj dostatečná motivace k tomu, aby se o pacienty postaral i jinak než v ordiančních hodinách.
Ten praktický lékař se ale nebude na pohotovosti starat jen o své pacienty, ale o všechny, kteří přijdou...
Taky se o tyto pacienty nebude starat sedm dní v týdnu, ale pouze jednou za čas.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz